Neděle 17. října. Svátek má Hedvika.

Češi si začali víc hlídat rodinný rozpočet

Investice 10.09.2013 | 15:19 0 Komentářů

Kvůli ekonomické krizi Češi si více dávají pozor na rodinný rozpočet a finanční výdaje začali více plánovat. Průzkum STEM/MARK pro Home Credit ukázal, že 8 z 10 Čechů kontroluje zůstatek na svém účtu alespoň jednou týdně, většina populace má také přehled o tom, kolik peněz jim měsíčně zůstane po odečtení nutných výdajů. 

Ušetřené peníze každý měsíc většina lidí dokonce dále spoří. Ne všichni se však dokáží držet přesně svého naplánovaného rozpočtu. Téměř třem čtvrtinám lidí v Česku se stalo, že se za poslední rok museli těsně před výplatou uskromnit, většinou však kvůli tomu, že v daném měsíci utratili peníze za věci, které nebyly nezbytné.

Častěji kontrolují své účty muži, než ženy. Lidé ke kontrole svých financích na účtu využívají jak papírové výpisy, tak i mobilní aplikace internet a SMS zprávy.  „Pokud lidé zapomínají kontrolovat stav svého účtu, tyto SMS zprávy jsou pro ně dobré, protože je průběžně upozorňují na stav účtu. Mají tím lepší představu, kolik si můžou dovolit utratit a kde je limit,“ vysvětluje Michal Kozub, analytik Home Credit, jak lehce získat přehled o svých financích.

V rámci rodinných rozpočtů po zaplacení bydlení, energií, splátek, či dětských aktivit respondentům zbývá mezi 2 500 Kč a 4000 Kč. Tvrdí to aspoň jedna třetina dotázaných. „Napjatá ekonomická situace posledních několika let nejspíše vedla rodiny k tomu, aby více šetřily a neutrácely za zbytečnosti. Lidé raději šetří a čekají na vhodnější dobu, kdy nakupovat. S koncem krize by se jejich poptávka měla brzy probudit,“ dodává Kozub.

Zdroj: Tisková zpráva Home Credit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.