Pondělí 26. října. Svátek má Erik.

Ceny pohonných hmot se dál propadají

Investice 17.01.2019 | 15:48 0 Komentářů

Pohonné hmoty v České republice v uplynulém týdnu opět výrazně zlevňovaly. Cena benzinu Natural 95 klesla v průměru o 28 haléřů na 31,02 koruny za litr a cena nafty o 30 haléřů na 31,45 koruny za litr. Ceny by podle analytiků měly klesat i v následujícím týdnu, pak by se ale pokles měl zastavit.

Pohonné hmoty svým zlevňováním reagují na propad cen ropy na světových trzích, k němuž došlo zhruba od poloviny prosince do Vánoc loňského roku. Ropa Brent tehdy během necelých dvou týdnů tehdy zlevnila o více než deset dolarů na barel, z úrovně nad 60 dolary za barel na zhruba 50 dolarů za barel. Ceny pohonných hmot v ČR se obvykle vyvíjejí s dvou až třítýdenním zpožděním za cenami ropy,“ uvedl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

V posledních dnech ale cena ropy Brent opět vzrostla na úroveň 60 dolarů za barel. „V nejbližším týdnu ještě předpokládáme další mírné snížení cen benzinu i nafty o několik haléřů. Následně by se ale pokles cen pohonných hmot měl zastavit,“ míní analytik Finlordu Boris Tomčiak.

Pro vývoj cen pohonných hmot je důležité sledovat nejen ceny ropy, ale i vývoj kurzu koruny vůči dolarů. „Během roku 2019 lze očekávat rychlejší růst úrokových sazeb na koruně než na dolaru, což by mělo vést k postupnému posilování tuzemské měny. Pravděpodobné zdražování ropy tak bude v průběhu letošního roku tlumeno sílící korunou,“ dodal hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.