Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Cena zemního plynu zůstane vysoká

Investice 19.11.2012 | 11:45 0 Komentářů

Komoditou, která minulý týden zajímavě posilovala, byl americký zemní plyn. Rostl hlavně před týdenní statistikou zásob od agentury EIA. Ta přinesla první sezónní propad zásob, jehož důvodem byla zvýšená poptávka způsobená podprůměrnými teplotami (Ole Hansen, komoditní stratég Saxo Bank).

Spotřeba 18 miliard kubických stop z podzemích zásob způsobil „nejdřívější“ sezónní výběr od roku 2007. Za posledních pět let v daném týdnu naopak zásob přibývalo a to průměrně o 17 miliard kubických stop.   

Předpovědi zatím ukazují, že by letošní zima ve Spojených státech mohla být chladnější než ta minulá. Snižující se zásoby by pak mohly podržet cenu plynu, zejména pak během ledna a února, kdy topná sezóna vrcholí. To znamená, že cena plynu pravděpodobně zůstane v pásmu od 3,5 do 4,25 dolarů. Nad hranicí 4,25 dolarů by pak plyn ztrácel svoji konkurenceschopnost v porovnání s americkým topným uhlím. 

Uplynulá zima byla čtvrtou nejteplejší od dob, kdy se teplotní statistiky měří. To pomohlo vyvolat kolaps cen zemního plynu na začátku letošního roku, kdy zásoby nebyly spotřebovávány běžnou rychlostí. Tehdy to vyvolalo obavy, že by během letošního doplňování zásob, které trvá od dubna do listopadu, nemuselo dojít k naplnění maximální kapacity zásob. Jak ale všichni víme, nakonec se tento faktor neprojevil, protože došlo k bezprecedentnímu přechodu z uhlí na plyn, což pomohlo stabilizovat ceny a úrovně zásob. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.