Sobota 27. listopadu. Svátek má Xenie.

Cena ropy by mohla díky dohodě s Íránem dále klesat

Investice 01.07.2015 | 14:33 0 Komentářů

Írán se na konci června opět vrátil k jednacímu stolu se „Západem“ s cílem dosažení vzájemné dohody, která má vyměnit íránský jaderný program za uvolnění exportních sankcí vůči Teheránu.

K rámcové dohodě dospěly strany již počátkem dubna ve švýcarském Lausanne. Avšak stále přetrvává řada podstatných rozporů v její interpretaci.  K dosažení konečného konsenzu bude třeba řada ústupků. Hlavním problémem nadále zůstává harmonogram uvolňování sankcí vůči Íránu. Teherán požaduje jejich okamžité zrušení, západní velmoci trvají na jejich postupném uvolňování a pro případ porušení dohod chtějí zajistit i možnost jejich obnovení. Finální verze měla být dojednána do 30. června. Ačkoliv se tento termín nestihnul, ani jedna smluvní strana jednání nevzdává a obě se snaží najít vzájemný kompromis. Nejbližší termín pro jeho dosažení se rýsuje v příštím týdnu. Konečná dohoda musí byt formulována tak, aby odradila další země na Blízkém východě, aby rovněž usilovaly o jaderný program.

Finální dohoda bude podle všeho vést k uvolnění iránských zásob ropy na již tak zaplavený trh. Výsledkem pak nebude nic jiného, než tlak na další pokles cen ropy. Írán momentálně disponuje zásobou 30 milionů barelů ropy, která je připravena k okamžitému prodeji. Dále je pak schopen vytěžit a poslat na trh 2,8 milionu barelů denně. Západní sankce nyní omezují jeho vývoz na milion barelů denně. Cena americké ropy WTI se už více než dva měsíce pohybuje v úzkém pásmu 57 – 62 USD za barel. Finální dohoda však může prolomit cenu 57 USD a poslat ropu až k úrovni 50 USD za barel.

Zdroj: Michala Moravcová Bossa.cz

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.