Pondělí 18. října. Svátek má Lukáš.

Celková důvěra v ekonomiku klesá již třetí měsíc v řadě

Vývoj ekonomiky 24.09.2021 | 11:24 0 Komentářů

Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, se meziměsíčně potřetí v řadě snížil, tentokrát o 2,4 bodu na hodnotu 96,2, přičemž poklesly obě jeho složky. Indikátor důvěry podnikatelů se snížil o 1,8 bodu na  hodnotu 95,3 a indikátor důvěry spotřebitelů se snížil o 5,3 bodu na hodnotu 100,7. Ve  srovnání se zářím loňského roku jsou souhrnný indikátor, podnikatelský indikátor a indikátor důvěry spotřebitelů na vyšší úrovni.

„Aktuální vývoj podnikatelské důvěry nadále negativně ovlivňují nedostatek klíčových komponentů v průmyslu a nedostatek a rychle rostoucí ceny materiálů ve stavebnictví. Situace v autoprůmyslu je natolik závažná, že nutí podniky výrazně utlumovat nebo rovnou pozastavovat výrobní činnost. Problémy ve stavebnictví navíc umocňuje dlouhotrvající nedostatek zaměstnanců,“ uvedl Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

„Znepokojivý je především pokles důvěry v průmyslu až na úrovně srovnatelné s koncem minulého roku, kdy obavy z dopadů covidu byly mnohem silnější než nyní. Takový vývoj odráží především situaci chybějících komponent a materiálů do výroby. Zářijový vývoj důvěry v průmyslu společně s údaji o prudkém poklesu výroby automobilů za srpen indikuje slabý výkon průmyslové výroby za třetí čtvrtletí. Ekonomiku naopak potáhne sektor služeb,“ poznamenal Michal Brožka, analytik Komerční banky.

„V klesající důvěře průmyslníků se odrážejí zejména problémy v dodávkách vstupů a v dramatickém růstu jejich cen. Naladění do jisté míry ovlivňuje také přetrvávající nedostatek pracovních sil. Pouze nepatrně nejistotu zvyšuje obava z možných vládních opatření reagujících na očekávanou podzimní vlnu pandemie covid-19. V našem průzkumu ji vyjádřilo pouze 28 % zástupců průmyslových a výrobních podniků,“ komentuje Petr Kymlička, Partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.