CZK/€ 24.345 -0,08%

CZK/$ 23.279 -0,89%

CZK/£ 28.112 -0,91%

CZK/CHF 24.662 -0,45%

25. 06. 2018

0 komentářů

Čeká nás další růst sazeb ČNB?

 

Máme před sebou týden, ve kterém mistrovství světa ve fotbale zvolna vstoupí do vyřazovací fáze a ČNB pravděpodobně opět zvýší úrokové sazby. Proč, když poslední prognóza počítala s růstem sazeb až na přelomu roku a ekonomika na začátku roku zpomalila o něco více, než ČNB předpokládala? 

Především proto, že slabší ekonomický výkon není ničím alarmujícím (podle ČNB spíše dočasným fenoménem) a nemění celkový obrázek, ve kterém viditelně sílí domácí inflační tlaky. Jak domácí inflace, tak mzdy překvapily ČNB na začátku roku 2018 vyššími čísly. Navíc trh práce každý měsíc hlásí nárůst nových neobsazených pozic a současně ve druhém kvartále teprve ve mzdách uvidíme některé velké dohody mezi odbory a zaměstnavateli (například Škoda Auto). Nehledě na zvolnění růstu se tedy česká ekonomika přehřívá a tento obrázek jenom dokresluje pohled na nejrychleji zdražující realitní trh v EU. Ten sice centrální banka primárně krotí makroprudenčními opatřeními (zejména limity na poskytování hypoték), řada centrálních bankéřů ale správně věří, že i realitní trh by si v tuto chvíli zasloužil vyšší úrokové sazby.

Je tedy jasné, že ČNB si přeje utaženou měnovou politiku. Původní předpoklad, že toho letos dosáhne primárně skrze silnější korunu, ale postupně padá. Po únorové prognóze se v tomto bodě nenaplňuje ani květnová prognóza – podle té se má dnes kurz pohybovat okolo 25,20 EUR/CZK a na konci roku na 24,60. Realita je však v tuto chvíli o necelá 3 % slabší a řadě jestřábů v bankovní radě logicky dochází trpělivost. I když největší z nich Mojmír Hampl bude tento týden chybět, věříme i tak, že těsně zvítězí jestřábí křídlo a sazby půjdou vzhůru o dalších 25 bps už nyní.

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Pád akcií technologických obrů s sebou stahuje také segment ESG investování

Akcie technologických obrů jsou letos obřím propadákem. Propadákem, který trvá. I příští rok se jeví jako pořádně perný. Klíčovým důvodem bude pokračování jestřábí měnové politiky americké centrální banky. Fed zkrátka své měnověpolitické šrouby jen tak povolit nemíní. Inflaci totiž stále ani zdaleka nezkrotil, jak by si představoval.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 11. 2022

Analýza: Dluhopisy jsou zpátky

Je to již 14 let, co Fed a další centrální banky v reakci na globální finanční krizi zahájily éru velmi nízkých úrokových sazeb a výnosů z dluhopisů. Tato éra skončila a v důsledku toho byly trhy nástrojů s pevným výnosem v uplynulém roce pod obrovským tlakem dvojího […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 11. 2022

Komentář: Waterloo je v Maďarsku

To již není neúspěch politiky uměle tvořených cen, to je skutečné Waterloo. Inflace v Maďarsku vzrostla v říjnu na meziročních 21,1 procenta. Pro základní ilustraci: Je to nejhorší číslo v rámci Visegradu……a jedno z nejhorších v celé Evropské unii.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

14. 11. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *