Pátek 21. ledna. Svátek má Běla.

Čeká nás další růst sazeb ČNB?

BankyMakro 25.06.2018 | 15:15 0 Komentářů

Máme před sebou týden, ve kterém mistrovství světa ve fotbale zvolna vstoupí do vyřazovací fáze a ČNB pravděpodobně opět zvýší úrokové sazby. Proč, když poslední prognóza počítala s růstem sazeb až na přelomu roku a ekonomika na začátku roku zpomalila o něco více, než ČNB předpokládala?

Především proto, že slabší ekonomický výkon není ničím alarmujícím (podle ČNB spíše dočasným fenoménem) a nemění celkový obrázek, ve kterém viditelně sílí domácí inflační tlaky. Jak domácí inflace, tak mzdy překvapily ČNB na začátku roku 2018 vyššími čísly. Navíc trh práce každý měsíc hlásí nárůst nových neobsazených pozic a současně ve druhém kvartále teprve ve mzdách uvidíme některé velké dohody mezi odbory a zaměstnavateli (například Škoda Auto). Nehledě na zvolnění růstu se tedy česká ekonomika přehřívá a tento obrázek jenom dokresluje pohled na nejrychleji zdražující realitní trh v EU. Ten sice centrální banka primárně krotí makroprudenčními opatřeními (zejména limity na poskytování hypoték), řada centrálních bankéřů ale správně věří, že i realitní trh by si v tuto chvíli zasloužil vyšší úrokové sazby.

Je tedy jasné, že ČNB si přeje utaženou měnovou politiku. Původní předpoklad, že toho letos dosáhne primárně skrze silnější korunu, ale postupně padá. Po únorové prognóze se v tomto bodě nenaplňuje ani květnová prognóza – podle té se má dnes kurz pohybovat okolo 25,20 EUR/CZK a na konci roku na 24,60. Realita je však v tuto chvíli o necelá 3 % slabší a řadě jestřábů v bankovní radě logicky dochází trpělivost. I když největší z nich Mojmír Hampl bude tento týden chybět, věříme i tak, že těsně zvítězí jestřábí křídlo a sazby půjdou vzhůru o dalších 25 bps už nyní.

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.