CZK/€ 24.550 -0,57%

CZK/$ 25.181 -1,03%

CZK/£ 27.816 +0,78%

CZK/CHF 25.676 +100,00%

Text: Petr Zámečník

25. 06. 2018

4 komentáře

ČNB proti všem?

 

Česká národní banka (ČNB) si vykládá některá ustanovení zákona po svém. A bumerang se jí začíná vracet. Městský soud v Praze jí hodil na hlavu odebrání licence WPB Capital a nyní je bombardována za výklad „nahrávejte všichni všechno“. 

Česká národní banka (ČNB) se podle ústavy stará především o cenovou stabilitu. To dále rozšiřuje zákon o České národní bance o péči „o finanční stabilitu a bezpečné fungování finančního systému“ (§ 2). V rámci ní provádí dohled nad finančním trhem a vydává nejrůznější „doporučení“, jak se mají finanční instituce chovat. A pokud ji neposlouchají, tak trestá.

Ovšem Česká národní banka může do finančního trhu zasahovat pouze v rámci zákona. A každé její rozhodnutí může být přezkoumáno nezávislým soudem. Jenže… kdo by se soudil s orgánem, který na něj má dohlížet? Podat žalobu na ČNB… není to jako píchnout do vosího hnízda?

WPB Capital a navrácená licence

Soudit se s ČNB může být krokem poslední možnosti. Tak tomu bylo v případě WPB Capital, která přišla o licenci družstevní záložny – a víc již ani nemohla ztratit. Podat žalobu na Českou národní banku byla poslední šance na záchranu… toho, co zbylo.

„Podaná žaloba směřovala proti nezákonnému postupu ČNB ve správním řízení a napadala řadu pochybení ČNB v rozhodnutí o předběžném opatření, zejména pak v rozhodnutí o odejmutí licence. WPB Capital v žalobě poukazovalo na zřejmou nepřiměřenost a nepředvídatelnost rozhodnutí a právní argumentací, podpořenou posudky předních právních kapacit, vyvracelo tvrzení ČNB, že jednání, která mu byla vytýkána, byla protiprávní, neboť byla nesprávně právně kvalifikována, a navíc nemohla být ani přičítána WPB Capital,“ uvedla WPB Capital ve své zprávě.

REKLAMA

A kampelička vyhrála. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí ČNB z 19. 6. 2014 o odebrání licence. Jakmile bude rozsudek doručen oběma stranám sporu a rozsudek z 15. 6. 2018 tím nabyde účinnosti, bude moci opět podnikat.

Spor se ještě může protáhnout. ČNB může podat mimořádný opravný prostředek – tzv.  kasační stížnost, na základě které bude rozsudek přezkoumán Nejvyšším správním soudem. Kasační stížnost nemá odkladný účinek, ČNB ale může současně s kasační stížností podat žádost o jeho přiznání. O takovéto žádosti pak Nejvyšší správní soud rozhodne ve lhůtě 30 dnů. Jedná se ale o výjimečný institut,“ uvedl k našemu dotazu Martin Jaroš, mediální zástupce WPB Capital.

Českou národní banku ovšem neoprávněné odejmutí licence může přijít draho. „Představenstvo WPB Capital upřesní své další kroky po doručení písemné podoby rozsudku, kdy rozhodnutí nabude právní moc. Počítá s tím, že nyní provede hloubkovou analýzu stavu družstva, které dosud spravoval ČNB jmenovaný likvidátor JUDr. Jiří Švihla,“ doplnil Martin Jaroš. Logickým krokem pak ale nejspíš bude žaloba na ušlý zisk, snížení hodnoty záložny a poškození dobrého jména.

Nahrávání všeho aneb extenzivní výklad zákona

U soudu končí další nález České národní banky – nenahrávání hovorů finančně poradenskou společností Fincentrum. Fincentrum neztratilo licenci, dostalo „pouze“ pokutu. A povinnost nahrávat prakticky veškerou telefonickou komunikaci finančních poradců pod záminkou „co kdyby hovor vedl k uzavření investičního obchodu v budoucnosti“.

REKLAMA

ČNB sankcí vyslalo tykadlo do finančně poradenských společností. Podobně tak učinila s bankami při sankci pro ČSOB, na základě které začaly všechny banky do jedné nahrávat mobilní hovory všech svých bankéřů. Cílem pokuty pro Fincentrum tak nejspíš bylo vyslání signálu pro ostatní finančně poradenské společnosti.

ČNB si je zřejmě vědoma napínání zákona až na/za hranu flexibility, a tak při projednávané novele chce povinnost nahrávání zakotvit do legislativy v nejširší možné podobě.

Veřejná, či neveřejná nabídka?

Obdobný případ extenzivního výkladu zákona je definice „veřejnosti“ pro uskutečnění veřejné nabídky. Zákon o podnikání na kapitálovém trhu (ZKPT) uvádí limit 149 nekvalifikovaných investorů pro výjimku, kdy není potřeba splňovat podmínky pro veřejnou nabídku. Toto se zdá ČNB moc, a tak číslo zredukovala navzdory běžné praxi subjektů podnikajících podle tohoto zákona až na 20 – a to podle zcela jiného zákona (ZISIF – zákon o investičních společnostech a investičních fondech).

„Kdo sleduje rozhodovací praxi ČNB, mohl tento výklad zaregistrovat již v jednom rozhodnutí z podzimu 2017, ve kterém ČNB dokonce skloňuje jako možnou hranici veřejnosti číslovku 10 (!), což bylo též vnímáno velmi překvapivě, protože v daném rozhodnutí byla potrestaná společnost řádně ohlášena na ČNB dle výjimky pro podnikání dle ZISIF bez licence a zároveň v dobré víře využívala výklad o 149 osobách pro pojem veřejnost. Nakonec byla tato společnost potrestána za nabídku 36 osobám a s argumentací s číslovkou 149 si moc nepomohla, byť jednala v dobré víře v letitou výkladovou praxi,“ komentoval výklad ČNB JUDr. Vladek Krámek, právník společnosti Fincentrum.

Předmětná společnost pravděpodobně žalobu nepodala. Soudit se s ČNB je nákladný koníček, který s sebou nese více rizik než příležitostí.

ČNB mezi hypotékami

Česká národní banka se stará o komerční banky jako úzkostná starostlivá matka. Vidí růst cen nemovitostí, ví, že nemůže zajistit zrychlení výstavby, tak hodí na banky alespoň „záchrannou síť“ a řekne jim, jak mají posuzovat bonitu svých klientů. Přitom posuzování rizika je základní činností bank na úvěrovém trhu a veškeré statistiky hovoří o stabilní klientské základně bez vysokých defaultů.

Podle ČNB je ale lepší hasit požár předtím, než někdo škrtne sirkou. Z pojistných hlášení po požáru ovšem plyne, že voda použitá na hašení může způsobit srovnatelné škody s ohněm…

Vstoupit do diskuze 4 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Štěpánek: ECB proplouvá mezi Skyllou a Charybdou vysoké inflace a nebezpečím fiskální havárie

Evropská centrální banka (ECB) je v mimořádně složité situaci – udržet soudržnost eurozóny a přitom bojovat s vysokou inflací. Na to, jak se ECB daří s těmito výzvami bojovat, odpověděl redakci Investujeme.cz Pavel Štěpánek, hlavní ekonom společnosti Fondee a bývalý člen bankovní rady ČNB.

Text: Milan Vodička

Foto: Fondee

21. 09. 2022

Finanční svět v nejistotě, rada kvalitního poradce může být k nezaplacení

Řešit osobní a rodinné finance s profesionálním finančním poradcem se rozhodně vyplatí. Bez něj lidé zpravidla tápou, náhodně skládají finanční produkty, nesledují žádný cíl, ke kterému by měli směřovat. Spolupráce s finančním poradcem ale není jen o nastavení finančního plánu. Stejně významné jsou i pravidelné servisní schůzky, […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

16. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Ruprecht

  25 června, 2018

  Nejmenovaná finančně – poradenská společnost dostala oznámení o plánované kontrole ze strany ČNB. Opatření firmy ? Veškerá kontrola se bude odehrávat v jedné jediné místnosti, kam byly nainstalovány kamery, celkem 6 kusů. Současně si firma najala tým právníků a za každým kontrolujícím úředníkem z ČNB bude po celou dobu stát jeden právník a bude pečlivě monitorovat, jaké požadavky a podklady úředník požaduje a hlavně, a to je to nejdůležitější, zda má právo je požadovat a pokud ano, kde konkrétně má tento jeho požadavek oporu v zákoně (a věta „my jsme ČNB, my můžeme všechno“ už opravdu neobstojí). Majitel firmy pouze kontrolu z ČNB přivítá a poté jí sdělí, že první i poslední krok či slovo bude nahráváno a veškerou kontrolu předává na místě připravenému týmu právníků. Firma je připravena každé jednotlivé pochybení ze strany úředníků ČNB soudně napadnout a nekompromisně se domáhat svých práv. Inu milá ČNB, jak se do lesa volá…Těší mě, že pozvolna přibývá firem, které si odmítají nechat s prominutím srát na hlavu a všechno si líbit.

  Odpovědět

 • Ruprecht

  25 června, 2018

  Skutečný Ruprecht – tedy já – nedělá češtinářské chyby typu mezeza před otazníkem, apod. A dále, skutečný Ruprecht, tedy já, ví, že osoby vykonávající kontrolu nelze zavřít do jedné místnosti. Osoby mají právo pohybu dle § 7 zákona č. 255/2012 Sb., kontrolní řád. Tento zákon nahradil zákon o státní kontrole.
  A za třetí – jak se do lesa volá, tak… Nikdo jiný než ČNB nedonutil aspoň trochu OVB změnit praktiky. A Fincetrum je potřebuje změnit také, není-li pravda.

  Odpovědět

 • Zázvor

  25 června, 2018

  Tak si kontrolovaná firma dá kamery do všech místností a je hotovo, na to snad má taky právo (stejně jako ČNB právo pohybu dle § 7 zákona č. 255/2012 Sb.). Jinak s tou OVB máte samozřejmě pravdu, je to jedna z mála věcí, na které může být samotná ČNB hrdá. Jen škoda, že to trvalo tak dlouho a vlastně se věci začaly hýbat až po x-té medializaci v TV, desítkách článků na netu, Facebooku apod. Lepší pozdě než nikdy.

  Odpovědět

 • Ruprecht

  25 června, 2018

  Hrdá ne, OVB zasluhovala zavřít. A to myslím zcela vážně.
  Když porovnám zprostředkovatele a ČNB – většina zprostředkovatelů má zatím velmi nízkou úroveň z globálního pohledu.
  ČNB – má lidi celkem znalé, ale bez praxe. A jsou nuceni shora buzerovat zprostředkovatele. Podívejme na změnu rétoriky pana Rusnoka. Dokud byl v ING, jeho řeči o IŽP – no byla by za to pokuta od ČNB. A dnes? Víme, co řekl na adresu zprostředkovatelů ohledně hypoték.

  Odpovědět