CZK/€ 23.860 +0,15%

CZK/$ 21.880 -0,22%

CZK/£ 27.118 +0,03%

CZK/CHF 23.754 -0,13%

03. 09. 2021

0 komentářů

ČBA: Vklady obyvatel na dohled tří bilionů korun

 

V komentáři za duben psala Česká bankovní asociace (ČBA), že je jen otázkou času, kdy vklady obyvatel v bankách, počítáno v korunách i cizí měně, překonají hranici tří bilionů korun. Bankovní statistiky ČNB ukazují, že červenec překonal součet předchozích dvou měsíců s výraznou rezervou, neboť vklady meziměsíčně stouply o nečekaných 19,2 miliardy korun (na 2,991 bilionu korun). To je daleko nad květnovým nárůstem o necelých 6 miliard korun, natož pak červnovým nárůstem o 3,6 miliardy korun. 

K překonání tří bilionů tak možná již došlo, pouze na to nemáme statistické potvrzení od ČNB. V červenci totiž k této metě zbývalo necelých 9 miliard. Není třeba zdůrazňovat, že úspory jsou v populaci rozloženy velmi nerovnoměrně.

Úvěry obyvatelstvu zejména díky neutuchajícímu zájmu o hypotéky rostou také, ale saldo mezi vklady a úvěry meziměsíčně stouplo o necelé tři miliardy korun na 1,133 bilionu korun.

Živnostníci, evidovaní ve statistikách jako separátní kategorie, si začali o trochu více půjčovat. Ale po mnoha měsících dost výrazně, o 2,5 miliardy korun, poklesly jejich úložky, a mírně se tak snížilo i jejich dvacet let trvající kladné saldo mezi vklady a úvěry.

Jasným potvrzením konjunktury by byly výrazně rostoucí firemní úvěry na provozní účely a investice, a nižší hromadění hotovosti na účtech. Vklady však stouply o 7,261 miliardy korun, a k oživení o 10,576 miliardy došlo i v případě podnikových úvěrů. Výsledné kladné podnikové saldo v červenci tak pokleslo o 3,3 miliardy na 115 miliard korun. Připomeňme jen, že samotná existence kladného salda, kdy firmy mají v bankách více prostředků uloženo víc, než si na úvěrech vzaly, je nový fenomén, který se poprvé za existenci novodobé ČR objevil loni v červenci.

REKLAMA

Co dělá ekonomům velkou radost, je příznivý vývoj u nevýkonných úvěrů, byť se značnými rozdíly mezi jednotlivými obory. Podíl nevýkonných podnikových úvěrů dosahoval v červenci 4,2 %, což je hluboko pod 9 % z prosince 2010, a podstatně méně, než se před rokem touto dobou očekávalo. V případě domácností platí totéž, ovšem na podstatně nižší hladině. V případě hypoték pak ty nevýkonné nepředstavují víc než 0,87 %, což je na dohled historických minim (0,8 %). Kvalita portfolií v Česku působících bank tak potvrdila, že patří nadále mezi nejlepší v Evropě.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *