CZK/€ 25.325 -0,02%

CZK/$ 23.768 -0,06%

CZK/£ 29.660 +0,03%

CZK/CHF 26.043 -0,08%

28. 02. 2024

0 komentářů

Bude rok 2024 rokem drahých kovů?

 

Rok 2023 byl pro drahé kovy náročný. Ačkoli zlato zaznamenalo 13% nárůst hodnoty, stříbro stagnovalo, platina klesala a palladium ztratilo až polovinu své hodnoty.* Tato spíše pesimistická nálada se může v roce 2024 změnit. Hlavními faktory, které by měly působit ve prospěch růstu, jsou politika centrálních bank, která naznačuje postupné uvolňování, a poptávka investorů po investičních produktech, které sledují vývoj tržních cen těchto komodit.  

Loading 

Makroprostředí a kovy

Nejpravděpodobnějším faktorem, který by mohl vyvolat případnou rallye drahých kovů, je měnová politika centrálních bank. Americký Federální rezervní systém by měl v roce 2024 snížit úrokové sazby, což přispěje ke slabšímu dolaru a levnějšímu financování, což jsou dva důležité faktory ovlivňující tento trh. To proto, že když v ekonomickém prostředí klesají úrokové sazby, ceny dluhopisů mají tendenci růst – a výnosy dluhopisů klesají. Vyhlídka na nižší reálné výnosy dluhopisů by tak mohla přinést zvýšenou poptávku investorů po drahých kovech, jako je zlato nebo platina, a to nejen prostřednictvím fyzických nákupů, ale také burzovních obchodů.

Zlato

V posledních dvou letech došlo k rekordním nákupům zlata ze strany centrálních bank, což bylo podle Světové rady pro zlato (WGC) hlavním důvodem, proč cena drahého kovu navzdory rostoucím výnosům dluhopisů prudce vzrostla.* Bankovní krize v USA na počátku roku 2023, zpomalení globální ekonomiky a geopolitické napětí jsou jen některé z hlavních důvodů, které pomohly zlatu dosáhnout nového vrcholu. Navzdory rostoucím úrokovým sazbám a zvyšujícím se výnosům z dluhopisů ceny zlata prudce vzrostly kvůli obavám ze zpomalení světové ekonomiky. Nedávný geopolitický konflikt mezi Izraelem a Hamásem navíc zvýšil volatilitu na trhu a není žádnou novinkou, že zlato se stalo oblíbeným aktivem, protože pro investory představuje bezpečný přístav v době tržní volatility.  S ohledem na výše uvedené faktory, kdy poptávka centrálních bank bude pokračovat (většina centrálních bank chce v příštích pěti letech zvýšit podíl zlatých rezerv), včetně možného oslabení hodnoty amerického dolaru, je pravděpodobné, že hodnota zlata by mohla v letošním roce překonat nová maxima. Zatímco odborníci z JP Morgan odhadují, že by mohlo překonat hranici 2 300 USD za unci, USB Bank je o něco opatrnější a předpovídá hodnotu 2 150 USD za unci do konce roku 2024.

Vývoj ceny zlata za posledních 5 let. (Zdroj: Tradingeconomics)*

REKLAMA

Stříbro

 Stříbro v poslední době prošlo korekcí, která znamenala horší vývoj ceny ve srovnání se zlatem.* Jedním z důvodů byl menší zájem centrálních bank o tento kov ve srovnání se zlatem. V roce 2024 může stříbro také vzrůst v důsledku očekávaného oživení trhu s mědí a dosáhnout maxim z roku 2021 kolem 30 USD za unci. Podle konzervativnějších odhadů Coinforecast by cena tohoto bílého kovu mohla na konci roku 2024 dosáhnout přibližně 27,98 USD, což představuje meziroční změnu +16 %. Očekává se, že poptávka po této komoditě poroste i v roce 2024, konkrétně ze strany investorů a také při výrobě šperků.

Vývoj ceny stříbra za posledních 5 let. (Zdroj: Tradingeconomics*)

Platina

Na začátku roku 2023 Světová rada pro platinové investice (WPIC) očekávala, že poptávka po platině bude o 556 tisíc uncí vyšší než nabídka, a to v důsledku rostoucí poptávky po automobilovém průmyslu a silného vývozu z Číny, což jsme viděli na konci loňského roku, kdy cena platiny vzrostla. Dobrou zprávou pro investory je, že deficit nabídky vůči poptávce by měl pokračovat i v letošním roce. Platina se totiž používá při výrobě katalyzátorů pro automobily a stále více při výrobě „zeleného“ vodíku, který se vyrábí z obnovitelných zdrojů na rozdíl od fosilních paliv.

REKLAMA

Očekává se, že investice do vodíkových technologií vzrostou do roku 2030 nejméně o 570 miliard USD. Pokud toto odvětví plně využije svůj potenciál, mohlo by to ve střednědobém až dlouhodobém horizontu znamenat výrazný nárůst poptávky po platině.

Vývoj ceny platiny za posledních 5 let. (Zdroj: Tradingeconomics)*

Palladium

Ceny tohoto kovu, který výrobci automobilů používají ve výfukových systémech ke snížení emisí, klesly o 70 % z historicky nejvyšší hodnoty 3 440,76 USD v roce 2022 po ruské invazi na Ukrajinu.* Vysoké ceny však vedly k tomu, že palladium bylo nahrazeno levnější platinou. Po zvýšení její produkce a současném poklesu poptávky však cena tohoto kovu na trhu klesla pod 1 000 USD za unci.* Jak uvádí agentura Reuters, s 50% poklesem v roce 2023 zaznamenal kov nejhorší pokles hodnoty od roku 2008, kdy poptávku po této komoditě zasáhla finanční krize.* V roce 2024 se však očekává postupné snižování produkce a uzavírání palladiových dolů. To by mohlo přispět k poklesu nabídky, což by vedlo k růstu ceny. 

Vývoj ceny palladia za posledních 5 let. (Zdroj: Tradingeconomics)*

Potenciál v roce 2024

Hlavními faktory, které budou ovlivňovat cenu drahých kovů v roce 2024, budou především aktivity centrálních bank spojené s vývojem úrokových sazeb, vývoj hodnoty amerického dolaru, ale také poptávka po investičních produktech, které kopírují cenu vybraného aktiva na trhu. Důležitá však bude i poptávka investorů a společností, které tyto kovy těží, nakupují a využívají v průmyslové výrobě.

Olívia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Bude letošní rok rokem kovů?

Letošní rok se může stát rokem kovů. Pozornost se bude upírat hlavně na zlato, stříbro, platinu, měď a aluminium. Vyhlídky na nižší reálné dluhopisové výnosy a pokles nákladů na držbu neúročených pozic podpoří poptávku po drahých kovech, zejména prostřednictvím produktů obchodovaných na burze, kde byli investoři v posledních […]

Text: Redakce

Foto: Pixabay

30. 01. 2024

Jak si povedou komoditní trhy v roce 2024

Uplynulý rok přinesl korekci cen světových komodit, a to i přes pokračování konfliktu na Ukrajině. Změnu nepřinesl ani závěr roku, který byl ve znamení krize na Blízkém východě po říjnovém teroristickém útoku v Izraeli. Ceny komodit až na výjimky, jako je zlato, dále klesaly. Zklamáním roku byly […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

05. 01. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *