Středa 04. srpna. Svátek má Dominik.

Bude ČNB snižovat a hned pak zvyšovat úrokové sazby?

Banky 06.08.2018 | 17:24 0 Komentářů

Bankovní rada ČNB na svém posledním „velkém“ jednání jednomyslně rozhodla opět zvýšit svou základní úrokovou sazbu. Dvoutýdenní repo sazba tak byla navýšena o 0,25 p.b.  na úroveň 1,25 %, lombardní na 2,25 % a poprvé byla zvýšena i diskontní sazba na 0,25 %. Z nové prognózy centrální banky je zřejmé, že se i nadále bude hrát hra mezi úrokovými sazbami a kurzem koruny.

Tedy pokud koruna nebude dostatečně posilovat, bankovní rada přistoupí k dalšímu zvýšení sazeb. To v druhém kole pomůže koruně posílit a v případě, že to nebude pro bankovní radu dost, zvýší sazby znovu. Tak je nastaven i makroekonomický model ČNB, který modeluje korunu dle úrokového diferenciálu mezi tuzemskou ekonomikou a eurozónou.

Další zvyšování sazeb tak v prognózách centrální banky implikuje stále rychlejší posilování koruny. V nejnovější prognóze je posilování už tak prudké, že prognostikům v ČNB model ukázal snižování úrokových sazeb. To by mělo teoreticky přijít v druhé polovině příštího roku. Nicméně není nutné panikařit. Ačkoli zaměstnanci měnové sekce zodpovědné za makroekonomický model slepě důvěřují všemu, co jim model načrtne, o sazbách rozhoduje bankovní rada, která se snížením nepočítá.

Další skvrnou na nové prognóze je samotná inflace, kterou očekává centrální banka v nejbližších měsících. Pro červenec prognózuje meziroční růst 2,6 %, ačkoli trh očekává pouze 2,2 – 2,3 %. Nicméně na pátečním setkání s analytiky v ČNB bylo vysvětleno, že do prognózy nebyla zahrnuta některá data dostupná těsně po uzavírce. Proto červencová odchylka od prognózy nemá být brána v potaz. Jenže pokud vám nevyjde první číslo prognózy, zbytek už můžete vyhodit z okna, neboť se nám změní výchozí bod a srovnávací základna. Díky tomu tedy bude v nejbližších třech měsících, než bude vytvořena nová prognóza, ještě složitější věštit, co si členové bankovní rady myslí.

V pátek bude zveřejněna celá Zpráva o inflaci a záznam z jednání. Pravděpodobně nám poskytnou další střípky důvodů rozhodnutí bankovní rady. Jen pro připomenutí; ještě v únoru se nás bankovní rada všemi silami snažila přesvědčit, že k žádnému zvýšení úrokových sazeb už nedojde. Ve finále došlo už dvakrát a minimálně ještě jednou se tak stane do konce tohoto roku.

František Táborský, analytik Raiffeisenbank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.