Pondělí 17. ledna. Svátek má Drahoslav.

Britské volby a ECB mohou naposledy v tomto roce rozhýbat trhy

Čeká nás jeden z posledních předvánočních týdnů, který ještě může investory nadzvednout ze židle a rozpohybovat obchody. Na programu je totiž kromě klíčových britských voleb i zasedání Fedu a ECB. To vše ve chvíli, kdy poslední čísla z Německa ukazují, že průmysl v Evropě si ještě ke konci roku 2019 bude muset najít své dno.

V Británii si udržuje relativně stabilní náskok konzervativní strana Borise Johnsona (okolo 10 p.b. v průměru). Pokud tento týden vyhraje, bude to pro Británii znamenat s vysokou pravděpodobností odchod z EU podle Johnsonem vyjednané dohody. Pokles bezprostřední nejistoty a rizika chaotického brexitu sice může ještě sehrát krátkodobě pozitivní roli, nekonečná vyjednávání o podobě budoucích obchodních vztahů budou ale dál pokračovat i v roce 2020. Krátkodobě by byl pro trhy bezesporu horší patový výsledek. Labouristická strana chce dojednat novou dohodu a pak o ní nechat hlasovat v referendu.

Napětí mezi labouristy a konzervativci by mohlo dovést Borise Johnsona do náruče marginalizované brexitové strany a přimět znovu oprášit myšlenku tvrdého brexitu bez dohody….a to by trhům rozhodně nebylo po chuti.

Zasedání Fedu s vysokou pravděpodobností nepřinese změnu v měnové politice. Důležité ovšem bude sledovat měnící se komentáře a především názor komunikovaný v rámci výhledu na příští rok – poslední silná čísla z trhu práce by mohla udržet Fed v sázkách na stabilitu sazeb pro nejbližší kvartály.

Stejně tak se změny nedají čekat od ECB, kde ovšem bude v centru pozornosti první vystoupení Christine Lagardeové na tiskové konferenci. Klíčové bude, zda naznačí něco bližšího k chystané revizi měnově-politických nástrojů, která by měla proběhnout v následujícím roce. Ve světle posledních slabých čísel z Německa se trhy také budou zajímat o to, zda je podobně jako Mario Draghi připravena “bezpodmínečně” v případě potřeby ekonomice znovu pomoci…

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.