CZK/€ 24.340 -0,51%

CZK/$ 22.967 -1,08%

CZK/£ 28.146 -0,10%

CZK/CHF 25.174 -0,37%

09. 12. 2019

0 komentářů

Britské volby a ECB mohou naposledy v tomto roce rozhýbat trhy

 

Čeká nás jeden z posledních předvánočních týdnů, který ještě může investory nadzvednout ze židle a rozpohybovat obchody. Na programu je totiž kromě klíčových britských voleb i zasedání Fedu a ECB. To vše ve chvíli, kdy poslední čísla z Německa ukazují, že průmysl v Evropě si ještě ke konci roku 2019 bude muset najít své dno.

Loading



 

V Británii si udržuje relativně stabilní náskok konzervativní strana Borise Johnsona (okolo 10 p.b. v průměru). Pokud tento týden vyhraje, bude to pro Británii znamenat s vysokou pravděpodobností odchod z EU podle Johnsonem vyjednané dohody. Pokles bezprostřední nejistoty a rizika chaotického brexitu sice může ještě sehrát krátkodobě pozitivní roli, nekonečná vyjednávání o podobě budoucích obchodních vztahů budou ale dál pokračovat i v roce 2020. Krátkodobě by byl pro trhy bezesporu horší patový výsledek. Labouristická strana chce dojednat novou dohodu a pak o ní nechat hlasovat v referendu.

Napětí mezi labouristy a konzervativci by mohlo dovést Borise Johnsona do náruče marginalizované brexitové strany a přimět znovu oprášit myšlenku tvrdého brexitu bez dohody….a to by trhům rozhodně nebylo po chuti.

Zasedání Fedu s vysokou pravděpodobností nepřinese změnu v měnové politice. Důležité ovšem bude sledovat měnící se komentáře a především názor komunikovaný v rámci výhledu na příští rok – poslední silná čísla z trhu práce by mohla udržet Fed v sázkách na stabilitu sazeb pro nejbližší kvartály.

Stejně tak se změny nedají čekat od ECB, kde ovšem bude v centru pozornosti první vystoupení Christine Lagardeové na tiskové konferenci. Klíčové bude, zda naznačí něco bližšího k chystané revizi měnově-politických nástrojů, která by měla proběhnout v následujícím roce. Ve světle posledních slabých čísel z Německa se trhy také budou zajímat o to, zda je podobně jako Mario Draghi připravena “bezpodmínečně” v případě potřeby ekonomice znovu pomoci…

REKLAMA

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Co bude dál s CBDC? Čtyři důvody, proč klesá zájem o digitální měny

CBDC neboli digitální měny centrálních bank představují nový druh digitálních peněz, které vydávají a regulují samotné centrální banky. Zatímco kryptoměny se těší decentralizované kontrole a pocitu finanční svobody, vyvstává otázka: Jsou digitální měny centrálních bank vhodnější pro splnění požadavků moderní ekonomiky, nebo jsou kryptoměny stále klíčem ke […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

01. 09. 2023

Studie – euro má nulový dopad na rozvoj obchodu

Z hlediska příznivců přijetí eura zdrcující studie vychází v zářijovém vydání prestižního vědeckého žurnálu Journal of International Money and Finance (zde). Efekt eura na růst vzájemného obchodu členských zemí měnové unie je podle ní v zásadě nulový.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 08. 2023

Komentář: Americké mezipřistání, desetina spotřebitelů nebude schopna splácet své závazky

Larry Summers z Harvardské Univerzity, bývalý člen Obamovy administrativy, nedávno prohlásil, že s řízením inflace v USA je to jako s letadlem: jde o to, aby nedosedlo příliš tvrdě (recese), ale aby ani nepřeletělo přistávací ranvej (pokračující vysoká inflace). Aby na ni jen měkce dosedlo (plynulý přechod do další fáze ekonomického […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 08. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *