CZK/€ 24.315 -0,14%

CZK/$ 23.120 +0,53%

CZK/£ 28.218 -0,23%

CZK/CHF 24.624 +0,05%

09. 12. 2019

0 komentářů

Britské volby a ECB mohou naposledy v tomto roce rozhýbat trhy

 

Čeká nás jeden z posledních předvánočních týdnů, který ještě může investory nadzvednout ze židle a rozpohybovat obchody. Na programu je totiž kromě klíčových britských voleb i zasedání Fedu a ECB. To vše ve chvíli, kdy poslední čísla z Německa ukazují, že průmysl v Evropě si ještě ke konci roku 2019 bude muset najít své dno. 

V Británii si udržuje relativně stabilní náskok konzervativní strana Borise Johnsona (okolo 10 p.b. v průměru). Pokud tento týden vyhraje, bude to pro Británii znamenat s vysokou pravděpodobností odchod z EU podle Johnsonem vyjednané dohody. Pokles bezprostřední nejistoty a rizika chaotického brexitu sice může ještě sehrát krátkodobě pozitivní roli, nekonečná vyjednávání o podobě budoucích obchodních vztahů budou ale dál pokračovat i v roce 2020. Krátkodobě by byl pro trhy bezesporu horší patový výsledek. Labouristická strana chce dojednat novou dohodu a pak o ní nechat hlasovat v referendu.

Napětí mezi labouristy a konzervativci by mohlo dovést Borise Johnsona do náruče marginalizované brexitové strany a přimět znovu oprášit myšlenku tvrdého brexitu bez dohody….a to by trhům rozhodně nebylo po chuti.

Zasedání Fedu s vysokou pravděpodobností nepřinese změnu v měnové politice. Důležité ovšem bude sledovat měnící se komentáře a především názor komunikovaný v rámci výhledu na příští rok – poslední silná čísla z trhu práce by mohla udržet Fed v sázkách na stabilitu sazeb pro nejbližší kvartály.

Stejně tak se změny nedají čekat od ECB, kde ovšem bude v centru pozornosti první vystoupení Christine Lagardeové na tiskové konferenci. Klíčové bude, zda naznačí něco bližšího k chystané revizi měnově-politických nástrojů, která by měla proběhnout v následujícím roce. Ve světle posledních slabých čísel z Německa se trhy také budou zajímat o to, zda je podobně jako Mario Draghi připravena “bezpodmínečně” v případě potřeby ekonomice znovu pomoci…

REKLAMA

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Pád akcií technologických obrů s sebou stahuje také segment ESG investování

Akcie technologických obrů jsou letos obřím propadákem. Propadákem, který trvá. I příští rok se jeví jako pořádně perný. Klíčovým důvodem bude pokračování jestřábí měnové politiky americké centrální banky. Fed zkrátka své měnověpolitické šrouby jen tak povolit nemíní. Inflaci totiž stále ani zdaleka nezkrotil, jak by si představoval.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 11. 2022

Komentář z USA: Principy neměnit, jejich aplikaci ano

Nezaměstnanost v USA klesla v září na 3,5 %. To je nejnižší úroveň za posledních cca 20 let. V obavě z předpokládané recese v prvním pololetí příštího roku však již začínají některé americké firmy snižovat stavy zaměstnanců. A to i IT giganti, u kterých mnozí jaksi mlčky očekávali, že budou vůči nastupující […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

04. 11. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *