Pondělí 12. dubna. Svátek má Julius.

Brexit bez dohody by zkomplikoval i vydávání zločinců

Makro 01.03.2019 | 16:37 1 Komentář

Brexit je stále opředen mlhou a nikdo neví, jaká bude končená podoba dohody nebo zda vůbec nějaká bude. Brexit ovlivní mnohá odvětví a chod některých firem. Dotkne se i zločinců.  V případě, že Velká Británie odejde z Evropské unie bez dohody, nebudou už moci Britové žádat Českou republiku o vydání českého občana na ostrovy ke stíhání. Důvodem je, že české zákony nedovolují vydávat občany ČR do cizích států k trestnímu stíhání, kromě zemí Evropské unie.

O vydávání zločinců rozhodují soudy a státy EU musí povinně předávat vlastní občany. „Pokud dojde k brexitu bez výstupní dohody, ve vzájemných vztazích bychom se vrátili k extradiční dohodě Rady Evropy z roku 1957 a jejím dodatkovým protokolům,“ uvedl mluvčí ministerstva spravedlnosti Martin Bačkovský a dodal, že ministerstvo spravedlnosti by v případě tvrdého brexitu o uzavírání dalších dohod neuvažovalo. „Úmluvy z padesátých let jsou dostatečné,“ řekl.

Pokud Velká Británie uzavře výstupní dohodu s EU, stále není vyhráno. Do roku 2020 by platil tzv. eurozatykač, ale pak by se musela najít nová dohoda.

Zdroj: E15.cz

Jeden komentář: “Brexit bez dohody by zkomplikoval i vydávání zločinců”

  1. bohuslav neuwirth napsal:

    vydá hledaného v čr. irsko má smlouvu o vydávaní zločinců .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.