CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

26. 04. 2022

0 komentářů

Blíží se termín pro podání online daňového přiznání. Jak na něj?

 

Pokud patříte mezi ty, kteří se rozhodli daňové přiznání za rok 2021 podat elektronicky, musíte tak učinit do 2. května 2022. Jaké jsou možnosti?

Loading



 

Datová schránka

Tou nejběžnější možností je využití datové schránky. Pro vytvoření daňového přiznání v odpovídajícím formátu lze využít elektronické formuláře aplikace Elektronická podání pro Finanční správu (EPO). Po vytvoření XML souboru se poplatník přihlásí do své datové schránky, zadá adresáta pomocí ID datové schránky, připojí vygenerovaný XML soubor a odešle na příslušného správce daně.

V současnosti mají povinně ze zákona zřízenou datovou schránku všechny orgány veřejné moci, právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku, advokáti, daňoví poradci a insolvenční správci. Právě ti mají také povinnost podat daňové přiznání pouze elektronicky.

Tato povinnost se zatím netýká těch osob, které si v minulosti požádaly o zřízení datové schránky dobrovolně. To se ale od příštího roku změní. „Datovou schránku budou mít automaticky zřízenou všechny fyzické podnikající osoby a také všechny fyzické osoby, které poprvé využijí elektronickou identitu jako je například připojení se pomocí eObčanky, bankovní identity nebo NIA ID ke službám eGovernmentu,“vysvětluje Jana Melicharová, daňová poradkyně KODAP.

REKLAMA

Online finanční úřad

Další z možností je elektronické podání přes Online finanční úřad. Ten je dostupný na webu www.mojedane.cz, kde je také přístup do daňové informační schránky uživatele, označované jako DIS+. „Do této schránky se lze přihlásit přes Identitu občana, která umožňuje přihlášení například pomocí bankovní identity, eObčanky, mobilního klíče eGovermentu či NIA ID. Přístup je možný rovněž pomocí přihlašovacích údajů do Datové schránky nebo na základě vyžádaných přístupových údajů vydávaných Finanční správou,“popisuje Jana Melicharová, daňová poradkyně společnosti KODAP.

Tento online finanční úřad může využít každý, kdo má nějakou daňovou povinnost, tedy zaměstnanci, živnostníci, další OSVČ, majitelé nemovitostí i firmy. Vyřídit přes něj je totiž možné všechny daňové povinnosti. Tedy nejen daň z příjmu fyzických osob, ale také třeba silniční daň či daň z nemovitých věcí.

Elektronická podatelna

Další možností je využít pro sestavení přiznání aplikaci EPO, tedy elektronickou podatelnu orgánů Finanční správy ČR. Zde je k dispozici interaktivní formulář, v němž jsou zabudované různé kontroly. Například tak poplatníkovi neumožní uplatnit si vyšší slevu, než je uvedena v zákoně.

Pomocí EPO lze přiznání i elektronicky odeslat přes Moje daně, a to buď s využitím elektronického podpisu, nebo přístupu do Datové schránky. Pokud takovou možnost nemáte, můžete i tak vyplněný formulář odeslat elektronicky. „V takovém případě je však nutné doručit do 5 dnů od odeslání podání na místně příslušný FÚ podepsaný E-tiskopis,“ zdůrazňuje Jana Melicharová, daňová poradkyně KODAP. Za den podání ale bude platit den, kdy bylo přiznání elektronicky odesláno prostřednictvím aplikace EPO (ne až den dodatečného potvrzení).

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Daňový přeplatek

Kdy dostane důchodce daňový přeplatek?

Začátek dubna byl termínem pro podání papírového daňového přiznání. Při elektronickém podání je termín 2. května. Starobní důchod je sice od daně osvobozen, ale řada starobních důchodců jsou povinni podat daňové přiznání. A jsou případy, kdy se vám daňové přiznání v důchodu vyplatí, protože budete mít nárok […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

22. 04. 2024

daňové přiznání elektronicky

Jak podat daňové přiznání elektronicky?

Termín pro daňové přiznání se blíží, papírově se podává už 2. dubna, tedy v úterý po Velikonocích. Pro elektronické podání budete mít ale ještě měsíc, termín je totiž až 2. května.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

28. 03. 2024

Daňové přiznání

Jak podat daňové přiznání, když pobíráte starobní důchod?

Většina starobních důchodců nemá povinnost podávat daňové přiznání. Starobní důchod se nedaní až do 36násobku minimální mzdy. Do této částky není nutné uvádět důchod v daňovém přiznání a do tohoto limitu se vejde většina starobních důchodců. Pokud si ale přivydělávají nebo mají i jiné zdanitelné příjmy, tak […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

25. 03. 2024