Pondělí 23. listopadu. Svátek má Klement.

Biometrický podpis banka nesmí uchovávat. Co na to finanční poradci?

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) nedávno zveřejnil rozhodnutí, v němž sankcionuje banku za uchovávání biometrického podpisu. Banka má raději přijmout riziko neplatnosti smlouvy než biometrické údaje schraňovat.

V rámci finančního poradenství dochází k modernizaci postupů a elektronické podepisování smluv s biometrickým podpisem je jednou z nových nastupujících technologií. Jak se k rozhodnutí ÚOOÚ staví asociace finančních poradců ČASF?

„Z pohledu asociace si dovolím rozhodnutí ÚOOÚ označit za nešťastné, jelikož veřejnoprávní orgán ve svém rozhodnutí zabraňuje zpracování a uchování dat, jejichž uchování je stěžejní pro prokazování jedinečnosti podpisu spotřebitele, což jak ÚOOÚ samo v rozhodnutí uvádí může zapříčinit neplatnosti uzavřených smluv podepsaných biometrickým podpisem. Takové rozhodnutí je ve své podstatě degradací biometrického podpisu na vektorový a může znamenat značné komplikace pro všechny subjekty na českém trhu, které se snaží inovovat v rámci digitalizace,“ uvádí Marek Černoch, výkonný ředitel ČASF.

Tip: Biometrický podpis? Úřad je proti

„Během implementace GDPR nebylo myšleno na zpracování zvláštní kategorie osobních údajů při uzavírání smlouvy, anebo pro poskytnutí služby, a to pak znamená problémy nejen při použití biometrického podpisu, ale např. i u zprostředkování životních smluv. To bylo naštěstí od 1. 12. legislativně upraveno ustanovením v zákoně č. 170/2018 Sb., o distribuci pojištění a zajištění,“ dodává Marek Černoch.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.