Středa 30. září. Svátek má Jeroným.

BIG EXPERT – PX zaostává, ECB opět míří na slabší euro

Investice 23.10.2015 | 15:43 0 Komentářů

Index Pražské burzy zcela ztratil v uplynulých dnech růstové momentum a namísto prolomení hranice 1000 bodů se vydal opačným směrem, zatímco se vyspělé trhy připisovaly zisky a globální rozvíjející se trhy přinejhorším stagnovaly.

České akcie

Patrik Hudec, Generali Investments CEE, obhospodařovatel fondů ČP INVEST investiční společnosti

Index Pražské burzy zcela ztratil v uplynulých dnech růstové momentum a namísto prolomení hranice 1000 bodů se vydal opačným směrem, zatímco se vyspělé trhy připisovaly zisky a globální rozvíjející se trhy přinejhorším stagnovaly. Ani v rámci středoevropských indexů si Praha nevedla nikterak dobře a zaostala jak za Maďarskem, tak Polskem, které je v posledních měsících v nemilosti investorů kvůli volbám. Růst rizikové prémie u polských akcií v čele s finančním sektorem se letos výrazně podepsal na podvýkonnosti celého indexu WIG. Pokles akcií v Praze táhly především ČEZ a Pegas, přičemž oběma titulům se nedaří už několik týdnů. Cena elektřiny pokračuje v propadu a atakuje nová minima, nedaří se ale ani ostatním utilitám v regionu, např. polské PGE nebo Tauronu, byť s každou firmou je spojený jiný příběh. Akcie Pegasu ztratily od srpnových maxim 950 Kč už 20 %, nicméně je potřeba zohlednit ještě třicetikorunovou dividendu. Každopádně euforie vyvolaná zařazením titulu do prestižního indexu MSCI Czech Republic, kde nahradil O2, definitivně pominula a po odprodeji akcií ze strany členů představenstva společnosti ji vystřídala skepse, kterou doplnily spekulace na vyřazení jména z indexu MSCI a opětovné zařazení O2 zpět. Příliš se nedaří ani Komerční bance, která je oblíbeným obchodovaným titulem v intervalu 5 000 – 5 600 Kč, v němž se pohybuje už řadu měsíců, a nyní atakuje hranici 5 100 Kč v sestupném trendu. Naproti tomu se daří oběma rakouským jménům, taženým dobrým vývojem na západoevropských trzích. Erste Bank se přesvědčivě odrazila od hranice 700 Kč a obdobně také pojišťovna VIG, která tuto hranici atakovala na konci září po dlouhých šesti měsících poklesu a 40% propadu ceny.

Sázky na zintenzivnění programu nákupů ze strany Evropské centrální banky v reakci na pokračující deflační tlaky v Evropě rostou a velká část investorů si hodně slibuje od prosincového zasedání ECB a dalšího oslabení eura. Pro riziková aktiva a akcie především by další stimul byl dobrou zprávou a mohl by představovat důležitý obrat přinejmenším na několik příštích měsíců, ze kterého budou těžit také česká jména.

Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta, X-Trade Brokers

Po nervózní druhé polovině minulého měsíce si akciové indexy v Evropě i v USA zatím procházejí o něco klidnějším obdobím. Indexy dokázaly část původních ztrát zlikvidovat a výrazného pádu se dočkala také volatilita, která je dnes téměř zpátky na úrovních z první poloviny letošního roku. Důvody k této stabilizaci jsou v zásadě dva.

Prvním je změna konsenzu ohledně načasování termínu pro zvýšení amerických úrokových sazeb. Pravděpodobnost jejich zvýšení ještě v průběhu tohoto roku klesla na pouhých 30 procent, což je výrazně pod úrovněmi, kde se pohybovala před zářijovým zasedáním americké centrální banky. Jsou to přitom právě nízké sazby a uvolněná měnová politika, které v minulosti akciím pomáhaly v růstu a akciové trhy se tak mají opět o co opřít.

Druhým důvodem je zmírnění napětí okolo situace v Číně. Čínská ekonomika sice dál zpomaluje, tamní akciový trh si ale zdá se již sáhl na dno a obří volatilita, která prosakovala i na západní akciové trhy je prozatím zažehnána.

Všechna rizika z trhů samozřejmě nezmizela a tím největším je dnes další zpomalování emerging markets ekonomik. Obchodníci si ale jsou dobře vědomi toho, že v případě dalšího růstu averze k riziku přispěchají centrální banky rychle na pomoc, což akciovým trhům umožňuje držet si i nadále relativně vysoké ocenění.

clipboard0867

Poznámky: Uvedené odhady jsou nezávaznými názory investičních odborníků, které se mohou lišit od skutečného vývoje. Za tyto odlišnosti nepřebírají experti ani Kurzy.cz odpovědnost.
*) Atraktivita je vážený průměr doporučení jednotlivých expertů. Dosahuje hodnoty od +100 (rozhodně koupit u všech odhadů) do –100 (rozhodně prodat u všech odhadů). ) Koupit/prodat udává počet expertů, kteří doporučují uvedený cenný papír koupit (prodat) s ohledem na očekávaný vývoj v uvedeném období.  
) Růst/pokles udává počet expertů, kteří předpokládají, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (poklesne).

Pravidelní účastníci: Michal Chrvala/, Jiří Zendulka/BH Securities, Jiří Šimara, Tomáš Menčík/CYRRUS, Jan Bureš/Poštovní spořitelna, Martin Pecka, Daniel Kukačka, Patrik Hudec/Generali Investments CEE, obhospodařovatel fondů ČP INVEST, Libor Stoklásek/GRANT CAPITAL, Radek Pavlíček/Roklen360, Aleš Charvát/UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, Jaroslav Brychta/X-Trade Brokers

Projekt BIG EXPERT organizuje a zpracovává společnost Kurzy.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.