CZK/€ 23.860 +0,15%

CZK/$ 21.880 -0,22%

CZK/£ 27.118 +0,03%

CZK/CHF 23.754 -0,13%

12. 09. 2020

0 komentářů

BIG EXPERT: Letní librová láska končí, nastává brexitové vystřízlivění

 


 

Zhruba na konci července začala britská libra citelně posilovat proti euru. Vůči dolaru ten stejný směr nabrala mnohem dřív, a to už na konci června. Pozitivní librová nálada však nevydržela. S posledními dny opět roste brexitové napětí, které by podle nás mohlo eskalovat s tím, jak se budeme přibližovat k polovině října. Sledovat přitom budeme především libru proti společné evropské měně.
Mezi hlavní proměnné letních librových zisků patřilo, podobně jako u eura proti dolaru, globální oslabování zelených bankovek. Vedle toho se britská měna svezla i na optimistické tržní náladě a postupném otvírání britské ekonomiky. Svou roli sehrála i opatření hospodářské politiky jako fiskální podpora, která však byla v kurzu zaceněna s předstihem, tedy ještě před samotným ohlášením fiskálního balíčku, a to vinou uniklých informací. Na pozadí všeho probíhalo jednání s Evropskou unií ohledně podoby obchodního brexitu. I přesto, že ohlasy nebyly zrovna pozitivní, librový optimismus zůstával nenarušen. Vše se změnilo až v posledních dnech.
Napětí roste
Napětí, které dostalo měsíční implikovanou volatilitu libry až na pětiměsíční maxima, bylo vyvoláno komentáři k obchodnímu brexitu. Britský premiér Johnson uvedl, že chce dohodu s EU do poloviny října, kdy se koná summit evropských lídrů. Pokud se tak nestane, obě strany by se měly podle premiéra smířit s vyjednávacím neúspěchem a posunout se dál. To samo o sobě zavání tvrdým obchodní brexitem. Jestliže k tomu přičteme již představený návrh zákona o vnitřním trhu, který dle informací britských médií umožňuje eliminovat právní sílu části brexitové dohody týkající se zejména Severního Irska, máme základy potenciálního oslabení britské měny ve zbytku roku.
Z titulu (ne)možného krachu jednání s EU mohlo být Johnsonovo vyjádření a v podstatě i návrh zákona o vnitřním trhu cílenou strategií. Podle nás pravděpodobnost dohody stále existuje. Je sice oproti době před prázdninami citelně menší, z historie ale víme, že brexitová jednání mohou těsně před nastaveným termínem (v tomto případě před koncem letošního roku) nabrat rychlý spád směrem k pro trhy pozitivnímu závěru. Zcela stoprocentně nelze podle nás vyloučit ani možnost prodloužení termínu.
Nic to však nemění na tom, že trhy znervózněly. Při pohledu na opce je vidět vyšší implikovaná volatilita zdražující zajištění. Děje se tak především v časovém rámci od tří týdnů do zhruba tří měsíců. Pokryt tak je nejen termín 15. října zmíněný britským premiérem, ale i závěr roku.
Zajímavý je pohled na opční strategii risk reversal páru GBPUSD. V měsíčním tenoru je vidět čistá převaha put opcí nad cally, v delším, a to šestiměsíčním, je tomu naopak. Jako by část trhu sázela na dosažení dohody s EU. Svou roli by ale mohla mít i víra v další globální oslabování dolaru, případně kombinace obojího.
Co na to Bank of England?
Varianta brexitu bez dohody má v sobě zakomponovanou ještě jednu složku potenciálního oslabení libry. Pokud by se strany nedohodly, ekonomické dopady koronaviru by byly umocněny tvrdým obchodním brexit. Do hry by se tak opět dostala debata o možném zásahu centrální banky. Ostatně, spekulace o tom, že by Bank of England snížila úroky až do záporu již během prvního čtvrtletí příštího roku, žije už několik měsíců.
Podle nás by se tak ale nestalo. Dopady brexitu bez obchodní dohody by byly mnohem menší než dopady koronavirové pandemie. Kombinace obou by sice případné ekonomické oživení rázně přibrzdila, posun sazeb do záporu by však situaci sám o sobě nezachránil. Naopak, britská ekonomika by se dostala pod tlak vedlejších efektů tohoto kroku, což by ji v takto problematickém stavu ještě více uškodilo. I proto se dá předpokládat, že by Bank of England prvně sáhla například na program skupování dluhových aktiv, nikoli na sazby pod nulou.
Výhledové oslabení se stále možným dobrý koncem?
Pro zhruba jeden měsíc až dva můžeme očekávat výrazně zvýšenou volatilitu obou librových párů projevující se na dražším opčním zajištění. Podle nás by se dopady obchodního brexitu bez dohody projevily více na páru eura proti libře. V souvislosti s aktuálním napětím bychom se v nejbližších dnech mohli dostat opět nad 0,91 EURGP až k technické rezistenci na 0,9195 EURGBP. Jestliže bude období nervozity delší, kurz by se měl udržet v pásmu 0,91 až 0,92 EURGBP. A pokud by došlo na obchodní brexit bez dohody, padnout by mohla i březnová eurová maxima proti libře na úrovni 0,94 EURGBP.
Jestliže by se ale ukázalo, že Johnson aktuálně „blafuje“, díky čemuž by dotlačil EU k dostatečným ústupkům, kurz libry by ještě před koncem roku mohl předchozí ztráty částečně umazat. Poté by se do hry jako hlavní otázka dalšího vývoje vložilo vypořádání se s ekonomickými dopady koronaviru. Vzhledem k dosavadnímu vývoji a nejistotě kolem možné druhé vlny pandemie a potenciálních reakcí na ni je však velmi brzy na jakékoliv odhady. Z krátkodobého hlediska je pro nás hlavní, že rizika britské měny převažují jasně na straně oslabení.
Jan Berka, Roklen Holding
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s.
 
 

 
Titul
 
Cena
7. 9.
Odhady pro období 1 měsíc Odhad pro období 6 měsíců
 
Atraktivita *)
Odhady **)
koupit/prodat
 
Atraktivita *)
Odhady **)
koupit/prodat
MONETA MB 54,9 25 3/0 42 4/0
PHILIP MORRIS ČR 13 480 25 3/0 33 3/0
ERSTE GROUP BANK 545,9 25 2/0 25 2/0
ČEZ 449 25 2/0 8 1/1
KOMERČNÍ BANKA 530 17 2/0 33 3/0
O2 C.R. 222 17 2/0 0 1/1
CETV 96,2 17 2/0 -8 0/1
VIG 550 8 1/0 17 2/0
PFNONWOVENS 742 0 0/0 -8 0/1
AVAST 163,9 -8 1/2 8 2/1
 
Ukazatel
Hodn.
4. 9.
Průměr Odhady**)
růst/pokles
Průměr Odhady**)
růst/pokles
PX 902,62 915 4/3 957 6/1
Dow Jones (USA) 28 133,31 26 443 1/6 26 479 1/6
NASDAQ (USA) 11 313,13 9 886 2/5 9 921 2/5
FTSE 100 (Velká Británie) 5 799,08 6 036 6/1 6 186 6/1
DAX (Německo) 12 842,66 12 136 2/5 12 414 4/3
Nikkei 225 (Japonsko) 23 205,43 21 929 1/6 21 900 3/4

 
Poznámky: Uvedené odhady jsou nezávaznými názory investičních odborníků, které se mohou lišit od skutečného vývoje. Za tyto odlišnosti nepřebírají experti ani Kurzy.cz odpovědnost.
*) Atraktivita je vážený průměr doporučení jednotlivých expertů. Dosahuje hodnoty od +100 (rozhodně koupit u všech odhadů) do
-100 (rozhodně prodat u všech odhadů).  **) Koupit/prodat udává počet expertů, kteří doporučují uvedený cenný papír koupit (prodat) s ohledem na očekávaný vývoj v uvedeném období.  **) Růst/pokles udává počet expertů, kteří předpokládají, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (poklesne).

 
Pravidelní účastníci: Michal Chrvala – Jan Němeček / BH Securities – Petr Pelc, Tomáš Pfeiler / CYRRUS – Jan Bureš / Patria – Martin Pecka, Patrik Hudec, Marco Marinucci / Generali Investments CEE, investiční společnost – Libor Stoklásek / GRANT CAPITAL – Jiří Zendulka / Kurzy.cz – Jan Berka, Michal Šoltés / Roklen Holding – Aleš Charvát / UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia – Jaroslav Brychta, Jiří Tyleček / X-Trade Brokers
 
Projekt BIG EXPERT organizuje a zpracovává společnost Kurzy.cz

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investorské chyby: Jak investovat a nepřijít na buben

Období zvýšené volatility vždy prověří psychickou odolnost investorů a poslední roky jsou toho ukázkovým příkladem. Při pohledu na klesající hodnotu svých investic byli mnozí investoři v pokušení nejen rychle prodávat, ale dokonce přehodnocovat své investiční strategie a horizonty. Ti poučenější vědí, že je třeba zachovat klid a… ideálně nedělat […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

31. 01. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *