CZK/€ 24.645 -0,26%

CZK/$ 23.422 -0,13%

CZK/£ 29.110 -0,59%

CZK/CHF 23.502 -0,56%

26. 06. 2015

0 komentářů

BIG EXPERT – Ani burze v Praze se Řecko nevyhýbá

 


 

České akcie – Ani burze v Praze se Řecko nevyhýbá

Patrik Hudec, Generali Investments CEE, obhospodařovatel fondů ČP INVEST investiční společnosti

Pražská burza zůstává v krátkém v posledních dnech úzce spjatá s děním v západní Evropě, která je zcela v negativním vleku ostře sledovaného dění dluhové otázky Řecka.

Index PX zůstává pod hranicí 1000 bodů a byl tažený dolů především akciemi ČEZu, Komerční banky a VIG, nicméně ztrácela většina titulů s výjimkou O2, Erste Group a Unipetrolu. Nutno dodat, že v případě ČEZu jde větší část propadu za výplatou 40korunové dividendy, i přesto ale akcie energetického gigantu ztrácely nejvíce.

Za poklesem pojišťovny VIG stálo mimo sentiment okolo Řecka do značné míry také vyřazení titulu z benchmarkového indexu STOXX Europe 600, kterému už v květnu předcházelo opuštění indexu MSCI Austria. Technické výprodeje ze strany podílových fondů a ETF jen prohloubily vysokou ztrátu, kterou už akcie utržily za poslední dva měsíce – dohromady zhruba 25 %. Což na druhou stranu přineslo zajímavou dlouhodobou investiční příležitost s atraktivním dividendovým výnosem.

Do výsledkové sezóny za druhé čtvrtletí ještě pár týdnů schází, žádné změny v majetkové účasti ani podobné korporátní akce oznámeny nebyly, a tak bylo nových kurzotvorných informací vskutku poskrovnu. Domácím investorům se jednoznačně vyplatí sledovat dění v Řecku a hlídat si případné výraznější cenové odchylky.

REKLAMA

Zahraniční trhy – Noční jednání v Bruselu žádný výsledek nepřineslo. Řecku dochází čas. 

Libor Stoklásek, Grant Capital

Během středečního obchodování nejprve trhy zasáhla zpráva, že mimořádný summit ohledně řeckého dluhu opět nedopadl podle představ, když řecký premiér Alexis Tsipras oznámil, že věřitelé odmítli poslední návrh na řešení dluhové krize. Tsipras výsledek jednání komentoval slovy, že k takové situaci nedošlo ani v případě pomoci Irsku, či Portugalsku. Mezinárodní měnový fond neakceptoval upravenou verzi návrhu, hlavně z důvodů zvýšení zdanění bohatých, jelikož podle představitelky mezinárodní instituce je zapotřebí spíše plošný růst daní.  

Pesimismus se velice rychle přesunul na akciové trhy a měnový pár EUR/USD. Vzhledem k tomu, že představitelé zúčastněných stran chtěli vyřešit situaci před čtvrtečním a pátečním summitem lídrů EU, jednání o dohodě probíhalo znovu ještě ve večerních hodinách. Noční schůzka řeckého premiéra Alexise Tsiprase s hlavou Evropské centrální banky Mariem Draghim, šéfkou Mezinárodního měnového fondu Christine Lagarde a předsedou Evropské komise J. C. Junckerem nakonec opět skončila bez dohody. Mezinárodní věřitelé Řecka odmítli část řeckých návrhů na řešení řecké dluhové krize, protože by podle nich vedly k další recesi ekonomiky. Jednání bude pokračovat i dnešní den 25. června a Řecko se bude snažit získat další tranši ze slíbené finanční pomoci, aby mohlo příští týden v úterý uhradit splátku Mezinárodnímu měnovému fondu, která činí 1,6 mld. EUR.  

Pokud se dnes trhy nedočkají definitivní dohody, jednání budou pokračovat i nadále v dalších dnech. Řecku už moc času nezbývá a i případná dohoda, která by byla zpečetěna s evropskými věřiteli, by musela projít řeckým parlamentem, který zatím vystupuje velmi odmítavě, ať už se jedná o jakékoliv dílčí návrhy. Jediným návrhem, s kterým by řecká radikální levice bez námitek souhlasila, je odpuštění alespoň části národního dluhu. Po případné dohodě tedy čeká Tsiprase ještě další, pravděpodobně mnohem těžší, boj na půdě řeckého parlamentu. Obecně se předpokládá, že by k dohodě na evropské půdě mohlo dojít do tohoto pátku a o víkendu by se řecký parlament zabýval jejím schvalováním. Téma Řecka bude minimálně do konce tohoto týdne, případně do úterý 30. června, dominovat nejen na evropských a amerických trzích, ale i všech měnový párech s EUR a USD spojených.

REKLAMA

clipboard0786

Poznámky: Uvedené odhady jsou nezávaznými názory investičních odborníků, které se mohou lišit od skutečného vývoje. Za tyto odlišnosti nepřebírají experti ani Kurzy.cz odpovědnost.

* Atraktivita je vážený průměr doporučení jednotlivých expertů. Dosahuje hodnoty od +100 (rozhodně koupit u všech odhadů) do –100 (rozhodně prodat u všech odhadů). **) Koupit/prodat udává počet expertů, kteří doporučují uvedený cenný papír koupit (prodat) s ohledem na očekávaný vývoj v uvedeném období. 

* * Růst/pokles udává počet expertů, kteří předpokládají, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (poklesne).

Pravidelní účastníci: Michal Chrvala/, Jiří Zendulka/BH Securities, Jiří Šimara, Tomáš Menčík/CYRRUS, Jan Bureš/ERA Poštovní spořitelna, Martin Pecka, Daniel Kukačka, Patrik Hudec/Generali Investments CEE, obhospodařovatel fondů ČP INVEST, Libor Stoklásek/GRANT CAPITAL, Radek Pavlíček/Roklen360, Dušan Jalový/UniCredit Bank Czech Republic, Jaroslav Brychta /X-Trade Brokers

Projekt BIG EXPERT organizuje a zpracovává společnost Kurzy.cz

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.