Čtvrtek 22. dubna. Svátek má Evžénie.

BIG EXPERT – Americké akcie aneb hra s ruskou ruletou

Makro 29.08.2014 | 17:27 0 Komentářů

Ve čtvrtek své hospodářské výsledky reportoval trojlístek: Orco, Fortuna a Pegas Nonwovens. Orco oznámilo prodej svého nejprodělečnějšího projektu Zlota 44 za 63 milionů eur a společnost potvrdila svou denieru na pražské burze k 19. září 2014.

České akcie

Michal Chrvala

Ve čtvrtek své hospodářské výsledky reportoval trojlístek: Orco, Fortuna a Pegas Nonwovens.

Orco oznámilo prodej svého nejprodělečnějšího projektu Zlota 44 za 63 milionů eur a společnost potvrdila svou dernieru na pražské burze k 19. září 2014. Akcie budou dále kotované ve Varšavě a Paříži. Oproti svému maximu z února 2007 se aktuálně akcie Orco obchodují o 99,6 procenta níže.

Fortuně se podařilo navýšit za první šest měsíců čistý zisk o 19 procent na 9 milionů eur. Hlavní vliv na tento pozitivní výsledek mají především velké sportovní události (především fotbalové mistrovství světa v Brazílii). Růstový potenciál akcii je aktuálně spíše omezený, ale solidní dividendový výnos rozhodně stojí, aby akcie Fortuny patřili do konzervativního portfolia.

Pegas Nonwovens jednoznačně příjemně překvapil růstem čistého zisku o 33 procent na 5 milionů eur. Avšak celkové výsledky vyznívají spíše negativně. Titul zřejmě čeká korekce k úrovni 610 korun za akcii a následným prostorem k posílení k 660 korunám.

Září patří z dlouhodobého hlediska k nejztrátovějším měsícům v roce, proto s nákupy velice opatrně. Přikláněl bych se ke krátkodobé short pozici na VIGu (cíl 900 korun) a Komerční bance (cíl 4450). Ostatní tituly se zatím pohybují na úrovních, které nejsou zajímavé.

Zahraniční trhy

Radek Pavlíček, FINANCE Zlín

Klíčový index Standard & Poor’s 500 poprvé v historii překonal hranici 2000 Bodů. Nabízí se však otázka, zda budou americké akcie pokračovat v růstu i nadále. Nejprve je však zapotřebí podrobit americké hospodářství drobnému rozboru.   

Trh s bydlením 

Předseda Bílého domu Rady ekonomických poradců učinil zajímavou poznámku v jeho analýze o trhu s bydlením. Po dvou čtvrtletích poklesu rostly reálné investice do rezidenčních nemovitostí ročním tempem 7,2 % ve druhém čtvrtletí. Slabost v období od listopadu 2013 do března 2014 byla z velké části připsána menšímu počtu komisí a transakčním nákladům. Z posledních reportů je však patrné, že se americký trh s bydlením postupně zotavuje. 

Předběžný hrubý domácí produkt 

Oživení amerického trhu souvisí i s hrubým domácím produktem, který ve čtvrtek mile překvapil, když z očekávaných 3,9 % vzrostl na 4,2 %. Byl potvrzen i 2,5% růst soukromé spotřeby, který tvoří zhruba 70 procent výkonu americké ekonomiky. Výdaje spotřebitelů rostly o výrazných 14 procent, což svědčí o větší důvěře v ekonomiku. Předběžný výkon americké ekonomiky je potřeba brát ovšem s rezervou, americké HDP dokáže předvést významné revize, o čemž se mohli investoři přesvědčit například v prvním čtvrtletí 2014.  

Trh práce 

Zejména tvorba pracovních míst je důležitá pro správné načasování zvýšení úrokových sazeb. Aktuální míra nezaměstnanosti v USA poklesla na úroveň 6,1 procent, to odpovídá šestiletému minimu. Je však potřeba podotknout, že průměrně se trh práce zlepšuje a bylo vytvořeno za poslední období stabilně přes 200 000 pracovních míst. Janett Yellenová, ale podotýká, že prozatím trh práce ještě stabilní není.  

Problém nízkých úrokových sazeb 

Nová čísla z HDP budou pravděpodobně pro americkou centrální banku dalším potvrzením, že postupuje podle plánu a může zakročit k postupnému zvyšování úrokových sazeb. Prostředí nízkých úrokových sazeb při vysokém zadlužování nahrávaly růstu akcií. Podpora úvěrování dopomáhala americkým akciím tlačit ceny vzhůru. Se zvýšením úrokových sazeb a náznakem zpřísnění měnové politiky, by mělo platit postupné utlumování růstu akcií.  

Pokud by se potvrdilo, že za růstem amerických aktiv stály pouze nákupy dluhopisů a prostředí nízkých úrokových sazeb, pro americkou ekonomiku, mohlo by to pro americké akcie znamenat další bublinu a neblahý vliv pro celosvětovou ekonomiku. Investování do amerických akcií je v současné době velmi rizikovou záležitostí, což potvrzuje i graf Elliottových vln uvedený níže.

clipboard0200 clipboard0201

Poznámky: Uvedené odhady jsou nezávaznými názory investičních odborníků, které se mohou lišit od skutečného vývoje. Za tyto odlišnosti nepřebírají experti ani Kurzy.cz odpovědnost.

 *) Atraktivita je vážený průměr doporučení jednotlivých expertů. Dosahuje hodnoty od +100 (rozhodně koupit u všech odhadů) do –100 (rozhodně prodat u všech odhadů). ) Koupit/prodat udává počet expertů, kteří doporučují uvedený cenný papír koupit (prodat) s ohledem na očekávaný vývoj v uvedeném období.  

  *) Růst/pokles udává počet expertů, kteří předpokládají, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (poklesne).

Pravidelní účastníci: Michal Chrvala, Jiří Zendulka/BH Securities, Jiří Šimara, Tomáš Menčík, Dan Báča/CYRRUS, Martin Pecka, Daniel Kukačka, Patrik Hudec/ČP INVEST investiční společnost, Jan Mach, Milan Nedbálek, Radek Pavlíček/FINANCE Zlín, Karel Kabelka/GRANT CAPITAL, Jan Bureš/ERA Poštovní spořitelna, Dušan Jalový/UniCredit Bank Czech Republic, Jaroslav Brychta /X-Trade Brokers

Projekt BIG EXPERT organizuje a zpracovává společnost Kurzy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.