CZK/€ 24.385 -0,25%

CZK/$ 22.897 -0,38%

CZK/£ 28.083 -0,36%

CZK/CHF 25.275 -0,44%

28. 01. 2019

0 komentářů

Bezvládí ve Venezuele ohrožuje globální trh s ropou

 

Ropná směs WTI je zachycena v rozpětí od 50 do 55 dolarů za barel.  Pokračující omezování těžby v zemích OPEC je prozatím kompenzováno slábnutím poptávky. Ta je způsobena globálními obavami z nižšího ekonomického růstu.

Loading



 

Mezinárodní měnový fond minulý týden snížil svou globální ekonomickou prognózu na roky 2019 a 2020 v reakci na rizika, kterými jsou obchodní napětí, nebo rostoucí úrokové sazby. Snížení globálního výhledu růstu z 3,7 na 3,5 procenta se však vzhledem k aktuálnímu rozpočtovému napětí v USA, slabším vyhlídkám v Evropě a v neposlední řadě i v Číně, která zaznamenala nejpomalejší tempo růstu za téměř 30 let, považuje za optimistický postoj.

Mezinárodní agentura pro energii EIA, stejně jako OPEC, označili ve svých vyhlídkách globální odbyt v roce 2019 za stabilní. Revize směrem dolů se však pravděpodobně projeví po zmiňované horší prognóze ekonomického růstu MMF, jakož i kompozitního indikátoru OECD, který v listopadu klesl na 99,3 bodů. To představuje šestileté minimum. Takto nízké hodnoty přitom v minulosti naznačovaly recesi.

Venezuelská ropa na trhu chybí

Pozornost se v současnosti soustřeďuje zejména na Venezuelu. Režim prezidenta Nicolase Madura, který nasměroval obyvatelstvo do chudoby a utrpení, konečně našel oponenta v Juanovi Guaidomovi. Ten se prohlásil za prezidenta podle článku 233 ústavy, který ho opravňuje stát se dočasným prezidentem v případě „vážného pochybení“ úřadující hlavy státu.

REKLAMA

Vyhlídka na změnu režimu se dlouho očekávala, protože Venezuela směřovala přímo do ekonomické a sociální propasti. Maduro, stejně jako jeho předchůdce Hugo Chávez, se drželi u moci především díky podpoře chudších regionů. Jeho vláda je však zároveň důvodem masových demonstrací obyvatelstva, kvůli nefungujícím veřejným službám, nedostatku potravin a rostoucím cenám.

Situace ve Venezuele by mohla mít významný vliv na globální trh s ropou. Zhoršující se hospodářský výhled a nedostatek zahraničních investic do zastaralého ropného průmyslu, způsobily v posledních letech kolaps místní těžby ropy. Velké množství venezuelských ropných zásob je přitom to, co svět nyní potřebuje.

Politická a potenciálně vojenská hádka Venezuely s USA by mohla vést k dalšímu poklesu produkce a současně ke zvýšení geopolitického napětí, zejména s ohledem na podporu, kterou má Maduro v Moskvě a Pekingu. Jestliže by byl současný venezuelský prezident zbaven prezidentského mandátu, produkce by se postupně pravděpodobně vrátila na svou předchozí úroveň, dokonce by se možná ještě zvýšila.

Vzhledem k nejistotě ve Venezuele se bude ropa obchodovat v aktuálním pásmu, tak jak je zobrazeno na grafu.

REKLAMA

Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

 

 

 

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář k nerůstu: Zachrání planetu nebo zničí civilizaci?

Po třech předchozích čtvrtletích, kdy HDP poklesl, došlo ve druhém čtvrtletí letošního roku konečně k jeho růstu. Ten byl ale jen nepatrný (0,1 %). Meziročně byl hrubý domácí produkt nižší o 0,6 %. Detaily zveřejní ČSÚ později, ale naznačil, že mezičtvrtletně spotřeba stagnovala (= zůstává hodně utlumená), […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

04. 08. 2023

Přesně před sto lety se v Československu fandilo deflaci. Byl to zárodek silné koruny a ekonomiky?

Před deseti lety měly finanční operace české centrální banky českou korunu cíleně oslabovat. Fandilo se inflaci, měl být splněn inflační cíl. Označilo se to jako kurzový závazek, mělo to nastartovat tuzemskou inflaci. To před sto lety měly devizové intervence dávat československé koruně sílu. Fandilo se deflaci, měla […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

01. 08. 2023

Akcie: Horečka umělé inteligence žene trh do nových extrémů

Zdaleka nejpřekvapivější událostí letošního roku je nástup pokročilých systémů umělé inteligence, jako je GPT-4 od společnosti OpenAI, který vše převrátil naruby. Rally vyvolaná umělou inteligencí vyhnala americký akciový trh do nových extrémů a o přínosech a rizicích této nové technologie se vedou vášnivé diskuse. Umělá inteligence se […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

31. 07. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *