CZK/€ 25.265 -0,04%

CZK/$ 23.672 -0,38%

CZK/£ 29.357 +0,28%

CZK/CHF 25.977 -0,36%

28. 01. 2019

0 komentářů

Bezvládí ve Venezuele ohrožuje globální trh s ropou

 

Ropná směs WTI je zachycena v rozpětí od 50 do 55 dolarů za barel.  Pokračující omezování těžby v zemích OPEC je prozatím kompenzováno slábnutím poptávky. Ta je způsobena globálními obavami z nižšího ekonomického růstu.

Loading



 

Mezinárodní měnový fond minulý týden snížil svou globální ekonomickou prognózu na roky 2019 a 2020 v reakci na rizika, kterými jsou obchodní napětí, nebo rostoucí úrokové sazby. Snížení globálního výhledu růstu z 3,7 na 3,5 procenta se však vzhledem k aktuálnímu rozpočtovému napětí v USA, slabším vyhlídkám v Evropě a v neposlední řadě i v Číně, která zaznamenala nejpomalejší tempo růstu za téměř 30 let, považuje za optimistický postoj.

Mezinárodní agentura pro energii EIA, stejně jako OPEC, označili ve svých vyhlídkách globální odbyt v roce 2019 za stabilní. Revize směrem dolů se však pravděpodobně projeví po zmiňované horší prognóze ekonomického růstu MMF, jakož i kompozitního indikátoru OECD, který v listopadu klesl na 99,3 bodů. To představuje šestileté minimum. Takto nízké hodnoty přitom v minulosti naznačovaly recesi.

Venezuelská ropa na trhu chybí

Pozornost se v současnosti soustřeďuje zejména na Venezuelu. Režim prezidenta Nicolase Madura, který nasměroval obyvatelstvo do chudoby a utrpení, konečně našel oponenta v Juanovi Guaidomovi. Ten se prohlásil za prezidenta podle článku 233 ústavy, který ho opravňuje stát se dočasným prezidentem v případě „vážného pochybení“ úřadující hlavy státu.

REKLAMA

Vyhlídka na změnu režimu se dlouho očekávala, protože Venezuela směřovala přímo do ekonomické a sociální propasti. Maduro, stejně jako jeho předchůdce Hugo Chávez, se drželi u moci především díky podpoře chudších regionů. Jeho vláda je však zároveň důvodem masových demonstrací obyvatelstva, kvůli nefungujícím veřejným službám, nedostatku potravin a rostoucím cenám.

Situace ve Venezuele by mohla mít významný vliv na globální trh s ropou. Zhoršující se hospodářský výhled a nedostatek zahraničních investic do zastaralého ropného průmyslu, způsobily v posledních letech kolaps místní těžby ropy. Velké množství venezuelských ropných zásob je přitom to, co svět nyní potřebuje.

Politická a potenciálně vojenská hádka Venezuely s USA by mohla vést k dalšímu poklesu produkce a současně ke zvýšení geopolitického napětí, zejména s ohledem na podporu, kterou má Maduro v Moskvě a Pekingu. Jestliže by byl současný venezuelský prezident zbaven prezidentského mandátu, produkce by se postupně pravděpodobně vrátila na svou předchozí úroveň, dokonce by se možná ještě zvýšila.

Vzhledem k nejistotě ve Venezuele se bude ropa obchodovat v aktuálním pásmu, tak jak je zobrazeno na grafu.

REKLAMA

Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

 

 

 

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Na burze se právě začíná obchodovat s prvními americkými ETF, které investují do spotového bitcoinu

Americká Komise pro kontrolu cenných papírů, SEC, schválila první americké ETF fondy investující do spotového bitcoinu, a umožnila tak expozici v bitcoinu mnohem širšímu světovému publiku. Nyní se tedy začíná obchodovat 11 nových ETF, a protože začíná boj o to, který se stane největším spotovým bitcoinovým fondem světa, […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 01. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *