Úterý 19. ledna. Svátek má Doubravka.

OPEC pravděpodobně znovuobnoví produkční škrty

08.11.2018 | 16:00 0 Komentářů

Ceny ropy jsou na několikaměsíčních minimech, ropa WTI se obchoduje dokonce za méně jak na začátku roku. Ropné zásoby po celém světě rostou a obavy z nedostatku ropy byly možná až trochu přehnané. Americká ropná produkce je na nových historických maximech, mezitím Spojené státy udělily několika zemím výjimku z nedávno zavedených sankcí na dovoz iránské ropy. Venezuelská produkce dále klesá, ale ani to nestačí, aby se cena ropy vzpamatovala a vrátila na vyšší úrovně. O víkendu se v Abu Dhabi setkají členové kartelu OPEC a pravděpodobně budou projednávat omezení ropné produkce.

Vše vypadalo nevinně, když cena ropy začátkem října atakovala nová několikaletá maxima a poté začala korigovat razantní zisky. Na ropu dolehla nervozita na finančních trzích a investoři raději dávali od rizikovějších aktiv ruce pryč. Říjnový výprodej na akciových trzích nakonec tedy nakazil i trh s ropou, která ztratila většinu svých letních zisků. Mezitím se však fundament na ropě začal měnit. Investoři začali pochybovat o dopadu amerických sankcí na iránský obchod s ropou, protože Indie i Čína veřejně prohlásily, že budou pokračovat v nákupech iránské ropy a produkce ropných gigantů je na historických maximech. Akciový trh se mezitím stabilizoval a našel své dočasné dno a nyní již likviduje říjnové ztráty, to se nedá však říct o ropě. Ta pokračuje v prodejní aktivitě i nadále a nic na tom nezměnilo ani zavedení amerických sankcí. Trh ovládl strach s příliš velkého množství ropy na trhu, když svou produkci výrazně zvýšil kartel OPEC v čele se Saudskou Arábií, ale také Rusko.

Nejnovější data API však ukázala na rostoucí produkci také v USA. Ropné zásoby v USA rostly minulý týden již posedmé v řadě, poprvé od začátku roku 2017. Ropná produkce v USA rostla na 11,6 mil. barelů denně, to je o 2 mil. barelů více, než minulý rok ve stejnou dobu a o 400 tis. barelů více jak předminulý týden. Týdenní změny většinou bývají zrevidovány dolů, nicméně vyšší produkce je v souladu s rostoucími očekáváními. Americká vláda očekává, že produkce v říjnu byla na 11,4 mil. bpd a zároveň očekává růst produkce na 12,1 mil. bpd během příštího roku. Zároveň se americká produkce dostala na nejvyšší úrovně na světě a ve srovnání s Ruskem a Saudskou Arábií je na prvním místě. Ruská produkce rostla na přibližně 11,4 mil. bpd a saudská produkce by měla růst na 10,7 mil. bpd poté, co zvýšili produkci, aby vykompenzovali potencionální výpadek iránské ropy.

Někteří členové kartelu OPEC hází vinu z propadu ceny ropy o 15 dolarů na Rusko a Saudskou Arábii a okamžitě volají po omezení produkce o 1 mil. barelů denně. Během víkendového setkání členů OPEC se dá očekávat poměrně vášnivá debata, jelikož propad ceny byl poměrně dramatický a získal si jejich pozornost. Rada by mohla nabídnout, kam se bude ubírat zásadní meeting OPEC příští měsíc ve Vídni. Globální nadbytek ropy tlačí na její cenu a od příštího roku by se opět kartel mohl dohodnout na produkčních škrtech, pokud nebude výpadek z Iránu dramatický. Ropa by tedy mohla začít nový rok se stejným fundamentem jako rok 2018. Důležitý bude pro OPEC vývoj ceny ropy a exportní aktivita Iránu.  

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.