CZK/€ 24.355 -0,02%

CZK/$ 22.601 -0,07%

CZK/£ 28.423 +0,07%

CZK/CHF 25.809 +0,10%

16. 03. 2023

0 komentářů

Běžný účet loni s deficitem za hranicí 400 mld. korun

 

Koruna sice v posledních měsících posilovala za podpory úrokového diferenciálu a pozitivní nálady na finančních trzích, ale rozhodně se kromě úroků nemohla opírat o silné domácí fundamenty. Příkladem budiž běžný účet platební bilance, který v loňském roce skončil rekordním deficitem přesahujícím šest procent HDP.

Loading



 

Zjednodušeně to znamená, že do zahraničí odcházelo více peněz za běžné platby, než z něj přicházelo. A to až v nezdravém poměru, jak naznačuje poměr salda běžného účtu k HDP. Přesto k žádnému dramatu na devizovém trhu nedocházelo. Proč? Nejenom díky zajímavějším úrokům lákajícím zahraniční kapitál do ČR, ale také proto, že běžný účet v tomto případě počítá i s penězi, které z ČR neodešly. Konkrétně s reinvestovaným či zadrženým ziskem společností pod zahraniční kontrolou.

Ve srovnání s rokem 2021 je výsledek o téměř 250 mld. korun horší, oproti roku 2020 dokonce o 530 mld. Čím se to stalo? Na vině je především prudký propad přebytkové obchodní bilance do záporu v důsledku prudkého růstu hodnoty importu v důsledku extrémně drahých surovin.

Nepříznivý vývoj je však i odrazem vysoké ziskovosti firem pod zahraniční kontrolou operujících v ČR, která jim umožňuje vybírat si vyšší dividendy a rovněž i více investovat.

Letošní rok začal běžný účet přebytkem necelých 13 mld. korun, avšak to není až takovým překvapením. V lednu byl od roku 2005 běžný účet vždy v plusu, takže nemá smysl z tohoto výsledku činit nějaké hluboké závěry. Podstatné je, že díky pozitivnímu vývoji na komoditních trzích má

ČR velkou šanci snížit svůj deficit zahraničního obchodu, a ten bude zřejmě jedním z hlavních důvodů, proč se letošní schodek běžného účtu může dostat na cca 4 % HDP.

REKLAMA

Pro korunu to sice ještě dostatečný fundament nebude, ale stále se bude moci opírat o atraktivní úrokový diferenciál. Sice se ještě zmenší, ale rozhodně zůstane zajímavý.

Už dnes o směru koruny napoví ECB, která by měla zvýšit sazby a nastínit svůj další postup. Uvidíme tak, nakolik ECB bere současná inflační rizika vážně.

Petr Dufek, hlavní ekonom CREDITAS

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Spěje Ruská ekonomika k zániku, nebo posílí svůj vliv ve světě?

Ruská ekonomika čelí výzvám mezinárodních sankcí a vrchní představitelé se snaží dosáhnout předválečné úrovně do poloviny roku 2024. Rychlost obnovy ekonomiky a přizpůsobení se novým geopolitickým změnám v krátkém čase bude rozhodovat, jak velký podíl bude mít Rusko na světovém vlivu. Blýská se Rusku na lepší časy, […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

08. 12. 2023

Období výhodného spoření se chýlí ke konci

Monetární politika, kterou nejen Česká národní banka (ČNB) momentálně aplikuje přes vysoké úrokové sazby, je přímou odpovědí na inflační tlaky posledních téměř 24 měsíců. Tento omezující přístup má v ideálním případě donutit banky a další velké hráče na finančních trzích změnit svůj typický styl a využívat výhodnějších sazeb k […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

05. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *