Sobota 23. ledna. Svátek má Zdeněk.

Během přestávky mezi kovidovými vlnami si česká ekonomika výrazně polepšila

Vývoj ekonomiky 02.12.2020 | 14:43 0 Komentářů

Ještě než začnou přicházet nová data za poslední čtvrtletí ovlivněná dalším částečným lockdownem, budeme se moci těšit alespoň těmi starými. A tím hlavním je samozřejmě HDP za třetí kvartál, který nakonec dopadl o poznání lépe, než naznačoval bleskový odhad. Na místo o 6,2 % česká ekonomika podle zpřesněných dat rostla o 0,7procentního bodu rychleji a současně tak i její meziroční pokles byl výrazně pomalejší. Hlavní zásluhu na tomto výsledku měl tentokrát průmysl následovaný obchodem, dopravou, restauracemi a hotely. Zbylá odvětví rovněž přispěla k oživení ekonomiky, i když podstatně menší měrou. Výsledky HDP tak ukázaly, že se hospodářství dokázalo velmi rychle oklepat z propadu druhého čtvrtletí, i když zcela vykrýt jej podle očekávání nemohlo.


Z celé sady včera zveřejněných podrobných dat stojí za pozornost zejména vývoj investic. Ty se totiž výrazně propadaly i v době, kdy ekonomika (byť jen na krátko) nabírala opět dech. Mezikvartální pokles investic o 5 % (meziroční o téměř 11 %) dává tušit, že firmy pod tlakem likvidity i negativních výhledů přehodnocovaly své investiční záměry. To by naznačoval jak slabší výsledek investic do strojů a dopravních prostředků, avšak nebylo by to vysvětlení úplné. Nelze totiž přehlédnout ani výrazně nižší investice do bydlení a výstavby vůbec, k jejichž omezování dochází vlastně už od začátku letošního roku. To docela dobře koresponduje s vývojem ve stavebnictví a konkrétně v bytové výstavbě, která již delší dobu slábne a ani vývoj nových stavebních povolení nenaznačují obrat k lepšímu.

Další zajímavé výsledky lze vyčíst z podrobných dat spotřeby domácností, které se sice rychle vrátily do obchodů a začaly i cestovat po ČR, nicméně jejich útraty za služby zůstaly i ve třetím čtvrtletí hluboko pod loňskou úrovní. S jistou mírou zjednodušení se dá říct, že zatímco za auta nebo zboží krátkodobé spotřeby jsme utráceli skoro stejně jako ve stejném období loňského roku, na službách jsme jako spotřebitelé i nadále výrazně šetřili. Tolik asi k novým a zároveň vlastně i starým číslům o HDP…

Je už v podstatě jisté, že oživení ekonomiky bylo jen krátkou přestávkou mezi dvěma vlnami pandemie a že poslední kvartál roku přinese opět ekonomický propad. Tentokrát ovšem výrazně menší, a to zejména díky silnému průmyslu, který se alespoň podle nejnovějších PMI těší z nových zakázek, byť si uvědomuje, že jeho vyhlídky jsou v důsledku rozšiřujících se lockdownů v Evropě v dalších měsících nejisté.

Petr Dufek
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.