Pondělí 27. září. Svátek má Jonáš.

Banky dnes opět poslaly akcie do mínusu

Pražská burza nedokázala v dnešní obchodní seanci navázat na dobrý výsledek ze včerejška.

Pražská burza dnes ztrácela prakticky od rána a ze svých ztrát se v průběhu dne nedokázala vzpamatovat. Investoři od rána očekávali výsledky společností v USA, které ale bohužel nevyly zrovna optimistické a tak si trhy po celé Evropě, až na pár výjimek, připsaly negativní výsledky (FTSE -1,25 %, DAX -0,15 %, CAC -0,25 %, PX -1,02 %, ATX -0,54 %, WIG +0,14 %, BUX +0,11 %).

Největší vliv na špatný výsledek indexu PX měla dnes jednoznačně Erste bank, která po včerejším zajímavém růstu ztratila prakticky všechno, co včera nastřádala a klesla na cenu 930 korun (-5,39 %). Kolem čtyř procent ztrácela i na domácím trhu v Rakousku.

Banky dnes ztrácely především kvůli špatným ohlašovaným výsledkům American Express a Wachovia, které ztrácejí přes 10 %. Trochu klidnější vývoj je opět patrný u akcií Komerční banky, která pravidelně reaguje poněkud nevýrazněji (-1,4 %).

Jednoznačným lídrem v zájmu investorů (objem obchodů 3,2 mld. Kč, zobchodováno byly téměř 3 miliony akcií, což je 8 % akcií společnosti) byla dnes společnost Zentiva, která nejprve oznámila výsledky, které byly podle očekávání, na které ale investoři prakticky vůbec nereagovali.

Pak ale přišla zpráva o tom, že PPF a její dceřiná společnost Anthiarose Limited plánuje stáhnout dobrovolnou nabídku na převzetí Zentivy, což znamenalo nejen zvýšenou aktivitu, ale i propad o více než pět procent. Akcie nakonec skončily se ztrátou 4,53 % na ceně 1076 korun za akcii.

Energetické společnosti ČEZ (+1,56 %) se naopak díky posilování v celém sektoru podařilo skončit v kladném teritoriu, podobně jako úhelné společnosti NWR (+1,56 %). Bezmála dvou procent si připsal tako Philip Morris (+1,96 %).

Americké trhy dnes rovněž otevírají v červených hodnotách po již zmiňovaných špatných výsledcích bank. Propadají se také hypoteční ústavy Fannie Mae a Freddie Mac , které možná nedostanou státem slibovanou pomoc.

Zdroj: Patria, Fio, BCPP, Bloomberg

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.