Pondělí 27. září. Svátek má Jonáš.

Válka o Zentivu nebude, investoři prchají

Společnost Anthiarose Limited, 100% dceřiná společnost PPF Group N. V.(19,2% vlastníka Zentivy) dnes oznámila, že hodlá odvolat nabídku převzetí farmaceutické společnosti Zentiva.

Nabídku na převzetí společnost oficiálně zveřejnila v polovině června, poprvé však své záměry převzat podíl v Zentivě oznámila už začátkem května, kdy majitelům všech akcií nabídla 950 korun za akcii.

Jako důvod svého rozhodnutí o stáhnutí nabídky společnost uvedla pochybnosti o hodnotě Zentivy a o postojích managementu Zentivy. PPF se prý nechce nechat zavléct do války se Sanofi-Aventis, která nabídla akcionářům 1050 korun za akcii a je momentálním majoritním vlastníkem akcií Zentivy (24,9% podíl).

Kroky PPF samozřejmě vedou k ochlazení zájmu investorů, kteří očekávali boj mezi oběma společnostmi, který by mohl vést k navyšování nabídky převzetí. Mezi investory se ale mohou rozšiřovat také spekulace o tom, že Sanofi-Aventis získá v současné nabídce více jak 30% podíl v Zentivě a bude nucena nabídnout povinnou nabídku s jistou prémií za ovládnutí majority.

Akcie společnosti po oznámení PPF oslabily o více než 5 % (momentálně -4,7 %, na ceně 1074 korun za akcii) při velmi vysokých objemech přes tři miliardy korun, což jí dělá nejvíce obchodovaným titulem dneška.

Zentiva dnes oznámila tržby za první pololetí 2008, které očekává ve výši 8,9 mld. Kč (+32 % meziročně), což je v souladu s očekáváním. Na tuto zprávu ale investoři prakticky nijako nezareagovali.

Zdroj: Atlantik FT, Fio

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.