Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Pražská burza má za sebou dobrý start do nového týdne

Pražská burza začala nový týden dobře díky celkově dobré náladě na prakticky všech akciových trzích.

Index pražské burzy dnes po extrémně volatilním vývoji minulý týden přidal dobrých 1,9 % zejména díky posílení obou bankovních titulů. Banky dnes posilovaly díky dobrým zprávám z USA, kde Bank of America reportovala lepší než očekávané výsledky (zisk 0,72 USD na akcii namísto očekávaných 0,5 USD na akcii).

Erste Bank si tak připsala při dnešních druhých nejvyšších objemech (616 mil. Kč) nárůst 4,08 % a pomalu se vrací ke hladině 1 000 korun za akcii (983 Kč). Komerční banka poněkud zaostala, ale ani její více než dvě a půl procenta (+2,67 %) určitě není k zahození.

Největší procentuální přírůstek nakonec ale dosáhly akcie AAA Auto, které přidaly rovných 5 %, objemy jsou zde ale již tradičně velmi nízké (250 tisíc Kč). Naopak výrazně zvýšenými objemy překvapila Telefonica O2 (345,5 mil. Kč), která si díky zájmu investorů přilepšila o 2,43 %.

Nejvyšší objemy dne naopak (2,4 mld. Kč) nepomohly akciím společnosti ČEZ (-0,16 %), která dnes šla proti svému sektoru a společně s CETV (-0,52 %) byla jedinou ztrátovou akcií v segmentu SPAD pražské burzy. Přes pokles cen uhlí o 5 % se podařilo posílit i akciím NWR, které se tak alespoň trochu vzpamatovaly z pátečního propadu o více než 8 %.

Vcelku dobře se dařilo i okolním akciovým trhům (ATX +1,62 %, WIG +2,31 %, BUX +0,89 %) a v posilování z minulého týdne, které bylo díky bankám a propadající se ropě nejvýraznější od května, pokračovaly v mírném růstu i západoevropské trhy (FTSE + 0,46 %, DAX + 0,83 %, CAC + 1,74 %).

Dobře dnes začaly také trhy v USA, ale po zveřejnění indexu předstihových ukazatelů, který ukazuje na další zpomalování ekonomiky, o své zisky přišly a momentálně ztrácejí kolem půl procenta (DJIA -0,47 %, S&P 500 -0,25 %, Nasdaq -0,48 %).

Zdroj: Patria, Fio, Bloomberg, BCPP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.