Pátek 06. srpna. Svátek má Oldřiška.

Bankovní rada dostane v únoru dva nové členy

Investice 10.01.2017 | 12:46 0 Komentářů

Novými členy bankovní rady ČNB se stane Oldřich Dědek a Marek Mora. Oba dva nahradí stávající členy P. Řežábka a L. Lízala.

Oldřich Dědek

Současný národní koordinátor pro zavedení eura a profesor ekonomie na Karlově Univerzitě Oldřich Dědek bude muset odsunout hledání smysluplného využití pro nadbytek volného času v důchodovém věku, jak píše na svém webu, ještě o šest let. Prezident Zeman ho totiž dnes jmenoval do bankovní rady ČNB, aby vykonal svůj druhý šestiletý mandát. Jeden už ve funkci víceguvernéra vykonával mezi roky 1999 a 2005. Z té doby si ho i širší veřejnost může pamatovat jako erudovaného ekonoma a rozvážného mluvčího.

Do bankovní rady nastupuje umírněná holubice. Svědčí o tom hlasování Oldřicha Dědka během jeho prvního působení v ČNB ve srovnání s kolegy v BR, se kterými se tam potkal. Do této pozice ho také pasují i jeho poslední mediální prohlášení ohledně kurzového závazku. V minulosti se totiž nechal slyšet, že by s jeho zaváděním váhal. Ze současné pozice národního koordinátora pro zavedení eura očekáváme, že by jeho budoucímu přijetí podpořil.

Marek Mora

Do bankovní rady nastupuje vysoký státní úředník Evropské komise, jeden z prvních zaměstnanců této instituce z nových členských států. V minulosti také pracoval pro českou vládu na ministerstvu školství a různých postech spojených s evropskou agendou. Vzhledem k jeho mediální nepřítomnosti si nejsme schopni udělat přesný obrázek o jeho působení v bankovní radě. Pravděpodobně tak asi bude sledovat linii guvernéra Rusnoka, který mohl mít vliv na jeho jmenování. Marek Mora byl totiž jeho poradce na ministerstvu průmyslu a obchodu mezi zářím a 2002 a dubnem 2003. V své akademické kariéře se věnoval českému penzijnímu systému a jeho reformám, ale i ekonomické konvergenci.

Tisková zpráva České národní banky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.