Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Bankovní rada ČNB ponechala úroky beze změny, hlasování však nebylo jednomyslné

InvesticeMakro 26.09.2019 | 10:02 0 Komentářů

Bankovní rada ČNB sice ponechala v souladu s očekáváním úroky beze změny, hlasování však nebylo jednomyslné: pro stabilitu bylo pět členů bankovní rady, zbylí dva členové ale hlasovali pro zvýšení sazeb o čtvrt procentního bodu
Guvernér Rusnok na tiskové konferenci konstatoval, že bankovní rada momentálně rozhodně nediskutuje možnost snížení úrokových sazeb, a že otázka stability úroků či jejich zvýšení zůstane relevantním tématem i v dohledné době.
Z pohledu bankovní rady bude důležité zasedání na počátku listopadu, kdy bude mít ČNB k dispozici novou prognózu vývoje české ekonomiky, a kdy bude k dispozici také více nových dat o aktuálním vývoji v tuzemské ekonomice i zahraničí.


Bankovní rada ČNB se ve své dnešní diskusi soustředila na skutečnost, že cenové tlaky v české ekonomice jsou vyšší, než co centrální banka původně předpokládala a inflace je tak nad její vlastní prognózou.
Koruna je zároveň slabší, než se čekalo.
Do třetice, srpnová prognóza sama o sobě doporučovala jedno zvýšení sazeb ČNB o čtvrt procentního bodu a všechny tyto faktory byly argumentem pro ty členy bankovní rady, kteří se dnes vyslovili pro zvýšení úrokových sazeb.

Na druhou stranu, rizika a nejistoty spojené s vývojem světové ekonomiky a zejména pak v Německu, jsou zřejmá a pro většinu členů bankovní rady jsou důvodem, proč domácní měnovou politiku nezpřísňovat a úroky tedy nezvyšovat.
Osobně sdílím názor, že zpomalení růstu německé ekonomiky prosákne skrze obchodní vazby i do české ekonomiky a v tomto ohledu vnímám ponechání úrokových sazeb ČNB na stabilní úrovni jako adekvátní rozhodnutí.

Vzkaz z ČNB je ovšem jasný: rizika dalšího vývoje jsou výrazná ve všech směrech, celkově ale převažují lehce proinflační rizika a bankovní rada tak diskutuje otázku ponechání sazeb na stávající úrovni anebo možnost jejich zvýšení.
To je v kontrastu s tím, co vidíme v případě měnové politiky v USA či eurozóně, odpovídá to nicméně situaci, kdy si česká ekonomika uchovává solidní tempo hospodářského růstu a inflace je nad prognózou a především pak nad inflačním cílem ČNB.

Osobně si myslím, že ČNB své úroky v dohledné době zvyšovat nebude, nicméně vzkaz ohledně směřování debaty ohledně možném zvýšení úroků je velmi jasný a koruna v reakci na výroky ČNB posílila zhruba o 5 haléřů, do oblasti 25,82 za euro.
Pro rok 2020 i nadále v hlavním scénáři pracuji s předpokladem stability úrokových sazeb ČNB na jejich stávající úrovni, dnešní debata bankovní rady ovšem naznačuje, že pokud se finanční trhy budou v nejbližších týdnech bavit o možném posunu úroků české centrální banky, tak to bude debata o jejich možném zvýšení.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.