Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Bankovní čtyřka zvýšila svůj pololetní zisk o třetinu

Banky 07.08.2012 | 17:01 0 Komentářů

Letos čtveřice největších tuzemských bank zvýšila v souhrnu čistý zisk o 29 procent na 25,3 miliardy korun. Podle výsledků jednotlivých bank, jsou letos tuzemské banky jedny z nejvýnosnějších dcer pro své zahraniční vlastníky. Například Česká spořitelna se letos za pololetí na zisku mateřské Erste Bank podílela z jedné poloviny*.

V první polovině letošního roku Česká spořitelna zaznamenala nárůst čistého zisku o 14 procent na 8,22 miliardy korun. Největší nárůst přitom hlásí UniCredit Bank, jejíž zisk vzrostl dokonce o 141 procent na 1,61 miliardy korun. Banka ale loni v pololetí odepsala řecké dluhopisy v hodnotě 858 milionů korun.

Také ČSOB v pololetí zvýšila čistý zisk meziročně o 27 procent na 7,9 miliardy korun a Komerční banka o 38,8 procenta na 7,6 miliardy korun.

Hlavním tahounem meziročního růstu zisku je výrazný pokles nákladů rizika. U dvou ze tří bank je hlavní rozdíl v tom, že již nyní výsledky nezatěžují obrovské náklady rizika spojené s Řeckem,“ uvedl alytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Zdroj: ČTK

* Oprava 10. 8. 2012: Původně bylo chybně uvedeno, že se Česká spořitelna podílí na výsledcích skupiny ze 3/4. Za mystifikaci se omlouváme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.