Sobota 23. října. Svátek má Teodor.

ČNB nejspíš ve čtvrtek znovu zvýší úrokové sazby

BankyInvestice 30.07.2018 | 10:21 0 Komentářů

Ve čtvrtek bude zasedat bankovní rada České národní banky. Podle prognóz analytiků nejspíš zvýší základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 1,25 procenta. Hlavním důvodem je slabší než očekávaný kurz koruny, vyšší inflace a napjatý trh práce.

Naposledy o čtvrt procentního bodu zvýšila rada základní úrokovou sazbu na konci června.

Od tohoto zvýšení kurz koruny posílil z 25,94 Kč/EUR na zhruba 25,63 Kč/EUR. Na začátku července ovšem koruna i oslabila, když se dostala nad 26 korun za euro. V květnové prognóze ČNB přitom očekává, že za celý letošní rok bude průměrný kurz koruny 25 Kč/EUR.

Bankovní rada přistoupí k dalšímu zvýšení sazeb již příští týden. Jak naznačil komentář hlavního ekonoma ČNB Tomáše Holuba, nová prognóza předložená bankovní radě bude vyžadovat daleko rychlejší zvyšování sazeb, protože koruna neposiluje tak rychle, jak ČNB předpokládala. Trh po zmíněných informacích očekává růst sazeb v příštím týdnu již s pravděpodobností 80 procent,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

ČNB se zdá být připravena podpořit zvýšení sazeb o dalšího čtvrt procentního bodu. Prostor k takovému rozhodnutí vytvoří pro ČNB její nová inflační zpráva, která zřejmě konstatuje, že inflace zůstane přinejmenším několik měsíců nad cílem, přehřívání ekonomiky se nezmírňuje a koruna je citelně slabší, než předpokládala předchozí prognóza,“ uvedl i hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Během letošního roku  očekává po srpnovém zvýšení sazeb ČNB ještě jeden takový krok.

Zvýšení úrokových sazeb na nadcházejícím zasedání je podle nás hotová věc,“ uvedla rovněž ekonomka Komerční banky Jana Steckerová.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.