CZK/€ 24.735 -0,06%

CZK/$ 22.795 -0,26%

CZK/£ 29.035 -0,10%

CZK/CHF 24.969 -0,04%

30. 05. 2023

0 komentářů

Analýza společnosti Invesco: Jak si vede zlato?

 

První čtvrtletí roku 2023 navázalo na slušnou výkonnost z posledních tří měsíců roku 2022, avšak trhy toto období opět uzavřely s názorem, že očekávání Fedu jsou příliš agresivní; Fed bude muset ze svého odhadu ke konci roku slevit.

Loading 

V dubnu cena zlata vzrostla o 1,1 %, s maximem nad 2 040 dolary a uzavřela devět seancí na 2 000 dolarů, než zakončila měsíc pod psychologickou bariérou 1 990 dolarů. Hlavním faktorem toho byly spekulace o ukončení současného cyklu zvyšování úrokových sazeb Fedu v důsledku nejistého ekonomického výhledu.

Graf 1: Cena zlata v průběhu měsíce

Bloomberg, do 30. dubna 2023. Minulá výkonnost nepředpovídá budoucí výnosy.

Zlato v půlce dubna rostlo až na 2 049 dolarů, poté se propadlo a měsíc zakončilo na 1 990 dolarech. Kov tak nedosáhl ani svého rekordního maxima (2 075 dolarů v srpnu 2020), ani rekordní série pěti po sobě jdoucích uzavření nad 2 000 dolary (opět srpen 2020). Očekávání nižších výnosů a slabšího dolaru podpořilo růst ceny zlata před dalšími jestřábími komentáři členů FOMC. Guvernér Fedu Waller poznamenal: „Inflace je vysoko nad cílem, takže je třeba dále zpřísnit měnovou politiku.“Přestože ve Fedu panuje rozkol, trhy zaznamenávají rostoucí pravděpodobnost dalšího zvýšení sazeb, a protože obavy ze systémového napětí v bankovním systému se vedle vybírání zisků vytratily, dynamika zlata se na konci měsíce obrátila. Od počátku roku zlato vzrostlo o 8,6 %.

REKLAMA

Graf 2: Cena zlata a reálné výnosy dluhopisů

Zdroj: Bloomberg, do 30. dubna 2023. Minulá výkonnost nepředpovídá budoucí výnosy.

Reálné výnosy skončily v dubnu na úrovni 1,26 % a vzrostly z 1,15 % na začátku měsíce. Ekonomické údaje ukázaly určité zmírnění aktivity na začátku měsíce, když se poněkud omezil růst inflace a tlaky na trhu práce. Béžová kniha Fedu se nesla v opatrném tónu, když konstatovala, že úvěrová aktivita se po počátečním útlumu v souvislosti s otřesy v Silicon Valley Bank stabilizovala, neboť investoři zjišťovali, zda ekonomika plně pocítila zpožděné účinky zpřísňování.

Inflace měřená indexem spotřebitelských cen zpomalila ve větší míře, než se očekávalo, což vedlo k růstu reálných sazeb. Přestože inflace zpomaluje, existuje prostor pro obavy. Nejnovější index nákladů na zaměstnanost byl zveřejněn na konci měsíce a ukázal nárůst o 1,2 % v prvním čtvrtletí roku 2023, což je mírně nad odhady, ale opět to ukazuje na přetrvávání a rizika Fedu, že cyklus zvyšování sazeb předčasně ukončí.

Graf 3: Cena zlata a americký dolar

REKLAMA

Zdroj: Bloomberg, do 30. dubna 2023. Minulá výkonnost nepředpovídá budoucí výnosy.

Americký dolar měřený indexem DXY meziměsíčně klesl o 1,0 %, když kopíroval růst ceny zlata, protože investoři se snažili určit další vývoj podle Fedu a hodnotili relativní jestřábí postoj centrálních bank. Prudký nárůst ceny dolaru mohl poskytnout příležitosti k vybírání zisků, protože obavy se soustřeďují na zpomalující americkou ekonomiku, ale také na rostoucí spekulace kolem toho, kdy Spojené státy narazí na svůj dluhový strop, což se odrazilo v ceně blízko konce křivky.

Euro představuje 58 % indexu DXY a meziměsíčně došlo jen k malé změně v relativním vývoji sazeb mezi Fedem a ECB. S nástupem nového guvernéra v Bank of Japan se trhy staly optimističtějšími, že v Japonsku dojde ke zpřísnění sazeb ještě před koncem roku, a do konce dubna se očekávalo také zvýšení sazeb na konci roku ve Velké Británii. Jeny a libry tvoří 14 %, resp. 12 % koše amerických dolarů.

Zlato v průběhu prvního čtvrtletí výrazně překonalo všechny hlavní měny, protože tradičně vnímané bezpečné přístavy švýcarský frank a japonský jen překonaly, respektive zaostaly za americkým dolarem. To signalizuje, že investoři překonali obavy v širším finančním systému. Libra a euro získaly díky relativnímu zlepšení svých úrokových diferenciálů ve srovnání s USD.

Do svých portfolií mohou čeští investoři nakupovat například fondy Invesca Invesco Physical Gold ETC, jejichž cílem je zajistit výkonnost spotové ceny zlata prostřednictvím certifikátů zajištěných zlatými slitky. Základní měnou je americký dolar.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Tři nejslibnější akcie generativní AI s malou tržní kapitalizací pro drobné investory

Trh podnikové umělé inteligence zaznamená do konce desetiletí složenou roční míru růstu (CAGR) ve výši 34 %. Růst trhu bude podpořen potřebou generativních aplikací umělé inteligence, jako jsou mimo jiné chatboti, virtuální asistenti, rozpoznávání řeči a zpracování přirozeného jazyka. Předpovídá společnost Grand View Research.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 05. 2024

Ovlivní rekordní cena zlata i úroky hypoték v Česku?

Ekonomové u nás i v zahraničí vedou veledůležitou debatu o možné trvalejší změně úrovně přirozené úrokové míry (r*). Zvyšuje se oproti letům před covidem, nebo ne? Pro její zvýšení hovoří i rekordní zadlužování Spojených států, které podle některých expertů staví na hlavu zavedenou logiku provádění monetární politiky. Proti […]

Text: Redakce

23. 05. 2024

Do bitcoinu už investuje největší banka v EU či penzijní fond z USA

Do letos spuštěných bitcoinových fondů v USA vskutku mocně investují nejen drobní investoři. Ve větším objemu do bitcoinu skrze dané fondy ke konci prvního čtvrtletí jejich existence, tedy ke konci letošního března, investovalo hned 937 institucionálních hráčů, čili profesionálních finančních domů a firem. Když začínaly tytéž fondy […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *