Sobota 16. října. Svátek má Havel.

Analytici jen straší lidi. Krize nás nečeká, jen hladké přistání, míní Rusnok

BankyInvestice 04.01.2019 | 14:18 0 Komentářů

Do ekonomických analytiků, kteří lidi straší prognózami o krizi, se pustil Jiří Rusnok, guvernér České národní banky. Podle něj spíš dojde ke zdravému zpomalení ekonomiky. Uvedl to v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

To je známý syndrom sebe se naplňujících proroctví. Když budete lidem hustit do hlavy, aby začali brzdit, příliš toho nekupovali a neinvestovali, tak se to samozřejmě může negativně projevit. To pak vede až k předpovědím typu ‚ježíšmarjá, nekupujte nic, protože kdoví, co bude zítra‘. A my jsme na to mistři, tu minulou krizi jsme si sami takovou negativní spirálou prohlubovali,“ řekl Jiří Rusnuk.

Dále dodal, že tržní ekonomika se vyvíjí v cyklech, kdy se období hospodářského vzestupu pravidelně střídá se stagnací nebo recesí.

My v našich prognózách zatím žádnou krizi v příštích dvou třech letech nevidíme. Žádné dramatické tvrdé přistání nás nečeká. Nemá cenu tomu podléhat a příliš zvedat kalhoty, když brod je ještě hodně daleko,“ uvedl Jiří Rusnok v rozhovoru.

Podotkl, že ČNB zpomalení dokonce vítá. „Říkáme tomu vlastně hladké přistání, návrat k tomu potenciálnímu růstu. Je to zdravé zpomalení, vůbec by mělo vést k nějakým obavám,“ vysvětluje guvernér ČNB.

Zdroj: Seznam.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.