Čtvrtek 13. prosince. Svátek má Lucie.

Česká ekonomika šlápla na brzdu

Makro 15.11.2018 | 15:34 0 Komentářů

Předběžný odhad HDP za třetí kvartál potvrdil to, co se všeobecně očekávalo, a sice že česká ekonomika zpomaluje. Centrální banka sice očekávala, že tuzemské hospodářství spíše akceleruje, reálná čísla se pak přiblížila skeptičtějšímu pohledu finančních trhů.

HDP se zvýšil jen o 0,4 % oproti předchozímu čtvrtletí, což znamenalo meziroční tempo ve výši 2,3 %. Ve srovnání s ostatními zeměmi v regionu byl hospodářský růst výrazně pomalejší. Slovensko se může pochlubit tempem 4,5 % a Maďarsko pěti procenty, nicméně první příčka tentokrát patří (i v měřítku celé EU) Polsku s 5,7 %.

To že ČR výrazně zaostala za okolními zeměmi, však není ani překvapivé, ani nelogické. Už nějaký čas je zřejmé, že tuzemská ekonomika se přiblížila hranicím svých možností. Nejvyšší zaměstnanost a rekordní nabídka volných pracovních míst to jen potvrzují. Bez dalších investic, které by snížily pracovní náročnost, se na tom příliš ani změnit nemůže.

Zcela přehlédnout však nemůžeme ani dění u hlavního obchodního partnera ČR, a sice v Německu. Tamní hospodářství dokonce vykázalo v posledním období pokles o dvě desetiny procenta (meziročně se jeho růst zpomalil na 1,2 %). To není zrovna dobrá zpráva ze země, kam směřuje třetina českého exportu.

Z tohoto pohledu se pak může zdát i náš dlouhodobě konzervativní odhad za celý rok ve výši tří procent ještě docela optimistickým. Příležitost k jeho drobnému přehodnocení směrem dolů však přijde teprve ve chvíli, kdy statistický úřad potvrdí předběžná čísla a především pak zveřejní další podrobnosti, zvlášť pokud jde o investice.

Tentokrát se totiž toto slovo vůbec v jeho komentáři neobjevilo. Stejně tak bude zajímavé vědět, jak si z pohledu přidané hodnoty vedlo největší tuzemské odvětví – průmysl. Podle statistiků totiž tentokrát prim z pohledu růstu sehrálo stavebnictví, obchod a doprava. Nezbývá než počkat na podrobnosti a prozatím ladit výhledy na konec roku a především pak na rok 2019. Odhad 2,7 % zatím ponecháváme beze změny, i když nelze vnímat rostoucí rizika přicházející především ze zahraničí. Optimismus centrální banky tedy stále ještě nesdílíme.

Petr Dufek
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.