Čtvrtek 17. června. Svátek má Adolf.

Americký volič potvrdil status quo: krátkodobě hrozí fiskální útes, střednědobě holubičí Fed

InvesticeMakro 07.11.2012 | 09:19 0 Komentářů

Soudě podle výsledků amerických voleb se zdá, že voliči usoudili, že tentokrát není zapotřebí žádných změn. Prezident Obama obhájil svůj post stejně jako Republikáni ve Sněmovně reprezentantů a Demokraté v Senátu. Na americké politické scéně tedy dochází k zachování status quo, což si finanční trhy mohou vyložit dvojím způsobem (komentář ČSOB).

Za prvé, vzhledem k protisměrnému rozložení sil hrozí, že do konce tohoto roku nebude schopen se Kongres dohodnout na tom, aby došlo ke zmírnění či kompletnímu přepsání utažení fiskální politiky, které bylo vepsáno do americké legislativy před rokem a má se spustit od 1. ledna. Reálně tedy bude hrozit to, čemu se finančních trzích přezdívá fiskální útes, neboli utažení rozpočtové politiky v řádu 3–4 % HDP. Je jasné, že takováto hrozba nemusí být rizikovým aktivům po chuti.

Za druhé, ze střednědobého pohledu může staronové rozložení sil na americké politické scéně přinést velmi podobnou makroekonomickou politiku, jakou jsme pozorovali dosud. Neschopnost rozpolceného Kongresu přinést smysluplnou rozpočtovou strategii bude kompenzována velmi uvolněnou měnovou politikou, kterou bude razit Fed, jehož politika se ocitne zcela v režii Obamou najmenovaných holubic.

Ačkoliv výsledky amerických voleb budou dnes vrhat velký mediální stín na všechny ostatní události, neměli bychom zapomenout na to, že také na české a řecké politické scéně se budou dít důležité věci. Jednak si česká vláda půjde do sněmovny pro důvěru (spojenou s hlasováním o daňových změnách) a jednak řecký parlament začne hlasovat o dalších úsporách. Dodejme, že zatímco první hlasování bude zřejmě již formální záležitostí, pak v Řecku půjde o další napínavý akt.

Jan Čermák, analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.