CZK/€ 24.315 -0,14%

CZK/$ 23.120 +0,53%

CZK/£ 28.218 -0,23%

CZK/CHF 24.624 +0,05%

31. 01. 2013

0 komentářů

Americký HDP na konci roku 2012 v mínusu. Tentokrát to ale příliš nevadí

 


 

Skutečnost, že se tomu tak včera nestalo, mají na svědomí dvě dodatečné informace: za prvé jde o velmi decentní pokles (-0,1 % mezikvartálního “anualizovaného” růstu) a za druhé struktura růstu (resp. příčina propadu) je trhy i Fedem snadno akceptovatelná.

Předně, růst zbrzdilo v posledních letech bezprecedentní snížení výdajů na armádu, které zjevně souvisí s tím, že americká armáda pomalu dokončuje svoji válku s terorem započatým po 11. září 2001. Cynik by řekl, že to nejhorší co mohlo americký HDP potkat je ukončení bojových operací v Iráku a Afganistanu – všichni však tušíme, že střednědobě se to americké ekonomice musí vyplatit, neboť omezené zdroje budou vynakládány produktivněji než je nahánění Talibanců. A dále, růst zbrzdilo čerpání zásob, které bylo rychlejší než jejich doplňování. To se ve statistikách národních účtů projevuje negativně v daném období, avšak všichni vědí, že zásoby se budou muset doplnit, což v následujícím období HDP naopak pozvedne.

Slabý výkon americké ekonomiky v minulém čtvrtletí tak sice není důvodem k panice, avšak jistou obezřetnost pro následující měsíce si je ještě potřeba ponechat. Je evidentní, že náběh vyšších daní na počátku tohoto roku se minimálně v prvním půlroce podepíše na ekonomice negativně. Další nejistotu představuje i hrozba náběhu výdajových škrtů, které mohou přijít s koncem tohoto kvartálu, a to pokud se Republikáni s demokraty nedohodnou na střednědobé fiskální strategii. Pokud se však americká ekonomika přes tyto překážky přehoupne, pak jí čekají světlé zítřky, ke kterým jí paradoxně dopomůže právě slabý výsledek HDP z konce roku 2012.

Jan Čermák, analytik ČSOB

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Co by asi řekl Alois Rašín?

Bankéři z japonské Nomury předpovídají české měně finanční krizi. Své tvrzení dokládají erudovanými statistickými a ekonomickými podklady a úvahami. Na obranu koruny přispěchal houf neméně erudovaných českých ekonomů a tvrzení Nomury popírají. Co by k tomu asi řekl Alois Rašín, kdyby měl tu možnost?

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

01. 12. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *