Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Americká centrální banka snížila úrokovou sazbu. Selháváte, vzkazuje Trump

Americký Fed snížil základní úrokovou sazbu, a to o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Prezident Trump přislíbil, že zajistí růst americké ekonomiky na úrovni tříprocentního tempa. Ve druhém kvartále však ekonomika zpomalila na dvě procenta.

Donald Trump tlačí na Fed a jeho šéfa Jerome Powella, aby snížil úrokovou sazbu výrazněji, což by pomohlo ekonomickému růstu, ale vedlo by to též k poklesu nákladů na správu státního dluhu. Powell a Fed opět selhávají. Žádná kuráž, žádná soudnost, žádná vize,“ napsal prezident Trump na Twitteru.

Evropská centrální banka, která by podle Trumpa měla jít Fedu příkladem, snížila depozitní sazbu na minus 0,5 procenta a oznámila obnovu nákupu dluhopisů. Poprvé od finanční krize z roku 2008 přistoupil Fed ke snížení sazby letos v červenci, a to o čtvrt procentního bodu do pásma 2,00 až 2,25 procenta.

Ekonom ING Bank James Knightley předpokládá, že Fed bude ve snižování sazeb pokračovat. „V lepším případě budou jednání v příštích měsících pokračovat, z toho vyplývající nejistota ohledně růstu však bude přetrvávat,“ uvedl Knightley ve svém komentáři. Pozici amerických firem v globální konkurenci může podle ING zhoršit také silný dolar.

Zdroj: iHNED.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.