CZK/€ 25.325 -0,02%

CZK/$ 23.768 -0,06%

CZK/£ 29.660 +0,03%

CZK/CHF 26.043 -0,08%

26. 02. 2024

0 komentářů

Akcie od začátku roku výrazně překonávají dluhopisy, proč na ně nevsadit vše?

 

Akciím se v novém roce daří. Od začátku roku si na americkém trhu připsaly přes 6 %, index S&P500 překonal poprvé v historii hranici 5000 bodu a zlomil nová historická maxima.

Loading 

Akciové výnosy jsou ještě “šťavnatější” pro českého investora, který navíc těží z výrazného oslabení koruny vůči dolaru – koruna vůči němu ztratila od začátku roku skoro 4,5 %. O poznání méně šťastní jsou naopak držitelé dluhopisů, tedy zejména těch zahraničních. Zatímco české dluhopisy na začátku roku dál zpevňovaly, na klíčovém americkém trhu pod tlakem překvapivě vysoké inflace jejich cena klesala – v případě desetiletého amerického dluhopisu od začátku roku přibližně o 2,5 %. A i proto také zaostávají výnosy konzervativnějších portfolií, které mají více než na akcie vsazeno právě na dluhopisy – portfolio 60/40 (60 % dluhopisy, 40 % akcie) je od začátku roku pouze v lehkém plusu.

Výrazný rozdíl ve výkonu akcií a dluhopisů je přitom po delší době opět něčím novým – v průběhu velké části roku 2023 byl výkon obou klíčových tříd aktiv hodně provázaný (korelovaný). Teď však investoři více věří tomu, že některé segmenty akciového trhu (zejména velké technologické společnosti) dokážou porážet i trvaleji zvýšenou inflaci a vyšší úrokové sazby. Rozevření nůžek mezi výkonem akcií a dluhopisů také znovu oživil debaty nad tím, do jaké míry dává smysl držet diverzifikované portfolio. Týdeník The Economist se ptá v zajímavém komentáři v posledním čísle, proč nedržet portfolio složené jenom z akcií?

V tomto ohledu citují zajímavou studii Aizhana Anarkulova, Scotta Cederburga a Michaela O´Doherty. Ti na základě dat od roku 1890 dochází k závěru, že portfolio složené čistě z akcií (50 % americké, 50 % globální indexu) překonává při dostatečně dlouhém investičním horizontu diverzifikovaná portfolia rozložená mezi akcie a dluhopisy. Je tu však jeden problém. Časová řada je relativně krátká. Můžete sice namítnout, že autoři mají k dispozici více než století. To však při porovnání výnosnosti na 45-50 let (průměrný produktivní věk) nakonec není moc velký vzorek. A několik studií, které jdou nazpátek do 18. století, již zdaleka tak přesvědčivé výsledky nepodávají. Ba naopak, mezi lety 1792-1941 akcie nebyly schopné dluhopisy konzistentně porážet. To jsme sice z pohledu dějin finančních trhů zamířili do hlubokého pravěku. I to však může být užitečné – pohled do delší historie ukazuje, že se málokdy vyplatilo mít “všechna vejce v jednom košíku”.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investice & daně. Kdy máte klid a kdy musíte vyplňovat přiznání?

Obliba investování u nás roste. Jen v podílových fondech Češi zhodnocují už přes 938 miliard korun, další stovky miliard mají investoři v akciích, burzovně obchodovaných fondech a dalších aktivech. Se vzrušujícím investičním světem je ale spojena i méně zábavná povinnost, a to jsou daně. Podívejte se, co si jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Uplynulý kvartál byl z pohledu světových burz skutečně výjimečný. Řada aktiv významně vzrostla na hodnotě a tato mohutná „rally“ často připomínala technologickou „dot-com bubble“ z konce minulého tisíciletí. Nezůstalo však pouze u technologických akcií, k výšinám se vydalo rovněž zlato nebo stříbro. O čem bylo minulé období na trzích a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *