Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

Akcie mají našlápnuto k nejsilnějšímu startu roku za 30 let

Investice 23.04.2019 | 13:16 0 Komentářů

Tento týden bude v řadě zejména evropských zemí stále ve znamení Velikonoc. I tak dění na trzích může být zajímavé. Akciové trhy mají nakročeno k extrémně dobrému začátku roku, který řadu investorů překvapil.

Zisky akcií v USA za první čtyři měsíce jsou v tuto chvíli nejvyšší za posledních třicet let. To je ve světle řady geopolitických nejistot, německé průmyslové recese a klopýtání Číny až překvapivá dávka optimismu. Americký akciový index S&P 500 je od začátku roku vzhůru o více než 15 %, zatímco čínské indexy skoro o 30 %.

Akciový investoři mají tak značnou důvěru ve schopnosti centrálních bank – jak Fed, tak ECB předvedly holubičí obrat, který nalil krev do žil nejen akciovým investorům, ale i řadě rozvíjejících se trhů. Současně panuje přesvědčení, že čínská komunistická strana bude dál zvládat balancovat na napjatém laně a podporovat přeinvestovanou ekonomiku novými úvěry. Teď jde pouze o to, zda pozitivní očekávání potvrdí i data z ekonomiky.

Podnikatelské nálady za měsíc duben v eurozóně nedopadly nijak povzbudivě – oproti březnu poklesly a ukazují na velice pomalý růst. Nálady jsou velmi špatné právě v německém průmyslu, který na přelomu roku upadl do recese. Ovšem právě zde čísla ukazují na určitou stabilizaci. Pokud ji v tomto týdnu potvrdí i německé Ifo, bude to dobrý signál. Ostatně už i poslední tvrdá data z německého průmyslu (za měsíc únor) překvapila pozitivně a neukazují na pokračující propad.

Vedle evropských čísel budou navíc Spojené státy reportovat HDP za první kvartál – nevýrazný růst kolem dvou procent by však neměl být velkým negativním překvapením. Větší rozruch tak nakonec vyvolá výsledková sezóna v USA, která je nehledě na Velikonoce v plném proudu. A trochu neklidu na trhy ke konci týdne mohou přinést zejména v Evropě ostře sledované španělské volby.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.