Pondělí 26. října. Svátek má Erik.

Předvelikonoční zkrácený týden byl ve znamení výsledkové sezóny

Předvelikonoční zkrácený týden byl ve znamení výsledkové sezóny za 1Q19 v USA. Protentokrát byl týden víceméně prost tradičních témat jako brexit či jednání mezi USA a Čínou. Aktuálně jsme na začátku výsledkové sezóny, která byla vyhlížena s velkou opatrností.

Ta se zatím potvrzuje, protože samotná čísla doteď víceméně naplňují očekávání, ale výhledy jsou opatrné. Zámořskému trhu nepomohla znovu otevřená debata o zdravotní reformě, která dostala pod prodejní tlak farmaceutický sektor. Naopak vzpruhou byly technologie, kde konkrétně Qualcomm (+40 % t/t) vyřešil patentový spor s Apple a podepsal šestiletý kontrakt. Celkově si zámořské akciové indexy od minulého pátku připsaly zhruba procentní zisky. Zajímavé zisky si i v uplynulém týdnu připsala i Evropa, kde například německý DAX přidal 1,7 % t/t. Evropa těží z lepšící se situace v Číně, která by měla dopomoci k oživení i evropskému exportu. Domácí index PX byl před Velikonoci zdrženlivý a zakončil na 1102 bodech, což představovalo -0,3 % t/t.

Společnosti na BCPP

Z domácích zpráv jsme sledovali zahájení domácí výsledkové sezóny za 1Q19. Avast ve čtvrtek zveřejnil vybraná ekonomická data. Tržby rostly o 6,1 % r/r na 211,8 vs. oček. 206,6 mil. USD a provozní zisk EBITDA dosáhl 117,5 (+5,4 % r/r) vs. oček. 111,8 mil. USD. Management potvrdil letošní výhled. Titul zakončil týden na 89,5 Kč (+4,1 % t/t).

Dle mluvčího Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Radka Holého mají operátoři do konce května předložit analýzu rizik spojených s varováním úřadu ohledně produktů a služeb společností Huawei a ZTE. Holý uvedl, že v některých případech nelze vyloučit, že budou muset být určité produkty vyměněny. O2 CR zakončilo páteční obchodování na 248,5 Kč (+0,8 % t/t).

ČEZ ukončil prodej bulharských aktiv společnosti Inercom. Důvodem je podle tisku postoj Bulharska, které svým jednáním neumožnilo splnit podmínky smlouvy. ČEZ původně prodal tato aktiva společnosti Inercom za 326 mil. EUR (cca 15,6 Kč na akcii), ale ta nezaplatila. Jednání o prodeji bulharských aktiv však dále pokračují. Vedení ČEZu u příležitosti zveřejnění výsledků za 4Q18 řeklo, že plánuje uzavřít obchod letos. Závazné nabídky by měli podat zájemci v dubnu. Údajně se o tato aktiva zajímá finanční skupina Eurohold a India Power. Titul zakončil čtvrteční seanci na 537 Kč (-2,0 % t/t).

Z pohledu celého týdne nejvíce rostly akcie Avastu (+4,1 % t/t na 89,5 Kč). Avast zveřejnil vybraná data za 1Q19, která byla lepší než naše projekce. Společnost současně potvrdila svůj dřívější výhled hospodaření, který by dle dosavadních výsledků měl být dosažitelný. Pokud vyjmeme ze srovnání tituly jako Philip Morris ČR a Komerční banku, které se v průběhu týdne obchodovaly bez nároku na dividendu, tak se nejhůře dařilo akciím PFNonwovens (-2,3 % t/t na 760 Kč). Na titulu nebyla zveřejněna žádná kurzotvorná informace. Vzhledem k současné situaci, kdy je na titulu velmi nízký objem volně obchodovaných akcií, stačí menší tržní objednávka a dojde k relativně významnému posunu tržní ceny.

Výhled na příští týden

Nadcházející týden bude zkrácený pro většinu Evropy o pondělní velikonoční svátek. V USA jsou trhy otevřeny po celý příští týden. Hlavním tématem týdne bude opětovně výsledková sezóna. V hledáčku investorů budou například společnosti jako Visa, Daimler, SAP, eBay či AT&T. Nadále očekáváme, že především konkrétní výsledky firem se podepíší na trendu celého trhu i týdne.

Z domácích zpráv připomeneme, že v pátek 26. 4. se obchodují akcie Monety naposledy s nárokem na hrubou dividendu 6,15 Kč (7,7% hrubý dividendový výnos).

V průběhu týdne rovněž proběhnou řádné valné hromady, které budou mimo jiné schvalovat navržené dividendy. Pro Komerční banku a Monetu je to středa (24. 4.) a pro Philip Morris ČR je to pátek (26.4.). Očekáváme, že návrhy budou ve všech případech schváleny.

Z makroekonomických zpráv se zaměříme v USA na čtvrteční objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za březen (oček. 0,9 po -1,6 % m/m), páteční HDP za 1Q19 (oček. 1,8 po 2,2 % q/q) a spotřebitelský sentiment univerzity Michigan (oček. 97 po 96,9 bodu m/m). V Německu se zaměříme na středeční indexy IFO, které by měly vykázat mírné zlepšení na všech úrovních.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.