Čtvrtek 24. září. Svátek má Jaromír.

Tři důvody proč ČNB ponechá sazby beze změny

Banky 28.03.2019 | 10:19 0 Komentářů

Ani na dnešním zasedání se ČNB pravděpodobně neodhodlá ke zvýšení sazeb, i když jádrová inflace zůstává na historických maximech a tempo růstu mezd je vysoké. Proč další odklad?

Za prvé, kvůli vysoké nejistotě spojené s brexitem. Podoba brexitu není ani po včerejšku jasnou věcí. Britští poslanci sice včera odhlasovali kosmetický odklad odchodu z konce března na 12. dubna, na žádné z variant dalšího postupu se však neshodli. Tvrdý brexit bez dohody tak stále zůstává reálně ve hře. To je velice dobrý argument k opatrnosti.

Za druhé, výkon našich hlavních obchodních partnerů – zejména Německa – dál pokulhává. Německý průmysl přes snahu o stabilizaci zůstává v řadě klíčových oblastí, jako jsou automobilky, produkce kovů, ale i strojírenství, velice slabý. Značná část lednového zlepšení šla ve skutečnosti za energetikou a produkcí rafinérií. A i předstihové ukazatele zatím neukazují v německém průmyslu na rychlý obrat. Špatné výkony průmyslu sice zatím kompenzují zejména služby a obchod, to jsou však odvětví, na které nemá česká ekonomika takové vazby.

Za třetí, už nejde jednoduše říct, že v české ekonomice nejsou německé problémy vůbec cítit. Minimálně ve slabším lednovém průmyslu. Po jeho zveřejnění náš nowcast ukazuje na výrazné zpomalení domácího hospodářského růstu z 1 % mezikvartálně na 0,2 % na začátku roku 2019. Z tohoto pohledu asi není dnes kam spěchat. Zvlášť když ECB i americký Fed v posledním měsíci předvedly další “úkrok” holubičím směrem.

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.