Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Akcie IT firem: Věřte humbuku

Investice 08.02.2012 | 12:42 0 Komentářů

Při všem tom humbuku okolo pětimiliardového IPO Facebooku by cyniky mohlo zajímat, jestli IT sektor náhodou není nadhodnocený. Ve skutečnosti ale může být i podhodnocený (komentář Saxo Bank).

V probíhající výsledkové sezoně právě IT dokázalo, že je králem mezi ostatními sektory. Sektor informačních technologií vykázal nejvyšší nárůst tržeb (+15.7%) a zisků (+23.7%). 

A ještě více působivé je, že se akcie IT firem obchodují na 12,5násobku budoucích EPS (zisk na akcii)

IT: krajina mlékem a strdím oplývající?

IT předvádí impozantní nárůst tržeb, meziročně o 15.7% (viz graf níže), což jej řadí na vrchol v rámci USA. A bude ještě líp.

saxo-080212-01

IT současně vykazuje i nejvyšší nárůst co do celkového zisku – s hvězdným meziročním růstem o 23,7 procenta. K tomu mu dopomáhá fakt, že ekonomika je stále ještě na hrbolaté cestě k zotavení.

saxo-080212-02

Šest z deseti sektorů, zejména pak finance a firmy ze sektoru základních materiálů, teď čelí velkému tlaku na udržení marží. Srovnání s loňským rokem je v grafu níže.

Naopak nejvyšší nárůst marží prožívá naše zázračné IT dítě. Letošních 1,5 procentního bodu ještě vylepšuje už tak oslnivých 21,8 procenta ze čtvrtého kvartálu roku 2010 až na současných 23,3 procenta.

Dále můžeme dodat, že IT firmy souhrnně reportují téměř dvojnásobnou ziskovou marži oproti finančním společnostem, které jsou na druhém místě.

saxo-080212-03

Když zvážíme, že se index S&P 500 Information Technolog obchoduje na 12,3násobku EPS pro následujících 12 měsíců a souhrnný index S&P 500 je na 12,6násobku, pak lze říct, že je IT lehce podhodnoceným sektorem.

Vzhledem k očekávanému růstu IT oblasti v situaci, kdy se globální ekonomika čím dál více digitalizuje, je aktuální ocenění tohoto sektoru nesmyslně nízké. Zřejmě to samé si myslel i Warren Buffett, když ve velkém investoval do IBM.

Peter Garnry, akciový analytik Saxo Bank

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.