Úterý 20. dubna. Svátek má Marcela.

Akcie ČEZ pod palbou

Investice 21.02.2019 | 17:35 0 Komentářů

Evropským akciím se dnes příliš nedaří. Index Stoxx 600 ztrácí zhruba 0,4 %, když největšími propadlíky jsou utility se ztrátami okolo 1,1 %. V červeném končí dnešní obchodování všechny sektory s výjimkou trojice realitních developerů, průmyslových podniků a prodejců spotřebního zboží, jejichž zisky se pohybují okolo 0,1 až 0,2 %. V podobném duchu vstoupily do dnešního obchodování i akcie ve Spojených státech. Index S&P 500 klesá rovněž o 0,4 %. Americké utility jsou ale naopak jediným sektorem, který zatím roste a připisuje si zisk okolo čtvrt procenta.

Pražská burza uzavřela propadem o 0,9 %. Největší brzdou byly akcie Erste, které po vzoru západoevropských bank spadly o 3,0 %. Vývoj svého sektoru v Evropě následovaly i akcie ČEZ, když přišly o 1,6 % své hodnoty. Stopku v růstu akciím vystavily klesající ceny elektřiny a velkou měrou se na dnešním červeném výsledku mohla podepsat i konference o budoucnosti české energetiky. V ní zazněly plány vrcholných vládních představitelů na způsob výstavby nového bloku v Dukovanech.

Příliš otazníků ale nevyřešily, spíše se opět o několik let oddálilo finální rozhodnutí o výstavbě. Nejistota z pohledu dlouhodobých minoritních akcionářů tak nadále zůstává viset ve vzduchu. Na druhou stranu ale lze předpokládat, že dividendová politika by nemusela přinejmenším dostát žádných změn. S mínusem uzavřely i další velké emise. Naopak čest pražské burzy hájily akcie Stock Spirits, CME, Monety nebo Avastu, které uzavřely o 0,6 až 1,1 % výše.

Miroslav Frayer
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.