CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

16. 12. 2015

0 komentářů

Eurozóna dále oživuje – i díky kapitálovým investicím

 


 

  • Odhadované tempo růstu spotřebitelských výdajů je 1,7 % v roce 2015 a 1,6 % v roce 2016

  • Růst vývozu se kvůli zpomalení některých rozvíjejících se ekonomik sníží z letošních 4,5 % na 3,7 % v roce 2016 

Zatímco v letošním a loňském roce táhly hospodářský růst eurozóny především spotřebitelské výdaje, v nejbližších několika letech se na jejím pokračujícím oživení budou podílet rovněž kapitálové investice. Vyplývá to z prosincové ekonomické prognózy EY Eurozone Forecast, která předpokládá, že hrubý domácí produkt eurozóny letos poroste 1,5% a v následujících dvou letech dokonce 1,8% tempem.

V souvislosti a nárůstem exportu a oživením domácí poptávky se řada odvětví už nyní potýká s omezenými kapacitami, což je mimo jiné případ finančních služeb, odborného poradenství, cestovního ruchu a jiných volnočasových aktivit. Tento faktor dál zvyšuje poptávku po úvěrech, už tak vysokou díky jejich lepší dostupnosti a dlouhodobě nízkým úrokovým sazbám.

Prognóza EY předpokládá, že fixní investice, tj. investice do dlouhodobého majetku, porostou v nadcházejícím roce 2,4% tempem, tedy nejrychleji od roku 2007. V roce 2017 by se toto tempo mělo dále zvýšit na 3,1 %, v dalších dvou letech, tj. 2018 a 2019, se očekává zpomalení na 2,5 %. Předpokládaný růst investic sice zaostává za úrovní dosahovanou v dekádě do roku 2007, je ale třeba si uvědomit, že v té době se hodně investovalo do bytové výstavby.

REKLAMA

„Na prahu roku 2016 se zdá, že hospodářské oživení eurozóny bude konečně stabilnější,“ říká Jan Fanta, vedoucí partner podnikového poradenství a řízení rizik společnosti EY. „Podniky ekonomice více věří, zisky jim rostou a to se pozitivně projevuje i na kapitálových investicích. Neměli bychom ale zapomínat, že ve střednědobém – a patrně ani v dlouhodobém výhledu růst nebude nijak ohromující.“

„Nedávné rozhodnutí ECB prodloužit a rozšířit program nákupů dluhopisů a snížit depozitní sazbu je zárukou, že náklady na úvěry se ještě nějakou dobu udrží na nízké úrovni. To by mělo v nadcházejícím roce ještě více posílit poptávku po úvěrech a přispět k oživení kapitálových investic,“ vysvětluje Jan Fanta.

Vyhlídky exportu negativně ovlivňuje zpomalení rozvíjejících se ekonomik 

Větší kapitálové investice budou vítaným doplněním reforem, díky nimž se některým evropským zemím v posledních letech podařilo posílit konkurenceschopnost a navýšit vývoz.  Jeho vyhlídky však negativně ovlivňuje zpomalení rozvíjejících se ekonomik. A tak navzdory příznivému směnnému kurzu eura (jemuž napomáhají i další nákupy dluhopisů, realizované ECB, a očekávané zpřísnění měnové politiky ve Spojených státech) a navzdory oživení rozvinutých ekonomik prognóza EY předpokládá, že tempo růstu vývozu bude zpomalovat z letošních 4,5 % na 3,7 % v roce 2016 a na 3,4 % v letech 2017 až 2019.

REKLAMA

Výdaje domácností porostou především díky vyšším důchodům z práce 

Hlavním motorem oživení eurozóny byly až doposud spotřebitelské výdaje (na jejichž růst mají  silný vliv nízké ceny ropy). Prognóza EY předpokládá, že do budoucna bude přínos investičních a spotřebitelských výdajů vyváženější , nicméně výdaje domácností zůstanou i nadále rozhodující. Hlavním faktorem přispívajícím k jejich zvyšování budou vyšší  především mzdové příjmy. Podle prognózy EY vzrostou spotřebitelské výdaje v letošním roce o 1,7 %, v roce 2016 o 1,6 % a ve střednědobém výhledu o 1,4 % ročně.

„Prosperita bude v příštích letech nejvíce záviset na tom, zda dokážeme vytvořit nová pracovní místa a motivovat ty, kdo práci nemají, aby ji hledali,“ předpokládá Jan Fanta. „V tomto ohledu pomohou investice, ale je také potřeba, aby vlády některých významných zemí udělaly více pro větší flexibilitu trhu práce.“

Výhled

Vzhledem k tomu, že úsporná opatření jsou většinou již minulostí, očekává se, že vlády teď uvolní i svůj investiční rozpočet. Po šestiletém poklesu tudíž prognóza EY předpokládá, že veřejné investice v nadcházejícím roce 2016 vzrostou o 0,4 %. V následujících třech letech by se tempo jejich růstu mělo zvyšovat až na 3,2 % v roce 2018, poté bude následovat postupný pokles.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Vývoj na finančních trzích – březen 2024

Akciové indexy a zlato na nových maximech. ČNB snižuje úrokové sazby. Kurz koruny stabilní. Vývoj na kapitálových trzích v březnu udělal radost většině investorů. Dařilo se akciím, solidní výnosy zaznamenaly dluhopisové fondy, výrazně stouply ceny komodit a oživení je patrné i na českém realitním trhu.

Text: Jan Traxler

Foto: Shutterstock

03. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *