Neděle 06. prosince. Svátek má Mikuláš.

Zuzana Bubílková o penězích

Penze Jan Majer 24.01.2008 | 12:37 28 komentářů

„Život je slalom mezi průšvihy, na jehož konci je průšvih největší. Důchod,“ říká v rozhovoru pro OVB Journal moderátorka ZUZANA BUBÍLKOVÁ.

Investoři se rozdělují na konzervativní, tedy ty opatrné, a dynamické, to jsou ti odvážní. Mezi které byste zařadila sebe?
Jsem investor domácí. Osm let investuji do svého syna, který v USA vystudoval management, udělal si masters, a když se konečně nechal zaměstnat na univerzitě v Columbii v Jižní Karolíně, poslal do Los Angeles na prestižní designerskou školu fotografie svých předělaných aut a oni mu odpověděli, že ho berou. Všechno opustil a v létě jsem mu pomáhala se stěhováním do Los Angeles, neboť, jak mi řekl, automobilový design je jeho sen. Takže ho opět podporuji jako studenta. Prý mě bude sponzorovat v důchodu. To se mám, co? Teď už chybí pouze jediné. Dožít se důchodu.

Umíte si se svými úsporami poradit sama? Jak s nimi nakládáte?
Mé úspory jsou z výše uvedených důvodů tak minimální, že bych nepotřebovala poradce, ale spíše kouzelníka, aby z nich něco zajímavého vydoloval. Pro představu, nájem průměrného bytu ve slušnější lokalitě v Los Angeles mě stojí měsíčně 2000 dolarů. Máte nějakou radu, jak tyto peníze využít v můj prospěch, než je odevzdám dosti obstarožní a nepříjemné americké majitelce?

Kdo podle vás umí lépe hospodařit s penězi – muži, nebo ženy?
Těžko říci. Každý má své priority, na kterých nešetří. Víte například, jak se pozná, že Miloš Zeman myslí na budoucnost? Koupí si na víkend o jednu basu piva navíc. No a nás, ženy, zase nejlépe charakterizuje dialog dvou mužů, kdy se jeden ptá druhého: "Proč jsi tak smutný?" – "Ale, utekla mi žena a vzala si s sebou mou kreditní kartu." Ten druhý povídá: "To jsi dopadl dobře. Ta moje si vzala mou kreditku, obešla všechny obchody a vrátila se domů." Ale teď vážně. Myslím, že u zdravého jedince bez závislosti na čemkoliv a s jistou dávkou IQ je to fifty fifty. A u těch ostatních je to jedno, protože stejně investují tak, aby neošidili vlastní prioritu.

Mluvili jsme o opatrném a odvážném přístupu k financím. Jak podle vás s penězi nakládá česká vláda?
Politicky výhodně. Zejména před volbami. A pak se po volbách nestačí divit, co naslibovala a jak z toho ven.

Hodně se mluví o hrozbě kolapsu důchodového systému. Jak podle vás budou prožívat penzi lidé, kterým je dnes třicet nebo čtyřicet let?
Podobně jako dnes. V duchu Šimkova aforismu: Život je slalom mezi průšvihy, na jehož konci je průšvih největší. Důchod.

Nevíte, kdo ze členů vlády je nejbohatší? Kdo by tak mohl být zajímavým klientem pro finanční poradce?
Zkuste se zeptat Jana Kavana, zvaného Kató. Ten má přehled i o neoficiálních příjmech z privatizací a z nákupů stíhaček. Ovšem na vašem místě bych si v případě politiků dávala pozor, abyste nebyli posléze označeni za spolupachatele.

A nevíte, co politici dělají s úplatky? Nechávají je ležet na účtu? Nebo je investují? Tam vidím také zajímavý prostor pro poradenství.
Také si myslím, že byste v této oblasti měli být aktivnější. Případ Čunek nebo Gross považuji za selhání finančních poradců. Proto radím: snažte se. Kufříky plné peněz se povalují v garážích, pod slamníky, na nevýhodných kontech rodinných příslušníků, kolují po ostrovech a vy, namísto toho, abyste vymýšleli finty, jak je legalizovat, zpovídáte Bubílkovou.

Rozhovor v plném znění najdete v dubnovém čísle magazínu OVB Journal.

28 komentářů: “Zuzana Bubílková o penězích”

 1. Jan Traxler napsal:

  Mám rád Zuzanu Bubílkovou. Takže díky za vtipný text. 😉
  Škoda jen, že už mezi námi není Miloslav Šimek. Ti dva byli perfektní dvojka. Je fajn, že se paní Bubílková snaží v tradici pokračovat. Ale už to není, co bývalo. Vytratila se přirozenost.

  • Mario napsal:

   Nic proti gustu, politická satira tu nikdy nebyla, ale na dvojku Šimek-Grosmann nebo Šimek-Sobota to nemá:-))

   • Anonym napsal:

    Bylo by velice překvapivé, kdybychom měli špičkovou politickou satiru, když samotná politická scéna je mizerná. Jsme malá země, nepříliš kultivovaný národ, není z čeho vybírat.

    • Anonym napsal:

     …paní Bubílková mne sice svým hlasem poněkud irituje, ale po odchodu pana Šimka překvapila .Nečekal bych, že to ustojí sama. Její odpovědi v tomto rozhovoru se mi také líbí.

 2. Martin Drobný napsal:

  No, raději bych tady taky viděl něco trochu víc do hloubky, ale ten vtip se Zemanem je výborný.
  Zdá se mi to, nebo je tady poslední dobou spousta článků převzatých z OVB Journalu?

 3. Pavel Zachrdla napsal:

  No nevím. Nic proti paní Bubílkové, ale pane Boučku, opravdu si myslíte že tyto články jsou pro zdejší komunitu něčím zajímavé?

  • Martin Bouček napsal:

   No, nevím, mně se ten rozhovor líbí. Pravda je, že by se hodil lépe nějaký text z praxe – třeba zkušeného poradce, který již nějakou dobu pracuje na placené bázi… tedy nezávisle na provizích, ale kdo něco takového pro i.cz napíše?

   • Pavel Zachrdla napsal:

    No, vrátil jste mi to pěkně, dobře mi tam :-).
    Ale teď vážně: Myslím, že pro samostatný článek o placeném poradenství ještě nedozrál čas (již dříve jsem jej odmítl i panu Majerovi). Takový článek by v současné době zákonitě vyvolal polemiku placené kontra neplacené poradenství a to by nebylo dobré. Zbytečně by nás to rozdělilo a odvedlo by to pozornost od mnohem zásadnějšího problému, kterým je kvalita a odpovědnost za poradenství. A takové poradenství lze dělat jako placenou službu, ale i na bázi odměn za zprostředkování. Problém není ve formě odměny, ale v přístupu ke klientovi a odpovědnosti za poskytnutá doporučení. Myslím, že bychom měli prezentovat spíše co nás spojuje, než co nás rozděluje.
    Takže požadovaného článku se zcela jistě dočkáte, ale musíme k němu ještě trochu dozrát.

   • martinh napsal:

    > …tedy nezávisle na provizích, ale kdo něco takového pro i.cz napíše?

    Je to sice zajímavá móda zkracovat… ale je blbá 🙂 i.cz je web společnosti, která je trochu jinde… 😉

    • Martin Bouček napsal:

     Milý MartineH, ode mne to bylo takové malé dloubnutí – a pan Zachrdla to tak pochopil 🙂 Společnost TriMan přece již dlouhá léta pracuje na placené nebo částečně placené smluvní bázi. Chtěl jsem ho takhla trošinku vyprovokovat, jestli by napsal článek pro i.cz právě o těchto zkušenostech. Když ale říká, že na to ještě čas nenastal, ví, o čem mluví.

     Jinak web OPRAVDU PATŘÍ společnosti Fincentrum Media s.r.o., ale zrovna tak by ho mohl vlastnit třeba Ahold. Jsem placen mimojiné i za to , že bude zachována NEZÁVISLOST webu investujeme.cz. Nejsme tedy výkladní skříní poradensko-zprostředkovatelské společnosti Fincentrum a.s. Copak je to tak těžké pochopit?

     • Anonym napsal:

      Ale no tak, pane Boučku. Martinh chtěl jen říct, že web http://www.i.cz patří jiné společnosti. Schválně si to zkuste zadat do prohlížeče, uvidíte, kam Vás to hodí. 🙂

      • Martin Bouček napsal:

       Tak to se panu MartinoviH za nepochopení omlouvám! :-))) To je samozřejmě pravda, o společnosti ICZ vím, je tu mnohem, mnohem déle, než investujeme.cz atd. Jen zdejší komunita tohle zkracování tak nějak zavedla a já se toho chytil. 😉 Jsem, milý anonyme, šéfredaktorem od února t.r. a tak jsem ještě nestačil

       Ovšem pan Zachrdla to pochopil správně 🙂 Byl to vzkaz více méně jemu, teď tu nevhodnou zkratku nemohu opravit, aby neztratila tahle veselá výměna smysl… 🙂

  • Jan Majer napsal:

   Dnes patrně nic zajímavějšího nebylo, pane Zachrdlo. Proto jsem na prosbu Martina Boučka sáhl do složky Dokumenty a vylovil článek psaný pro odlehčenou rubriku magazínu OVB. Zvažoval jsem, že bych poskytl něco vážnějšího, např. rozhovor s ministrem Nečasem, článek experta na penzijní reformu Bezděka, analýzu Tomáše Skřivánka o navrhované reformě veřejných financí, rozbor vztahu české veřejnosti k produktům životního pojištění nebo vynikající text pana Šafránka o tom, proč se zatím poškození čeští klienti s poradci nesoudí. Ale oko mi padlo právě na rozhovor s paní Bubílkovou. Připadá mi, jako by i.cz v poslední době nějak zešedivělo. Chtěl jsem Martinovi pomoci oživit obsah. Srdečně zdravím a zdejší komunitě přeju, aby se jí vrátil nadhled a humor.

   • Pavel Zachrdla napsal:

    Rozumím :-). I tak je to dobrý projev kolegiality.

   • Pavel Hanzl napsal:

    Proč ty náznaky, Jene Majere? Proč nenápadné ujištění, že někde je něco lepšího, protože tady je přece něco šedivého? Prosím o URL. Jméno? Adresa? Není to náhodou zase projekt, který bude půl roku mít trochu jinou atmosféru, aby se zcela jistě pak našel někdo zklamaný kdo založí nový a poplive jej, když novorozenec povyroste? Jste si opravdu jist, že někdo ty projekty založí jako neziskové a tudíž naprosto nezávislé (a nepodezřívatelné, jako se to stalo FCTR)? Proč bychom měli weby pro poradce dělit podle barev, když všechny jsou nesmírně potřebné? Zabývejme se spíše tím, aby na nich publikovalo více poradců, pojďme je navzájem provázat odkazy a z hlediska stylu mohou tvořit jedno spektrum míst, kde se scházíme. Pojďme definovat poradenský kodex a pravidla slušného jednání. Strhněme si klapky z očí, ale také i škrabošky.

    Pokud Vám ale jde o způsobení masového odlivu zájmu z jednoho webu na druhý, pak se nemohu zbavit pocitu, že o peníze jde až v první řadě, navzdory neustálému ujišťování utopistů, že jim jde jen o klientův absolutní zájem a chtějí být askety či dobrovolnými oběťmi finančního trhu. Pardon, možná jste tím mysleli poradce, kterým stačí trojnásobek průměrné mzdy v ČR. Ale jak potom chcete mít ty nejbohatší klienty ve státě? Budou chtít „jen“ průměrně vydělávajícího poradce, aby jim radil o desítkách milionů korun? Pojďme všechny čtenáře – poradce i klienty co k nám na weby zamířili přesvědčovat, že se jim vyplatí vystoupit z pasivity, nebo z falešné aktivity, jíž je anonymita. Mimochodem stále očekávám Váš mail ohledně tří tajemných projektů, které mě mají příjemně překvapit. Díky. Uvidíme se v květnu, nezapomněl jsem, ale bylo moře práce.

    • Vit Kalvoda napsal:

     … zeby pan Majer tentokrat nastartoval stranky
     http://www.bouchamezivotky.cz 😉 ?

     • Vit Kalvoda napsal:

      …samozrejme specialne pro Vas, pane Hanzl 🙂

      • Pavel Hanzl napsal:

       Vy neumíte číst česky? Mám pocit, že mě potřebujete mít v nějaké škatulce. Vy těm textům nerozumíte, právě tak jim nerozumí pan Majer. Ale jinde přiznáváte, že je to realita. Teď nerozumím zase já Vám.

       • Vit Kalvoda napsal:

        Pane Hanzl, Váš styl je tak unikátně ambivalentní, že skutečně nevím, jak si jej vykládat. Možná byste měl pro nás jednodušší vždycky podat nějaký výtah s jasnými závěry ze svých příspěvků, abychom si je nevykládali špatně.

        • Pavel Hanzl napsal:

         Mýlíte se. Nejste jednodušší. Jste jen méně upřímní.

         • Vit Kalvoda napsal:

          Jé, tak to Vám skutečně děkuju za pochvalu, já už jsem se bál, že jsem jednoduchý, ale zatím jsem jen neupřímný, to se mi ulevilo 🙂

    • Jan Majer napsal:

     Humorný článek a vysvětlení, proč zrovna humorný článek, se sveze do útoků na autora? Co je to s váma? Přečtěte si, co jste mi napsal, pane Hanzle. Je to k něčemu? Já se, věřte mi, do publikování na i.cz nehrnu. Jen jsem, jako mnohokrát předtím, neodmítl pomoc svému nástupci. Vůbec nechápu, z čeho mě obviňujete. O AFP jsem zaprvé informoval vaše nadřízené a přizval je k účasti nebo nominaci zkušeného poradce z Fincentra, který může Akademii obohatit. Zatím bez odezvy, ale není kam spěchat, všichni máme hromadu povinností a u dobré společné věci se dříve či později zcela jistě sejdeme. Do mých dalších projektů vám – promiňte – lautr nic není.

     • Vit Kalvoda napsal:

      Honzo, není lepší nechat psy štěkat? Nebo snad koušou?

      • Jan Majer napsal:

       Vítku, asi mi transformace pana Hanzla ve štěkajícího psa unikla, nestíhám to sledovat:-) Zaskočilo mě, co píše.

       • Vit Kalvoda napsal:

        Mě taky a je faktem, že když na mě nějaký pes hodně zaštěká, taky mě ta arogance naštve a něco mu řeknu.

        • Vit Kalvoda napsal:

         …ale být Vámi, bych si dal pozor, nebo se p. Hanzl naštve a udělá Vám konkurenci: ABŽ – Akademie Bouchačů Životek

     • Pavel Hanzl napsal:

      Promiňte pane kolego, já neútočím, Článek je to oddychový a humorný. Pokusil jsem se jen zeptat, proč je Vaše dítě šedivé a zda můžete zaručit, že něco nového nezešedne. O AFP opravdu nic nevím. Nechápu, proč schválně ignorujete má vysvětlení. Asi Vám nevoní, že mám pravdu, že jsem schopen a ochoten vše vysvětlit nejen poradcům, ale i klientům. Je zajímavé, že když mám jiný názor, potřebujete mě urazit. Díky za novou zkušenost. Díky za zpětnou vazbu. PS: nebuďte neslušný. Neprahnu po tom znát projekty, pro které Vám nejsem dost dobrý.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.