CZK/€ 24.660 -0,14%

CZK/$ 23.320 -0,63%

CZK/£ 29.075 -0,24%

CZK/CHF 23.987 -0,30%

Text: Jan Majer

24. 01. 2008

28 komentářů

Zuzana Bubílková o penězích

 


 

Investoři se rozdělují na konzervativní, tedy ty opatrné, a dynamické, to jsou ti odvážní. Mezi které byste zařadila sebe?
Jsem investor domácí. Osm let investuji do svého syna, který v USA vystudoval management, udělal si masters, a když se konečně nechal zaměstnat na univerzitě v Columbii v Jižní Karolíně, poslal do Los Angeles na prestižní designerskou školu fotografie svých předělaných aut a oni mu odpověděli, že ho berou. Všechno opustil a v létě jsem mu pomáhala se stěhováním do Los Angeles, neboť, jak mi řekl, automobilový design je jeho sen. Takže ho opět podporuji jako studenta. Prý mě bude sponzorovat v důchodu. To se mám, co? Teď už chybí pouze jediné. Dožít se důchodu.

Umíte si se svými úsporami poradit sama? Jak s nimi nakládáte?
Mé úspory jsou z výše uvedených důvodů tak minimální, že bych nepotřebovala poradce, ale spíše kouzelníka, aby z nich něco zajímavého vydoloval. Pro představu, nájem průměrného bytu ve slušnější lokalitě v Los Angeles mě stojí měsíčně 2000 dolarů. Máte nějakou radu, jak tyto peníze využít v můj prospěch, než je odevzdám dosti obstarožní a nepříjemné americké majitelce?

Kdo podle vás umí lépe hospodařit s penězi – muži, nebo ženy?
Těžko říci. Každý má své priority, na kterých nešetří. Víte například, jak se pozná, že Miloš Zeman myslí na budoucnost? Koupí si na víkend o jednu basu piva navíc. No a nás, ženy, zase nejlépe charakterizuje dialog dvou mužů, kdy se jeden ptá druhého: "Proč jsi tak smutný?" – "Ale, utekla mi žena a vzala si s sebou mou kreditní kartu." Ten druhý povídá: "To jsi dopadl dobře. Ta moje si vzala mou kreditku, obešla všechny obchody a vrátila se domů." Ale teď vážně. Myslím, že u zdravého jedince bez závislosti na čemkoliv a s jistou dávkou IQ je to fifty fifty. A u těch ostatních je to jedno, protože stejně investují tak, aby neošidili vlastní prioritu.

Mluvili jsme o opatrném a odvážném přístupu k financím. Jak podle vás s penězi nakládá česká vláda?
Politicky výhodně. Zejména před volbami. A pak se po volbách nestačí divit, co naslibovala a jak z toho ven.

Hodně se mluví o hrozbě kolapsu důchodového systému. Jak podle vás budou prožívat penzi lidé, kterým je dnes třicet nebo čtyřicet let?
Podobně jako dnes. V duchu Šimkova aforismu: Život je slalom mezi průšvihy, na jehož konci je průšvih největší. Důchod.

REKLAMA

Nevíte, kdo ze členů vlády je nejbohatší? Kdo by tak mohl být zajímavým klientem pro finanční poradce?
Zkuste se zeptat Jana Kavana, zvaného Kató. Ten má přehled i o neoficiálních příjmech z privatizací a z nákupů stíhaček. Ovšem na vašem místě bych si v případě politiků dávala pozor, abyste nebyli posléze označeni za spolupachatele.

A nevíte, co politici dělají s úplatky? Nechávají je ležet na účtu? Nebo je investují? Tam vidím také zajímavý prostor pro poradenství.
Také si myslím, že byste v této oblasti měli být aktivnější. Případ Čunek nebo Gross považuji za selhání finančních poradců. Proto radím: snažte se. Kufříky plné peněz se povalují v garážích, pod slamníky, na nevýhodných kontech rodinných příslušníků, kolují po ostrovech a vy, namísto toho, abyste vymýšleli finty, jak je legalizovat, zpovídáte Bubílkovou.

Rozhovor v plném znění najdete v dubnovém čísle magazínu OVB Journal.

Vstoupit do diskuze 28 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Může ČR na odchodu Británie z EU vydělat?

Velká Británie (VB) vystoupila z Evropské unie (EU). Negativa, ale i pozitiva brexitu se začnou ukazovat až po letech. Odborníci očekávají, že ekonomika poroste pomaleji. Status dané země ale nelze měřit jen v librách. Článků a komentářů na toto téma bylo napsáno mnoho. Co ale brexit znamená pro Českou republiku. Přináší jen negativa nebo se pro ČR nabízí i nějaké plus?

Text: Redakce

15. 02. 2021

Finanční trhy červen 2020

Jak si vedly finanční trhy v červnu

Je nutno říct, že po pár měsících skepse a negativní nálady se na trzích v červnu projevovala víceméně pozitivní nálada. Koronavirus skončil a je na čase růst, alespoň tak nějak trhy interpretovaly postupná uvolňování protikoronavirových opatření.

Text: Hana Bartušková

08. 07. 2020

Proč dolar oslabuje?

Proč dolar oslabuje aneb spadne dolar o třetinu?

Profesor Stephen S. Roach není ve světě ekonomie „žádné ořezávátko“ a pokud on věští problémy dolaru a jeho oslabení až o 35 procent, nelze to brát na lehkou váhu. Na druhou stranu – žijeme v době, kdy bombastické předpovědi přitahují.

Text: Luboš Smrčka

24. 06. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Pavel Zachrdla

  19 dubna, 2007

  No nevím. Nic proti paní Bubílkové, ale pane Boučku, opravdu si myslíte že tyto články jsou pro zdejší komunitu něčím zajímavé?

  Odpovědět

 • Martin Bouček

  19 dubna, 2007

  No, nevím, mně se ten rozhovor líbí. Pravda je, že by se hodil lépe nějaký text z praxe – třeba zkušeného poradce, který již nějakou dobu pracuje na placené bázi… tedy nezávisle na provizích, ale kdo něco takového pro i.cz napíše?

  Odpovědět

 • Pavel Zachrdla

  19 dubna, 2007

  No, vrátil jste mi to pěkně, dobře mi tam :-).
  Ale teď vážně: Myslím, že pro samostatný článek o placeném poradenství ještě nedozrál čas (již dříve jsem jej odmítl i panu Majerovi). Takový článek by v současné době zákonitě vyvolal polemiku placené kontra neplacené poradenství a to by nebylo dobré. Zbytečně by nás to rozdělilo a odvedlo by to pozornost od mnohem zásadnějšího problému, kterým je kvalita a odpovědnost za poradenství. A takové poradenství lze dělat jako placenou službu, ale i na bázi odměn za zprostředkování. Problém není ve formě odměny, ale v přístupu ke klientovi a odpovědnosti za poskytnutá doporučení. Myslím, že bychom měli prezentovat spíše co nás spojuje, než co nás rozděluje.
  Takže požadovaného článku se zcela jistě dočkáte, ale musíme k němu ještě trochu dozrát.

  Odpovědět

 • martinh

  24 dubna, 2007

  > …tedy nezávisle na provizích, ale kdo něco takového pro i.cz napíše?

  Je to sice zajímavá móda zkracovat… ale je blbá 🙂 i.cz je web společnosti, která je trochu jinde… 😉

  Odpovědět

 • Martin Bouček

  24 dubna, 2007

  Milý MartineH, ode mne to bylo takové malé dloubnutí – a pan Zachrdla to tak pochopil 🙂 Společnost TriMan přece již dlouhá léta pracuje na placené nebo částečně placené smluvní bázi. Chtěl jsem ho takhla trošinku vyprovokovat, jestli by napsal článek pro i.cz právě o těchto zkušenostech. Když ale říká, že na to ještě čas nenastal, ví, o čem mluví.

  Jinak web OPRAVDU PATŘÍ společnosti Fincentrum Media s.r.o., ale zrovna tak by ho mohl vlastnit třeba Ahold. Jsem placen mimojiné i za to , že bude zachována NEZÁVISLOST webu investujeme.cz. Nejsme tedy výkladní skříní poradensko-zprostředkovatelské společnosti Fincentrum a.s. Copak je to tak těžké pochopit?

  Odpovědět

 • Anonym

  24 dubna, 2007

  Ale no tak, pane Boučku. Martinh chtěl jen říct, že web http://www.i.cz patří jiné společnosti. Schválně si to zkuste zadat do prohlížeče, uvidíte, kam Vás to hodí. 🙂

  Odpovědět

 • Martin Bouček

  24 dubna, 2007

  Tak to se panu MartinoviH za nepochopení omlouvám! :-))) To je samozřejmě pravda, o společnosti ICZ vím, je tu mnohem, mnohem déle, než investujeme.cz atd. Jen zdejší komunita tohle zkracování tak nějak zavedla a já se toho chytil. 😉 Jsem, milý anonyme, šéfredaktorem od února t.r. a tak jsem ještě nestačil

  Ovšem pan Zachrdla to pochopil správně 🙂 Byl to vzkaz více méně jemu, teď tu nevhodnou zkratku nemohu opravit, aby neztratila tahle veselá výměna smysl… 🙂

  Odpovědět

 • Jan Majer

  20 dubna, 2007

  Dnes patrně nic zajímavějšího nebylo, pane Zachrdlo. Proto jsem na prosbu Martina Boučka sáhl do složky Dokumenty a vylovil článek psaný pro odlehčenou rubriku magazínu OVB. Zvažoval jsem, že bych poskytl něco vážnějšího, např. rozhovor s ministrem Nečasem, článek experta na penzijní reformu Bezděka, analýzu Tomáše Skřivánka o navrhované reformě veřejných financí, rozbor vztahu české veřejnosti k produktům životního pojištění nebo vynikající text pana Šafránka o tom, proč se zatím poškození čeští klienti s poradci nesoudí. Ale oko mi padlo právě na rozhovor s paní Bubílkovou. Připadá mi, jako by i.cz v poslední době nějak zešedivělo. Chtěl jsem Martinovi pomoci oživit obsah. Srdečně zdravím a zdejší komunitě přeju, aby se jí vrátil nadhled a humor.

  Odpovědět

 • Pavel Zachrdla

  20 dubna, 2007

  Rozumím :-). I tak je to dobrý projev kolegiality.

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  20 dubna, 2007

  Proč ty náznaky, Jene Majere? Proč nenápadné ujištění, že někde je něco lepšího, protože tady je přece něco šedivého? Prosím o URL. Jméno? Adresa? Není to náhodou zase projekt, který bude půl roku mít trochu jinou atmosféru, aby se zcela jistě pak našel někdo zklamaný kdo založí nový a poplive jej, když novorozenec povyroste? Jste si opravdu jist, že někdo ty projekty založí jako neziskové a tudíž naprosto nezávislé (a nepodezřívatelné, jako se to stalo FCTR)? Proč bychom měli weby pro poradce dělit podle barev, když všechny jsou nesmírně potřebné? Zabývejme se spíše tím, aby na nich publikovalo více poradců, pojďme je navzájem provázat odkazy a z hlediska stylu mohou tvořit jedno spektrum míst, kde se scházíme. Pojďme definovat poradenský kodex a pravidla slušného jednání. Strhněme si klapky z očí, ale také i škrabošky.

  Pokud Vám ale jde o způsobení masového odlivu zájmu z jednoho webu na druhý, pak se nemohu zbavit pocitu, že o peníze jde až v první řadě, navzdory neustálému ujišťování utopistů, že jim jde jen o klientův absolutní zájem a chtějí být askety či dobrovolnými oběťmi finančního trhu. Pardon, možná jste tím mysleli poradce, kterým stačí trojnásobek průměrné mzdy v ČR. Ale jak potom chcete mít ty nejbohatší klienty ve státě? Budou chtít „jen“ průměrně vydělávajícího poradce, aby jim radil o desítkách milionů korun? Pojďme všechny čtenáře – poradce i klienty co k nám na weby zamířili přesvědčovat, že se jim vyplatí vystoupit z pasivity, nebo z falešné aktivity, jíž je anonymita. Mimochodem stále očekávám Váš mail ohledně tří tajemných projektů, které mě mají příjemně překvapit. Díky. Uvidíme se v květnu, nezapomněl jsem, ale bylo moře práce.

  Odpovědět

 • Vit Kalvoda

  20 dubna, 2007

  … zeby pan Majer tentokrat nastartoval stranky
  http://www.bouchamezivotky.cz 😉 ?

  Odpovědět

 • Vit Kalvoda

  20 dubna, 2007

  …samozrejme specialne pro Vas, pane Hanzl 🙂

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  20 dubna, 2007

  Vy neumíte číst česky? Mám pocit, že mě potřebujete mít v nějaké škatulce. Vy těm textům nerozumíte, právě tak jim nerozumí pan Majer. Ale jinde přiznáváte, že je to realita. Teď nerozumím zase já Vám.

  Odpovědět

 • Vit Kalvoda

  20 dubna, 2007

  Pane Hanzl, Váš styl je tak unikátně ambivalentní, že skutečně nevím, jak si jej vykládat. Možná byste měl pro nás jednodušší vždycky podat nějaký výtah s jasnými závěry ze svých příspěvků, abychom si je nevykládali špatně.

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  20 dubna, 2007

  Mýlíte se. Nejste jednodušší. Jste jen méně upřímní.

  Odpovědět

 • Vit Kalvoda

  21 dubna, 2007

  Jé, tak to Vám skutečně děkuju za pochvalu, já už jsem se bál, že jsem jednoduchý, ale zatím jsem jen neupřímný, to se mi ulevilo 🙂

  Odpovědět

 • Jan Majer

  20 dubna, 2007

  Humorný článek a vysvětlení, proč zrovna humorný článek, se sveze do útoků na autora? Co je to s váma? Přečtěte si, co jste mi napsal, pane Hanzle. Je to k něčemu? Já se, věřte mi, do publikování na i.cz nehrnu. Jen jsem, jako mnohokrát předtím, neodmítl pomoc svému nástupci. Vůbec nechápu, z čeho mě obviňujete. O AFP jsem zaprvé informoval vaše nadřízené a přizval je k účasti nebo nominaci zkušeného poradce z Fincentra, který může Akademii obohatit. Zatím bez odezvy, ale není kam spěchat, všichni máme hromadu povinností a u dobré společné věci se dříve či později zcela jistě sejdeme. Do mých dalších projektů vám – promiňte – lautr nic není.

  Odpovědět

 • Vit Kalvoda

  20 dubna, 2007

  Honzo, není lepší nechat psy štěkat? Nebo snad koušou?

  Odpovědět

 • Jan Majer

  20 dubna, 2007

  Vítku, asi mi transformace pana Hanzla ve štěkajícího psa unikla, nestíhám to sledovat:-) Zaskočilo mě, co píše.

  Odpovědět

 • Vit Kalvoda

  20 dubna, 2007

  Mě taky a je faktem, že když na mě nějaký pes hodně zaštěká, taky mě ta arogance naštve a něco mu řeknu.

  Odpovědět

 • Vit Kalvoda

  20 dubna, 2007

  …ale být Vámi, bych si dal pozor, nebo se p. Hanzl naštve a udělá Vám konkurenci: ABŽ – Akademie Bouchačů Životek

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  20 dubna, 2007

  Promiňte pane kolego, já neútočím, Článek je to oddychový a humorný. Pokusil jsem se jen zeptat, proč je Vaše dítě šedivé a zda můžete zaručit, že něco nového nezešedne. O AFP opravdu nic nevím. Nechápu, proč schválně ignorujete má vysvětlení. Asi Vám nevoní, že mám pravdu, že jsem schopen a ochoten vše vysvětlit nejen poradcům, ale i klientům. Je zajímavé, že když mám jiný názor, potřebujete mě urazit. Díky za novou zkušenost. Díky za zpětnou vazbu. PS: nebuďte neslušný. Neprahnu po tom znát projekty, pro které Vám nejsem dost dobrý.

  Odpovědět

 • Anonym

  21 dubna, 2007

  Jste schopen poradcum a klientum vse vysvetlit? A to vam rekl kdo?!?

  Odpovědět

 • Martin Drobný

  19 dubna, 2007

  No, raději bych tady taky viděl něco trochu víc do hloubky, ale ten vtip se Zemanem je výborný.
  Zdá se mi to, nebo je tady poslední dobou spousta článků převzatých z OVB Journalu?

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  20 dubna, 2007

  Mám rád Zuzanu Bubílkovou. Takže díky za vtipný text. 😉
  Škoda jen, že už mezi námi není Miloslav Šimek. Ti dva byli perfektní dvojka. Je fajn, že se paní Bubílková snaží v tradici pokračovat. Ale už to není, co bývalo. Vytratila se přirozenost.

  Odpovědět

 • Mario

  20 dubna, 2007

  Nic proti gustu, politická satira tu nikdy nebyla, ale na dvojku Šimek-Grosmann nebo Šimek-Sobota to nemá:-))

  Odpovědět

 • Anonym

  20 dubna, 2007

  Bylo by velice překvapivé, kdybychom měli špičkovou politickou satiru, když samotná politická scéna je mizerná. Jsme malá země, nepříliš kultivovaný národ, není z čeho vybírat.

  Odpovědět

 • Anonym

  20 dubna, 2007

  …paní Bubílková mne sice svým hlasem poněkud irituje, ale po odchodu pana Šimka překvapila .Nečekal bych, že to ustojí sama. Její odpovědi v tomto rozhovoru se mi také líbí.

  Odpovědět