CZK/€ 24.735 -0,06%

CZK/$ 22.795 -0,26%

CZK/£ 29.035 -0,10%

CZK/CHF 24.969 -0,04%

Text: Redakce

15. 02. 2021

0 komentářů

Může ČR na odchodu Británie z EU vydělat?

 


 

Analytička Hospodářské komory Renée Smyčková pro server investujeme.cz vysvětluje, že ve výsledku je odchod VB z EU ztráta pro všechny. Vybudovat obchodní vztahy, fungující dodavatelské, odběratelské, partnerské řetězce trvalo mnohým firmám roky i desetiletí. Na přetrhání těchto vztahů doplácí obě strany a ve výsledku i zákazníci.

Neznamená to konec obchodu

V praxi se vztahy mezi EU a VB pro podnikatele změnily v lednu 2021. Spousta firem se teprve snaží zorientovat a vyrovnat se s nárůstem povinností a administrativy. Bude trvat několik měsíců, než to firmy dokáží, teprve pak budeme mít relevantní data, která ukážou, jak výrazný je dopad změn. Neznamená to konec obchodu.

„Dopad těchto změn na firmy ve VB je mnohem podstatnější, nepřetrhaly se jim vazby jen s českými, ale i s ostatními partnery z EU, což může být příležitost pro české firmy nalézt v Británii nové partnerství a možnosti podnikání a časem vybudovat nové řetězce. Věříme, že byznys si k sobě umí nalézt cestu,“ vysvětluje Renée Smyčková.

Odchod Velké Británie jako ztrátu pro celé společenství Evropské unie, která je založena na myšlence jednoty a vzájemné pomoci vidí i Šimon Blecha z tiskového odboru Ministerstva financí. „Česká republika může jejím odchodem nepochybně získat schopné lidi, kteří dříve ve Velké Británii pracovali a nyní budou chtít změnit prostředí a nadále využívat výhod, jež EU jako taková nabízí. To samé platí i pro zahraniční kapitál,“ říká pro investujeme.cz Šimon Blecha.

Pro zahraniční investory bude zajímavá česká koruna

Na otázku, zda může ČR na odchodu Velké Británie z EU Česká republika nějak vydělat nemá analytik Československé obchodní banky (ČSOB) odpověď. Jednou se zajímavých investičních příležitostí letošního roku bude pro zahraniční investory česká koruna. Už nyní skýtá lákavý úrokový diferenciál, který navíc Česká národní banka (ČNB) hodlá v blízké budoucnosti ještě rozšiřovat.

REKLAMA

Jistě to v časech, kdy se v eurozóně úroky pohybují v mínusových hodnotách, podobně jako výnosy bezpečných státních papírů, neujde pozornosti zahraničních hráčů,“ podotýká odborník ČSOB s tím, že to platí zvlášť, pokud by ČNB opravdu chtěla dostát své jestřábí prognózy. Kladné úroky plus potenciál dalšího posílení mohou z koruny udělat velmi lákavou investici letošního roku.

Británie je jedním z klíčových partnerů EU

V Analýze dopadů odchodu Velké Británie z EU se dočteme, že UK je v současnosti 5. největší ekonomikou světa měřeno objemem hrubého domácího produktu. Její podíl na globální ekonomice činí 2,3 %. V rámci EU patřila Velké Británii druhá příčka za Německem a na hrubém domácím produktu EU se britská ekonomika v roce 2015 podílela 15,2 %. Pro srovnání: podíl Velké Británie na celkové rozloze EU byl 5,7 %, podíl na celkové populaci EU činil 12,9 % a podíl na celkové zaměstnanosti v EU 13,6 %.

Pro českou ekonomiku je Velká Británie jedním z klíčových obchodních partnerů. Do Británie v roce 2017 směřovalo 4,9 % z celkového objemu vývozu z Česka, což Británii řadí na 5. příčku mezi všemi exportními trhy českých firem. Ve zmiňované analýze se dále dočteme, že dovoz z Británie do Česka se na celkovém dovozu podílel 2,3 %.

Hlavním vývozním artiklem z Česka do Velké Británie jsou osobní automobily, zařízení k automatickému zpracování dat, díly a příslušenství motorových vozidel, elektrické přístroje a telekomunikační zařízení. Z Velké Británie do Česka se dováží zejména osobní automobily, léčiva, čerpadla, díly ke kancelářským strojům a strojům k automatickému zpracování dat, díly a příslušenství motorových vozidel.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Tři nejslibnější akcie generativní AI s malou tržní kapitalizací pro drobné investory

Trh podnikové umělé inteligence zaznamená do konce desetiletí složenou roční míru růstu (CAGR) ve výši 34 %. Růst trhu bude podpořen potřebou generativních aplikací umělé inteligence, jako jsou mimo jiné chatboti, virtuální asistenti, rozpoznávání řeči a zpracování přirozeného jazyka. Předpovídá společnost Grand View Research.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 05. 2024

Ovlivní rekordní cena zlata i úroky hypoték v Česku?

Ekonomové u nás i v zahraničí vedou veledůležitou debatu o možné trvalejší změně úrovně přirozené úrokové míry (r*). Zvyšuje se oproti letům před covidem, nebo ne? Pro její zvýšení hovoří i rekordní zadlužování Spojených států, které podle některých expertů staví na hlavu zavedenou logiku provádění monetární politiky. Proti […]

Text: Redakce

23. 05. 2024

Do bitcoinu už investuje největší banka v EU či penzijní fond z USA

Do letos spuštěných bitcoinových fondů v USA vskutku mocně investují nejen drobní investoři. Ve větším objemu do bitcoinu skrze dané fondy ke konci prvního čtvrtletí jejich existence, tedy ke konci letošního března, investovalo hned 937 institucionálních hráčů, čili profesionálních finančních domů a firem. Když začínaly tytéž fondy […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *