Pondělí 02. srpna. Svátek má Gustav.

Zprostředkování pojištění: Blíží se zpřísnění podmínek

Finanční poradce čekají tvrdší podmínky při prodeji pojištění. Dnes do Rozpočtového výboru míří novela zákona č. 38/2004 Sb. zabývající se zprostředkováním pojištění. Připravují se tvrdší zkoušky i pravidelné poplatky pro zprostředkovatele. A také významné zjednodušení.

Zdroj fotografie: PSP.cz

Zákon č. 38/2004 Sb. svou novelu potřebuje. Již dlouho. V roce 2011 připravovaná novela rozhořela vášně a nakonec vyhasla v legislativním procesu. Jediným výsledkem bylo zdražení poplatku za registraci podřízených pojišťovacích zprostředkovatelů a následné vyřazení z legislativního plánu vlády. Nyní by se situace mohla změnit.

Novela zákona č. 38/2004 Sb. dnes míří do Rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Takto dalece se dosud v legislativním procesu nedostala1. Důvod? Především všechny zainteresované strany ustoupily ze svých požadavků na vyšší či nižší míru regulace. Navíc řadu aspektů, které novela zahrnuje, již do praxe uvedla buď ČNB svými úředními sděleními, nebo pojišťovny v rámci samoregulace. Výsledkem je, že výše provizí či jejich rozložení v čase ani výše celkových nákladů pojistné smlouvy není na pořadu dne. Zato vstup do odvětví bude náročnější.

Novela přinese ovšem především zjednodušení. Zatímco dnes je vydáváno 5 různých oprávnění pro distribuci pojištění, pokud projde současné (či významně nezměněné) znění zákona ležícího v Poslanecké sněmovně, zredukuje se jejich počet na pouhá 2 – samostatný zprostředkovatel a vázaný zástupce.

Tabulka 1: Přehled oprávnění k distribuci pojištění

Dnes

Po novele

Vázaný pojišťovací zprostředkovatel

Podřízený pojišťovací zprostředkovatel

Výhradní pojišťovací agent

Pojišťovací agent

Pojišťovací makléř

Samostatný zprostředkovatel

Vázaný zástupce

Neznamená to, že by každý zprostředkovatel v pojištění musel nutně prodávat veškerá pojištění. Bude si moci zvolit, jakým oblastem pojištění se bude chtít věnovat, a z daných bude skládat odbornou zkoušku.

Změna počtu a typu oprávnění k distribuci pojištění bude mít jeden významný efekt – pročistí se databáze finančních zprostředkovatelů. Konečně z evidence ČNB odplují „mrtvé duše“, které nebudou přeregistrovány. Důvodová zpráva ovšem počítá s tím, že i stávající pojišťovací zprostředkovatelé budou muset splnit nová pravidla prokazování odborné způsobilosti.

„Všechny osoby, které byly podle dosavadní právní úpravy oprávnění vykonávat zprostředkovatelskou činnost v pojišťovnictví, tzn. pojišťovací makléři, pojišťovací agenti, vázaní pojišťovací zprostředkovatelé, podřízení pojišťovací zprostředkovatelé a výhradní pojišťovací makléři, mohou tuto činnost vykonávat až do doby, kdy získají oprávnění k činnosti samostatného zprostředkovatele nebo vázaného zástupce, avšak nejpozději do dne 30. září 2015,“ uvádí důvodová zpráva.

Samotné prokazování odborné způsobilosti bude uskutečněno obdobným způsobem, jakým je v současnosti prokazována pro distribuci penzijních produktů.

„Jakožto USF podporujeme vládní návrh novely, který vůči zprostředkovatelům sice zvyšuje nároky, ale způsobem, který je legitimní a vyvážený vůči vztahu zprostředkovatelů a pojišťoven a nikomu z nich nenadržuje,“ hodnotí současnou podobu novely Jiří Šindelář, generální sekretář USF ČR.

Spolu s přeregistrací spojenou s prokázáním odborné způsobilosti ovšem dojde i k další významné změně. Registrace bude pouze „dočasná“, a to vždy na jeden rok. Za registraci vázaný zástupce (dnes zejména podřízený pojišťovací zprostředkovatel, PPZ) zaplatí 2 000 Kč, což představuje slevu z dosavadních 10 tis. Kč (či přesněji návrat k původnímu stavu před zdražením ve snaze ztížit vstup do odvětví), ovšem za každoroční prodloužení registrace bude platit dalších 1 000 Kč. První registrace bude na zbytek roku a do konce následujícího kalendářního roku.

Novela umožní České národní bance (ČNB) zbavit trh finančních zprostředkovatelů, kteří budou poškozovat klienty. Současné pravomoci jí neumožnily odejmout licenci ani Lukáši Štorkovi (dnes Mikulovi), kterého potrestala pokutou v rekordní výši 6 mil. Kč za nenaplnění opatření k nápravě. Novela dává možnost odebrat licenci, pokud „registrovaná osoba poruší podmínku nebo povinnost stanovenou ve vykonatelném rozhodnutí vydaném podle tohoto zákona.“ 

Novinkou bude hlubší informační povinnost finančního zprostředkovatele vůči klientům. Její předzvěstí ovšem již byla dvě úřední sdělení ČNB, která obdobné povinnosti zakotvila, a taktéž samoregulační opatření ČAP, které zvýšilo informace podávané při prodeji investičního životního pojištění (IŽP). Pravidla se navíc sjednocují pro zaměstnance pojišťoven i pro ostatní finanční zprostředkovatele.

Ze zákona zcela vypadla cenová regulace. Není v něm zmínka ani o regulaci výše či časového rozložení provize, ani celkových nákladů pojištění. „Velmi silně se vymezujeme proti návrhům směřujícím nikoliv k ochraně spotřebitelů, ale k ochraně zisků pojišťoven – tedy regulaci provizí. Jedná se o cynický pokus o využití zákonné regulace ve prospěch individuálních obchodních zájmů a domníváme se, že takovou úpravu by sněmovna nemohla akceptovat. Novelu budeme velmi pozorně sledovat a proti takovému návrhu důkladně vystoupíme, mimoto již brzy přineseme prognózu toho, jaký by takový krok negativně dopadl na pojistný trh a koncového spotřebitele,“ soudí o regulaci provizí Jiří Šindelář.

Novelou se bude dnes zabývat Rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Zatím prošla prvním čtením a čeká ji ještě dlouhý legislativní proces. A v jeho průběhu může být změněna zásadním způsobem, nebo jako již několikrát odložena na neurčito


1Do Rozpočtového výboru se dostala před rozpuštěním Poslanecké sněmovny a předčasnými volbami.

Máte svého finančního poradce?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

21 komentářů: “Zprostředkování pojištění: Blíží se zpřísnění podmínek”

 1. Roman napsal:

  Nevíte někdo, kdo s tím přišel a kdo to prosazuje?
  Celé je to nesmyslná blbost, kdy jen o to, aby stát vybral více peněz. Na kvalitu poradenství ani na nic jiného to vliv mít nebude

 2. Honza napsal:

  Jestli to projde, bude to konec firem jako je Fincentrum apod. A to bude jen dobře. Rádoby poradci se vrátí do pracovního procesu, klienti nebudou oškubáváni a na trhu zůstanou ti, kdo za něco stojí.

  • napsal:

   Majitelům Fickcentra je to úplně u prdele, páč zajistili sebe a dalších x generací rodiny a x let dopředu. Byznys klidně zcela přenesou do nebankovního poskytovatele Faircredit (Fickcentrum prodávalo jejich dluhopisy jako jednoráz a určitě v tom pokračuje), pokud by je válení šunek přestalo bavit.

 3. napsal:

  Další bezzubá opatření.

  Ani náhodou nebrání přílivu dalších a dalších naivků, zoufalců a lidí neschopných prodávat do oboru. Ani náhodou nebudou bránit prodeji žp coby rezervotvorného produktu nebo podílových fondů s poplatkem na 30 let dopředu a navíc lidem, kteří o investování ani zájem nemají.

 4. napsal:

  Žádná kaše se nejí tak horká, jak se uvaří, navíc nezapomínejme na „kvalitu“ těch, kteří nás reprezentují v Poslanecké sněmovně. Tlaky a lobby jsou obrovské z obou dvou stran, jak ze strany pojišťoven, tak ze strany zprostředkovatelů. Největší strach je z možnosti prosazení postupné výplaty rozloženě do pěti let životní smlouvy. Umíte si představit, jak by po přijetí tohoto opatření fungovali takoví Partners, OVB, Fincentrum, ZFP a další ? To by jako tu pětinu provize za každý rok ještě rozdělovali (stejně jako dnes) do osmi stupňů nad sebou ? Chachá, tak to jsem pak zvědav na ty astronomické výdělky pánů manažerů, oblastních ředitelů, partnerů společností a bůhví koho dalšího…to by byl konec MLM. Myslíte si, že si to neošetří ? Vsadím boty i s tkaničkami, že zastropování provizí se konat nebude a rozložení výplaty taktéž ne. Jedinou šancí by bylo, kdyby se za ŽP na postupné výplatě provizí nebo stornu po dobu pěti let domluvili samy pojišťovny mezi sebou, ale to je těžká sci-fi. První pojišťovna, která to udělá, bude mít o měsíc později brutální pokles produkce a dále jí to nebude nikdo sjednávat. Kdo tedy bude první ? Podtrženo, shrnuto, nebude to tak horké, žijeme v ČR. Jsme mistři na obcházení a občůrávání věcí a dokážeme spoustu věcí změnit, stačí krabice s vínem :0) Legislativně prosadit postupné pětileté vyplácení provizí nebo ručení za provizi po dobu pěti let je pro poradce sebevražda, když se běžná smlouva ŽP dožívá tak tak těch čtyř až pěti let.

  • Mirek napsal:

   Kdybyste místo toho příspěvku pracoval, nemusel byste brečet a nadávat jako starý zapšklý důchodce.

   • napsal:

    Buďte v klidu pane Mirku, jsem dlouholetý majetkář a po deseti letech mě velmi slušně živí následné provize + ty nové za nový obchod. Moc dobře vím, proč nedělám život, takže mi je skutečně srdečně jedno, jak to s těmi životkami dopadne. To spíš kolegové kolem mě jsou dosti nervózní z toho, co by případně mohlo být.

    • Jiří x napsal:

     Ale Vás se to taky týká, jen si to neuvědomujete. Já mám kolem sebe kolegy, kteří právě majetek začínají dělat ve velkém. Už nečekají, ale jednají. Když budou schválené změny, začnou vám jiní dělat majetek i přesto, že nebudou tak zkušení jako Vy. Prostě něco padne, začne se dělat něco jiného. Investice, hypotéky, prodej zlata či jiné příležitosti kde jsou peníze.

  • z pojišťovny napsal:

   Mýlíte se v jednom, pane. Ty změny velkým firmám pomůžou a to hodně. Zapláčou ti malí, nemám z toho radost.

   Zákon přináší novou administrativu, nástroje ČNB pro lepší a rychlejší dohled. Na to malí poradci nemají čas. Je to dílna Babiše: podpořit největší podniky a zatopit živnostníkům.

   • napsal:

    Můžete být prosím konkrétnější ? Když se zákonem zavede např. rozložení výplaty provizí za ŽP do pěti let, tak to snad bude platit pro všechny firmy, včetně těch velkých, jak píšete. Nebo snad ne ?

    • Radek napsal:

     Rozložení provizí se nebude v zákoně řešit, pokud to tam neprotlačí nějaká lobby v průběhu schvalování.

    • z pojišťovny napsal:

     Třeba právě to rozložení. Velcí seženou kapitál na profinancování poradců jakoby se nic nezměnilo, peněz na to mají dost ze zisků z minula. Ty malé to poškodí.

     Je smutné, jak si lidi typu pan Švorba podřezávají větev. Borkovec a Stuchlík proti rozložení nic moc nemají, protože právě jim to pomůže nejvíc.

     • napsal:

      Tím „profinancováním poradců“ bych si taktéž nebyl 100% jistý, i toto tuším novela ošetřuje a nemělo by to být možné. Nastudujte si, prosím, její znění. Není mi jasné, čím si pan Švorba podřezává větev, pokud vím, tak je spíše příznivcem tzv. farmářských provizí, nikoli loveckých (tedy styl práce MLM firem). Takže asi tak.

      • ředitel napsal:

       Novela ve znění po 1. čtení i ve variantních návrzích ČAP/přílepek ČNB se dá snadno obejít a některé dravější životní pojišťovny (od „A“) již na to mají s „P“ a „F“ odladěnu metodiku.

       Trh nelze obejít, možná pohledem chlapce z Příkop. Ne pohledem dravce z Channel Islands.

     • Jiří x napsal:

      A proč by financovaly něco, co se velkou pravděpodobností nevrátí, když mohou financovat daleko zajímavější a jistější byznys?

 5. Míra napsal:

  „Samotné prokazování odborné způsobilosti bude uskutečněno obdobným způsobem, jakým je v současnosti prokazována pro distribuci penzijních produktů.“
  Jestli se toho zkoušení resp. tvorby otázek ke zkouškám ujmou stejní „odborníci“ jako u toho penzijka, tak potěš papež. Spolek vysloužilých ministerských úředníků a vysloužilých VŠ pedagogů, kteří nemají o oboru ani zdání, si z toho zase udělá zlatý doly. A namísto odborných znalostí budou zkoumat slovíčkaření.

  • kl napsal:

   Přesně tak, viděl jsem příklady otázek od těch akreditovaných agentur, co mají oprávnění dělat zkoušky, dá se na to naučit za jednu noc, polovinu otázek jsem zdopověděl bez přípravy zpatra, zbytek bych se musel doučit (zejména obsah zákonů, tam jsem si nebyl jist). P.S. nejsem finanční poradce.

   • Míra napsal:

    O tom, že se to dá naučit, naprosto nepochybuji. Pravdou také je, že mnoho lidí se to naučit nedokáže a proto se to dělá. Já s těmi zkouškami naprosto souhlasím. Snad to vymete spoustu podvodníků z oboru. Ale systém vyhodnocení prováděného testu je naprosto zhovadilý, protože umožňuje i při celkové úspěšnosti 97% (což vzhledem k pokládaným otázkám je výborný výsledek)NEUDĚLENÍ licence. Znám takový případ.

    • napsal:

     „Snad to vymete spoustu podvodníků z oboru.“

     Chlape, ty seš naivka. Žádné zkoušky nepomůžou vůbec ničemu. Kromě těch, kdo berou poplatečky za zkoušení a vydání certifikátu.

     Nábor, nábor, nábor, produkce, produkce, produkce. To jsou leitmotivy pojišťoven. A co stavební spořitelny a cílovky na nesmyslné částky? A co podílové fondy pro klienty, kteří investovat ani nechcou a s poplatkem předplaceným na desítky let dopředu? A co ten zástup agentů, které finance vůbec nezajímají a kteří mají obor jen jako přestupnou stanici k „něčemu lepšímu“? A co…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.