CZK/€ 23.655 -0,13%

CZK/$ 21.982 -0,78%

CZK/£ 27.533 -0,24%

CZK/CHF 24.244 -0,36%

Text: Filip Kučera

25. 05. 2022

3 komentáře

Zlato a stříbro oslabují. Vyplatí se do nich investovat?

 


 

Má zlato a stříbro dostatečný výnos? Mezi laickou veřejností je rozšířené, že se v dobách krize jedná o investici, která drží hodnotu. Odborníci už tak nadšení nejsou. A co je to vlastně investiční zlato?

Hlavní ekonom Banky CREDITAS Petr Dufek podotýká že obě komodity mohou být součástí diverzifikovaného portfolia, ale zvlášť u zlata by investor měl zvážit vhodné načasování nákupu. „Jeho cena je úměrná strachu panujícímu na trhu a nepřímo úměrná snahám některých centrálních bank jej odprodávat. Za zaručenou investici bych jej podobně jako jiné komodity nepovažoval,“ uvádí Petr Dufek a pokračuje: „Jak je vidět, jeho dolarová cena dokáže být poměrně volatilní. Korunovému investorovi navíc může výnos z takové investice ještě pozměnit i kurz koruny.“

Martin Mašát, hlavní ekonom skupiny Partners pro server Investujeme.cz uvádí, že zlato ani stříbro nejsou vhodné pro dlouhodobé investování. Jsou podle něj vlastně jen jakousi pojistkou při velikých katastrofách, a i tato poučka poslední dobou přestává fungovat. Cena zlata nevyletěla do nebe ani při celosvětové pandemii ani po začátku konfliktu na Ukrajině.

Další nevýhodou investice do cenných kovů jsou podle Mašáta násobné poplatky než při investicích do standardních aktiv, roli hraje i minimální likvidita. „Když navíc srovnám výnosnost zlata či stříbra, tak již není vůbec řeč o dlouhodobém investování či o pokrývání inflace, protože dlouhodobě patří zlato mezi nejhorší investice s vysokou volatilitou a zanedbatelným výnosem,“ myslí si Martin Mašát.

„Musíme si navíc uvědomit, že cenné kovy nemají žádný pravidelný výnos, jako například úrok u dluhopisů či dividendu u akcií. Jeho cena je závislá opravdu jen a pouze na potenciálních zájemcích a ti se rekrutují částečně ze segmentu elektrotechnického průmyslu a částečně ze zemí, kde se příliš nevěří vlastní měně. Jinak je zlato odbornou veřejností vnímáno pouze jako diverzifikační aktivum, které se do portfolií hodí pouze minimální vahou,“ vysvětluje odborník Partners.

Zájem o zlato přitom celosvětově neutuchá a reagují na to i banky. Některé umožňují klientům nakupovat zlaté slitky přímo v mobilní aplikaci. „Zlato je pro investory typickým bezpečným přístavem a jeho cena v posledních šesti měsících vzrostla. Loni si naši klienti v pobočkách koupili zlaté slitky v celkové hmotnosti 551 kilogramů a vzhledem k charakteru ‚uchovatele hodnoty‘ mohou být zlaté slitky v současné geopoliticky napjaté situaci pro mnohé klienty zajímavou nákupní příležitostí,“ říká Roman Choc, šéf tribu Wealth Management České spořitelny, která je první bankou v Česku, která tuto službu nabízí.

REKLAMA

Co je to investiční zlato?

Základním rozdílem mezi „obyčejným zlatem“ a investičním je jeho forma. Protože si jej lidé nepořizují ze sběratelských důvodů, má podobu zlatých cihliček, slitků nebo ingotů. Mylně jsou tak za investiční zlato považovány například zlaté mince, jejichž hodnota je spíše sběratelská.

Zlato, podobně jako jiné drahé kovy, je aktivum. Výhodou je, na rozdíl třeba od pozemků a většiny jiných hmotných aktiv, vysoká likvidita. Dobře se s ním tedy obchoduje, pokud majitel potřebuje získat finanční prostředky. Proto jej nejen centrální banky používají jako „zlatou rezervu“.

Další velkou výhodou je snadná manipulace a odolnost vůči vlivům vnějšího prostředí. Kromě bezpečného uložení nevyžaduje žádné zvláštní zacházení. Je odolné vůči fyzickému poškození a neuškodí mu vlhkost nebo výkyvy teplot.

Se zlatem se nejčastěji obchoduje v trojských uncích. Jedna trojská unce váží 31,103 gramu. Protože takové množství zlata už něco stojí, prodává se i v menším množství. Nepoužívá se ale desetinná částka nýbrž zlomky, například 1/4 trojské unce.

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Jaké společnosti na Nasdaq se nyní vyplatí sledovat?

Index Nasdaq, který zahrnuje více než 2500 akcií obchodovaných na stejnojmenné burze, se stabilizoval nad 12 255,95 bodů. To znamená konec medvědího trendu pro tento vysokotechnologický benchmark“Medvědí“ trend na Nasdaqu trval 138 obchodních dní, což je nejdelší období poklesu od roku 2008, kdy prodeje převládaly po dobu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

01. 06. 2023

Stanou se akcie AI společností nejchytřejší technologickou investicí pro běžné investory?

Umělá inteligence (AI) způsobuje revoluci v různých odvětvích a mění způsob našeho života a práce. Od samořídících aut po osobní asistenty, jako jsou Siri a Alexa, se AI stává nedílnou součástí našeho každodenního života. Tato technologie přitahuje velkou pozornost investorů, kteří hledají další velkou investiční příležitost.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 05. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Jiří Maliňák

  27 května, 2022

  Dovoluji si k danému článku napsat pár poznámek:

  1. Mýtus: „Mylně jsou tak za investiční zlato považovány například zlaté mince, jejichž hodnota je spíše sběratelská.“
  A proto existují investiční mince, které jsou někdy levnější než dané slitky.

  2. Mýtus: „„Jeho cena je úměrná strachu panujícímu na trhu a nepřímo úměrná snahám některých centrálních bank jej odprodávat. Za zaručenou investici bych jej podobně jako jiné komodity nepovažoval,“
  A proto některé banky jako JP Morgan nakupuje více než 10 let stříbro a v současné době vlastní více jak 50% tohoto kovu. Asi neví co s penězi.

  3. Mýtus: „Jsou podle něj vlastně jen jakousi pojistkou při velikých katastrofách, a i tato poučka poslední dobou přestává fungovat. Cena zlata nevyletěla do nebe ani při celosvětové pandemii ani po začátku konfliktu na Ukrajině.“
  A proto ho má ve svém portfoliu i Warren Buffett a další rozumní lidé.
  Mají ho i Židé a vědí proč. Mimochodem, právě zlato zachránilo Židům životy nejen ve II. sv. válce. A kdyby bylo tak bezcenné, těžko by ho mudrci nosili Ježíši do Betléma.

  Takto bych mohl pokračovat. Je vidět, že někteří ekonomové stále nechápou, co se na trzích děje a co nás v následujících letech čeká. Je potřeba se řídit Biblí, křesťanskou vírou
  a zdravým rozumem.
  Hezký den.
  Jiří Maliňák

  Odpovědět

 • Chk

  8 července, 2022

  Prodejce zlata přes GG se tu snaží manipulovat fakty. Víte proč JPM kupuje? Protože je to jeden z největších správců ETF na světě, mj. i kovů. Koncovým majitelem proto není JPM (ten je jako správce), ale koncový vlastník. Takže nákup JPM je funkcí objemu jejich fondů, nikoliv atraktivity komodity. Už jste se zkoušel raději živit rukama? Třeba by to šlo lépe.

  Odpovědět

 • Milan Poustka

  31 května, 2022

  Osobně se přikláním k názoru pana Mašáta z Partners a to v tom, že zlato ani stříbro nepovažuji za nejvýhodnější dlouhodobou investici. V dnešní době by si člověk měl hodně rozmyslet kam bude investovat a hlavně by měl počítat s tím, že v tomto směru se musí na vše nahlížet hodně do budoucna. Pro krátkodobé investice není letošní rok vůbec perspektivní, ale to si každý musí zhodnotit sám.

  Odpovědět