Zdanění investic je letos výhodnější. Pozor na některá úskalí
Od 15. února 2025 platí v České republice nová pravidla pro daňové osvobození příjmů z investic. Změny se týkají prodeje digitálních aktiv, nově pro ně platí časový i hodnotový test. Investoři tak mohou letos při správném plánování ušetřit nemalé částky. Příjmy z investic do 100 000 Kč ročně totiž stát „nezajímají“ a není nutné je uvádět do daňového přiznání.

„Novela přináší významné výhody pro investory, kteří sledují svůj investiční horizont a umí s ním pracovat. Osvobození od daně u dlouhodobých investic nyní pokrývá i digitální aktiva, což je obrovský krok kupředu,“ říká Lukáš Eisenwort, jednatel společnosti EKP Advisory.
Pro osvobození příjmů z investic jsou důležité dva testy
Při povinnosti danit investice rozhodují dva testy, časový a hodnotový, z nichž ten první má vždy prioritu. Pokud investor drží cenné papíry nebo podíl ve společnosti s ručením omezeným déle než tři roky, je příjem z prodeje osvobozený až do výše 40 milionů Kč. Pokud však časový test splněný není, lze využít hodnotový test, který umožňuje osvobození příjmů do 100 000 Kč ročně. Důležité je, že pokud investor překročí tento limit, zdaňuje se celý příjem, nejen část nad 100 000 Kč.
„Pokud příjmy z prodeje přesáhnou dokonce 40 milionů Kč, už se na vás nevztahuje osvobození ani podle časového testu. V takovém případě samozřejmě zdaňujete pouze rozdíl mezi prodejní a nabývací cenou. Na rozdíl od cenných papírů a podílů nelze v případě kryptoaktiv využít jako nabývací cenu ocenění znaleckým posudkem k 31. prosinci 2024, tj. vždy se prokazuje reálná nabývací cena,“ doplňuje Lukáš Eisenwort.
Prodej kryptoaktiv je již také možné osvobodit
Velkou novinkou je, že od 15. února 2025 se osvobození od daně rozšiřuje i na prodej digitálních aktiv. Toto opatření je součástí legislativní novely, která byla nedávno schválena Senátem a podepsal ji prezident. Investoři, kteří na tuto změnu dlouhou dobu čekali, mohou nyní optimalizovat své daňové povinnosti.
REKLAMA
„Je jen potřeba sledovat své investiční konání. Dá příklad. Držím kryptoměnu déle než 3 roky a prodám ji za 70 000 Kč. Zároveň prodám jinou kryptoměnu, kterou jsem držel pouze rok, a to za 60 000 Kč. Celkový příjem z prodeje kryptoměn v daném roce tak činí 130 000 Kč. Na první transakci se vztahuje časový test a je osvobozená od daně. Druhá transakce však časový test nesplňuje, a protože celkový příjem přesahuje 100 000 Kč, nelze na ni aplikovat ani hodnotový test – zdanit se tedy musí celý příjem z této druhé transakce,“ uvádí Eisenwort.
Kompenzace ztrát a zisků a stanovení pořizovací ceny
Investoři mohou při prodeji různých cenných papírů také kompenzovat zisky a ztráty, což snižuje jejich daňový základ. Například pokud na jednom obchodu vyděláte 500 000 Kč a na jiném proděláte 200 000 Kč, budete danit jen rozdíl, tedy 300 000 Kč. Při prodeji cenných papírů také musíte správně určit, za jakou pořizovací cenu jste je koupili, a je nutné dodržovat zvolenou metodu výpočtu této pořizovací ceny a být v jejím používání konzistentní. Metody jsou různé, použít můžete například FIFO (First In, First Out, tj. prodáváte nejdříve ty cenné papíry, které jste koupili jako první) nebo průměrnou pořizovací cenu.
U příjmu z prodeje kryptoaktiv lze postupovat obdobně. Nelze ale započítávat zisky a ztráty z různých druhů příjmů, tj. např. ztrátu z prodeje cenných papírů nelze započíst proti zisku z prodeje kryptoaktiv.
Zahraniční dividenda, EU připravuje směrnici FASTER
Investorům se také může hodit informace, že pokud jim byla ze zahraničních dividend sražena vyšší daň, než dovoluje smlouva o zamezení dvojího zdanění mezi Českou republikou a danou zemí, mohou požádat o vrácení rozdílu. Například pokud smlouva říká, že má být sraženo 15 %, ale stát strhne 25 %, lze požádat o vrácení 10 %. O vrácení se žádá přímo v dané zemi přes tamní daňový úřad.
EU připravuje zjednodušení procesu žádostí o vrácení nadměrně sražené daně u dividend v rámci cenných papírů kotovaných na burzách v EU skrze směrnici FASTER. Na její účinnost si však musíme ještě počkat.
Podnikatelé v paušálním režimu, pozor!
Na závěr lze říci, že časové a hodnotové testy platí jednotně pro všechny investory – zaměstnance, podnikatele i rentiéry. Podnikatelé v paušálním režimu si však musí hlídat limity, protože nesmí mít jiné zdanitelné příjmy než z podnikání. Výjimkou je pouze vedlejší zdanitelný příjem do 50 000 Kč ročně, jehož překročení by je mohlo vyřadit z paušálního režimu.