CZK/€ 25.330 -0,26%

CZK/$ 23.782 +0,49%

CZK/£ 29.651 -0,14%

CZK/CHF 26.065 +0,36%

Text: Petr Gola

10. 06. 2010

0 komentářů

Za zdravotní péči zaplatíme více

 


 

Ve vyspělých zemích světa občané uzavírají a sjednávají finanční a pojistné produkty především ze dvou důvodů:

Uzavírání soukromého zdravotního pojištění není v Česku ještě tolik rozšířené jako v západní Evropě. Během příštích let i do Česka dorazí trend z vyspělých zemí, kdy zodpovědní občané nespoléhají pouze na veřejné zdravotní pojištění, ale uzavírají i soukromé zdravotní pojištění. Motivem k uzavření soukromého zdravotního pojištění jsou tři:

  • úhrada zdravotní péče, která není hrazena z veřejného pojištění (např. stomatologické ošetření se ve většině vyspělých zemích hradí v plné výši, možnost čerpání zdravotní péče v neveřejných zdravotnických zařízeních, úhrada povinné spoluúčasti ze soukromého zdravotního pojištění…),
  • kompenzace ušlého příjmu z důvodu nemoci či pobytu v nemocnici (nemocenské dávky jsou v západní Evropě výrazně nižší než v Česku),
  • finanční zajištění pro případ, že zdravotní komplikace nedovolí občanovi být výdělečně činný.

Náklady na zdravotnictví rostou

V členských zemích OECD výdaje na zdravotnictví rostly v posledních deseti letech více než 4 % ročně. Náklady na zdravotnictví tak ve všech vyspělých zemích rostou rychleji než domácí ekonomika. Tento jev platí i pro Česko.

V roce 2000 činily v Česku výdaje na zdravotní péči 147 mld. Kč a v v roce 2008 již 265 mld. Kč. Soukromé výdaje občanů na zdravotní péči tak v budoucnu nadále porostou. Výnosy z veřejného zdravotního pojištění nestačí pokrýt tyto náklady. Spoluúčast pacientů se bude muset nadále zvyšovat, stejně jako se bude muset rozšiřovat okruh zdravotní péče, která bude považována za nadstandardní a nebude tedy v plné výši hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Zdravotní pojištění není v USA samozřejmostí

V členských zemích EU jsou téměř všichni občané zdravotně pojištěni. V Česku je zdravotně pojištěn každý občan s trvalým pobytem na území České republiky. Zdravotně pojištěn a nárok na zdravotní péči dle zákona mají i občané, kteří zdravotní pojištění neplatí. To je v praxi běžná situace pro OSVČ či OBZP (osoby bez zdanitelných příjmů) neplatící řádně a včas povinné zálohy na zdravotním pojištěni. I to je jeden z důvodů, proč výdaje na zdravotní péči budou tvořit čím dál vyšší část rodinného rozpočtu českých domácností.

REKLAMA

Obdobná situace je i v ostatních evropských zemích. Nejvíce občanů zdravotní pojištění nemá v Rakousku a Nizozemí (pouze 2 %).

V mimoevropských zemích je však situace zcela jiná. Mít zdravotní pojištění není automatické. V Mexiku má zdravotní pojištění každý druhý občan, v Turecku 67 % a v USA 87 % občanů. V USA je tak téměř 50 miliónů občanů bez zdravotního pojištění. Současně v USA či Mexiku tvoří soukromé výdaje občanů za zdravotní péči polovinu veškerých výdajů na zdravotnictví. Mít dobrou zdravotní pojistku je tak pro občany v mimoevropských zemích velmi důležité.

V Česku je prozatím z veřejného zdravotního pojištění hrazeno téměř 95 % výdajů na zdravotnictví, což je nejvyšší hodnota ze zemí OECD.

I v EU je spoluúčast vysoká

Ani v Evropě však není zdravotní péče zadarmo. Evropané hradí spoluúčast, v Česku je míra spoluúčasti velmi nízká. Evropané platí za stomatologické ošetření, léky, hospitalizaci, ambulantní péče, nemocniční péči či za návštěvu lékaře vysokou spoluúčast. Spoluúčast může dosahovat stovky eur. Jenom u léků je spoluúčast často 50 % ceny léků. Ve většině zemí je vysoká spoluúčast u zubaře (často se platí v plné výši). Pobyt v nemocnici je rovněž drahý. Ve většině zemí musí pacienti hradit  poplatek za pobyt, za léky i za stravu.

REKLAMA

Míra spoluúčasti ve vybraných zemích EU: 

  • Velká Británie

Stomatologická prohlídka 17 liber, plomba 46 liber, léky 7 liber…

  • Německo

Občané platí ambulanční poplatek 10 €, za léky 10 % z ceny (minimálně však 5 €), u zdravotnických pomůcek 10 % z ceny (10 € za předpis) a za každý den pobytu v nemocnici platí 10 €…

  • Francie

Za léky platí občané až 85 % z ceny léčiva (záleží na druhu léku), základní hospitalizační poplatek činí 16 € za den, lékařské ošetření 30 % nákladů…  

Počet zdravotních pojistek stoupá

V posledních letech stoupá počet Evropanů, kteří uzavírají soukromé zdravotní pojištění. Lepší podmínky získají samozřejmě mladší občané. I pro Evropany je velmi důležité být dobře zdravotně pojištěn. Z veřejného zdravotního pojištění není totiž hrazena zdravotní péče v soukromých zdravotnických zařízeních. Ze soukromého zdravotního pojištění je klientovi adekvátním způsobem (záleží na podmínkách každé smlouvy) hrazena nadstandardní zdravotní péče, míra spoluúčasti či finanční kompenzace na ztrátě výdělku.

Prameny: MISSOC Database 2009 – Health Care 2009

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *