CZK/€ 24.805 +0,08%

CZK/$ 21.435 +0,08%

CZK/£ 29.093 +0,04%

CZK/CHF 26.367 -0,09%

Text: Petr Gola

11. 01. 2021

S čím počítat u vysokých příjmů při výpočtu důchodu?

 

Výpočet státního starobního důchodu v Česku je výhodnější pro lidi s nízkými příjmy než pro lidi s vysokými příjmy. Náhradový poměr s rostoucím příjmem klesá. Podívejme se v 7 bodech, co platí pro lidi s vyššími příjmy při výpočtu důchodu.

Loading



 

Při výpočtu starobního důchodu v Česku je významným způsobem zastoupen prvek solidarity, proto se důchody liší méně než mzdy v národním hospodářství. Např. na důchod ve výši 20 000 Kč dosáhne v roce 2021 žadatel o důchod, který získal dobu pojištění v rozsahu 43 let a jeho průměrná mzda za odpracované roky je 53 700 Kč.

Stejná základní výměra jako u nízkých příjmů

Každý státní důchod se skládá ze základní výměry důchodu a procentní výměry důchodu. Základní výměru důchodu přitom mají všichni penzisté stejně vysokou. V roce 2021 činí základní výměra 3 550 Kč, bez ohledu na skutečnost, jak vysoké odvody na sociálním pojištění či jiných daních příjemce důchodu zaplatil.

Hodnocení OVZ jen do 141 764 Kč

Legislativou je nepřímo stanovena maximální částka starobního důchodu v závislosti na získané době pojištění, neboť osobní vyměřovací základ nemůže být při výpočtu starobního důchodu v roce 2021 vyšší než 141 764 Kč. Kdo má tedy osobní vyměřovací základ např. ve výši 170 tisíc Kč, tak je na tom stejně, jako by jeho osobní vyměřovací základ činil 141 764 Kč.

Možnost neomezených příjmů

V řádném důchodovém věku je možné pobírat současně starobní důchod a libovolně vysokou mzdu ze zaměstnání nebo zisk z výkonu samostatné výdělečné činnosti. Pobíráním řádného starobního důchodu nejsou příjemci státního důchodu nijak limitováni ve svých výdělečných aktivitách. Občané s vysokými příjmy si tedy mohou ke dni dosažení řádného důchodového věku požádat o starobní důchod a přitom nadále vykonávat výdělečnou činnost.

REKLAMA

Také si přečtěte: Jak vysoký budete mít důchod, když platíte jen minimální zálohy

Doba pojištění se počítá jen jednou

Někteří občané mají vysoké příjmy např. z důvodu práce pro více zaměstnavatelů současně. Měsíční částka starobního důchodu závisí nejenom na výši rozhodných příjmů, ale rovněž na získané době pojištění v celých ukončených letech. Žádný měsíc během rozhodného období se však nemůže pro důchodové účely započítat jako dva měsíce. Prací pro dva zaměstnavatele současně se tedy doba pojištění nezvyšuje.

Příjmy se sčítají

Spolu se získanou dobou pojištění je základním vstupním údajem pro výpočet starobního důchodu osobní vyměřovací základ, což je průměrná hrubá měsíční mzda za odpracované roky v současné hodnotě. Při výpočtu starobního důchodu v roce 2021 se hodnotí rozhodné příjmy v letech 1986 až 2020, přičemž příjmy v jednotlivých letech se přepočítávají na současnou úroveň pomocí koeficientů zohledňujících inflaci. Při práci v některém měsíci pro dva zaměstnavatele současně se mzdy pro účely výpočtu osobního vyměřovacího základu sčítají.

Počítají se jen aktivní příjmy

Lidé s vyššími příjmy mají zpravidla i pasivní příjmy z kapitálového majetku, z nájmu nebo ostatní daňové příjmy. I když z takových pasivních příjmů je zaplacena daň z příjmu fyzických osob, protože nejsou splněny zákonné podmínky pro daňové osvobození, tak takové příjmy nemají vliv na výši státního důchodu. Sociální pojištění se odvádí pouze z aktivních příjmů ze závislé činnosti nebo samostatné výdělečné činnosti. Z pasivních příjmů dle § 8, § 9 a § 10 zákona o dani z příjmu se sociální pojištění nikdy neplatí a takové příjmy tedy státní důchod nezvyšují.

REKLAMA

TipJak si zvýšit příjem v důchodu díky příjmům z pronájmu

Vyšší každoroční zvýšení důchodu

Od lednové splátky důchodu se všechny státní důchody valorizují. Ke zvýšení důchodu dochází automaticky. Základní výměra důchodu se zvyšuje v korunách a procentní výměra příslušným procentem. V absolutním vyjádření v korunách tedy stoupá lidem s vyššími státními důchody měsíční penze více než lidem s podprůměrnými příjmy.

Loading


Související články

Průměrný důchod v roce 2024

Podnikání na živnostenský list, když pobíráte starobní důchod

Pro důchodce pracující na malý a částečný úvazek jsou často velmi vhodné pracovní dohody. DPP i DPČ umožňují práci i jen několik hodin měsíčně. Pro osoby pobírající starobní důchod je výhodné, že se z těchto dohod do limitu neplatí sociální ani zdravotní pojištění. Podobné podmínky ale nabízí […]

Text: Hana Bartušková

Foto: sxc.hu

24. 11. 2023

Pracující důchodce

Na jakou smlouvu je výhodné si přivydělávat v důchodu

Pro přivýdělek v důchodu můžete mít různé motivy. Možná máte ještě stále dost energie a nechcete skončit s pracovním procesem. Nebo si chcete přivydělat k důchodu, vydělat si na nečekané výdaje a nebo si jen zajistit ještě další příjem. Jaký přivýdělek je právě pro vás výhodný?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

11. 10. 2023

důchodové spoření 2024

Jak mít vyšší důchod?

Trošku nemístná otázka. Alespoň v dobách chystané důchodové reformy, kdy se opět diskutuje o tom, že na důchody nebude, že současní třicátníci důchody skoro žádné nedostanou a že je třeba změnit výpočet a nastavení celého systému. Pokud ale vezmeme v úvahu současný český penzijní systém, tak jsou […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

13. 09. 2023