CZK/€ 24.740 +0,16%

CZK/$ 23.154 +1,09%

CZK/£ 29.386 +0,51%

CZK/CHF 25.959 +1,59%

Text: Jan Chvojka

14. 04. 2014

2 komentáře

Vyplatí se sbírat míle s kreditními kartami?

 


 

Nabídka kreditních karet s možností sbírat míle na českém trhu

V České republice má zájemce o kreditní kartu s možností sbírání mil na výběr ze dvou bank – Citibank a UniCredit Bank, přičemž druhá ze zmíněných bank nabízí hned dvě varianty karty. Ty se kromě doplňkových služeb liší především poplatky za vedení a počtem mil získávaných za 100 Kč nákupu. Vydání všech karet je zdarma, zadarmo ale nejsou.

Tabulka 1: Poplatky „mílových“ kreditních karet

Karta

Banka

Roční poplatek za vedení karty / kartového účtu 

Úrok pro bezhotovostní platby

Min. měsíční splátka

Délka bezúročného období

Citi ČSA MasterCard World

Citibank

2 500 Kč

23,99 % p.a.

3,2 %

55 dní

MasterCard Miles & More Standard

UniCredit Bank, a.s.

840 Kč

23,4 % p.a.

5 %

45 dní

MasterCard Miles & More Gold

UniCredit Bank, a.s.

2040 Kč **

18,96 % p.a.

5 %

45 dní

Poznámky:

Citibank si účtuje poplatek za vedení karty, UniCredit Bank, a.s. naopak za vedení kartového účtu.

Pro klienty programu Miles & More se statusem Senator nebo Hons Circle je vedení účtu bez poplatku.

Karta od společnosti Citibank nabízí výměnou za nejvyšší roční poplatek delší bezúročné období a nižší minimální měsíční splátku úvěru. UniCredit Bank se naopak u karty Standard může pochlubit řádově nižším poplatkem, varianta Gold pak nabízí ze všech tří karet nejnižší úrok. V ceně všech tří karet je zahrnuto cestovní pojištění.

S kartou Citibank sbírá klient míle do programu ČSA, UniCredit Bank spolupracuje se společností Lufthansa a míle tak jsou sbírány do jejich programu Miles & More. Míle u ČSA mají podle nových podmínek platnost pouze dva roky a v případě nevyužití za tuto dobu jednoduše expirují. Vzhledem k tomu, že míle na letenku je obvykle třeba sbírat spíše několik let než měsíců, je to podstatný rozdíl, který staví kartu od UniCredit Bank do mnohem příznivějšího světla (u ní stačí splnit podmínky pravidelného používání a platnost mil nasbíraných placením kartou je neomezená).

Míle za zřízení a používání karet

Nejzajímavější z pohledu získání bonusových mil je samotné zřízení karty, respektive uskutečnění prvních nákupů s ní, kdy zákazník dostane u obou bank vstupní bonusy v řádu tisíců mil. Ve speciálních akcích, které se občas objeví, je možné získat dokonce řádově ještě větší bonusy – takové akce nabízí banky spíše nárazově, nicméně pokud máte trpělivost, může se vyplatit na ně počkat.

Tabulka 2: Počty mil za zřízení a používání kreditních karet

Karta

Vstupní bonus

Míle za 100 Kč nákupu

Citi ČSA MasterCard World

až 20 000 mil*

4 míle

MasterCard Miles & More Standard

2000 mil

3 míle

MasterCard Miles & More Gold

4000 mil

5 mil

10 tisíc mil za první platbu/výběr + 10 tisíc mil za prvních 15 000 Kč utracených v 1. měsíci vydání karty

Vstupní bonus až 20 000 mil sice na první pohled jasně hovoří pro kartu od Citibank, výše zmíněné omezení platnosti získaných mil u programu ČSA na pouhé dva roky však tuto výhodu poměrně kazí. Na druhou stranu 20 000 mil je už docela hodně, a pokud máte pocit, že dva roky je pro vás dostatečná doba na získání využitelného počtu mil, pak je vstupní bonus u Citi opravdu výhodný.

Naopak UniCredit Bank u obou karet na vstupním bonusu sice poměrně šetří, na druhou stranu s dražší kartou Gold (jejíž vedení je stále levnější než u karty Citi) získáváte ze všech tří karet nejvyšší počet mil za každých 100 Kč. Pokud tedy hodně utrácíte a chcete mít možnost míle sbírat po několik let, vyplatí se určitě nepodlehnout prvnímu dojmu a zvážit i pořízení této karty. Je také třeba mít na paměti, že se jedná o míle do dvou různých programů, proto jejich využití pro nákup letenek do shodné destinace nemusí být (a také úplně není) co do množství zcela stejné.

Využití mil k získání bonusových letenek „zdarma“

                Možností, jak s mílemi naložit, je ve věrnostních programech více. Nejzajímavější je však bezesporu výměna mil za letenku do vybrané destinace. V rámci programů aerolinek jsou vytvořeny tabulky rozčleněné podle místa odletu a cíle cesty (v zásadě je zde systém dělení podle kontinentů) a z nich se dá poměrně jednoduše vyčíst, kolik mil budete na určitou letenku potřebovat. Bonusové míle zde opravdu nejsou brány doslova a nemusíte tak počítat, kolik mil to do vašeho cíle cesty je. Naopak, ve skutečnosti budete potřebovat mil spíše daleko více.

Ač by se to tak na první pohled mohlo z popisů věrnostních programů často zdát, ani nasbírání dostatečného počtu mil na určitou letenku neznamená, že ji získáte zcela zdarma. Doplatit totiž musíte ještě letištní poplatky, které se v závislosti na zvoleném letišti, počtu přestupů a aerolince mohou pohybovat nejen v řádech stovek, ale spíše tisíců korun a je třeba s tím počítat.

                Uvažujeme letenky do třídy Economy a dvou oblastí: některého ze států v rámci Evropy a na ukázku také do vzdálenějšího místa, a sice Jižní Ameriky. Kartě Citi samozřejmě výrazně nahrává při prvním využití mil vysoký vstupní bonus ve výši až 20 00 mil, pro možnost objektivního srovnání útrat po vyčerpání vstupních bonusů jsou proto v Tabulce 3 uvedeny odpovídající útraty jak při využití vstupního bonusu, tak i bez něj.

Tabulka 3: Nezbytná útrata kartou pro získání potřebný počet mil na letenku v rámci Evropy a do Jižní Ameriky

Zpáteční letenka po Evropě

Karta

Potřebný počet mil

Odpovídající útrata kartou (při využití vstupního bonusu/bez)

Citi ČSA MasterCard World

22 000

50 tis. Kč / 550 tis. Kč

MasterCard Miles & More Standard

15 000

433 tis. Kč / 500 tis. Kč

MasterCard Miles & More Gold

15 000*

220 tis. Kč / 300 tis. Kč

Zpáteční letenka do Jižní Ameriky

Karta

Potřebný počet mil

Odpovídající útrata kartou (při využití vstupního bonusu/bez)

Citi ČSA MasterCard World

90 000

1,75 mil. Kč / 2,25 mil. Kč

MasterCard Miles & More Standard

70 000*

2,27 mil. Kč / 2,33 mil. Kč

MasterCard Miles & More Gold

70 000*

1,32 mil. Kč / 1,4 mil. Kč

*Aby bylo možné získat za tento počet mil v programu Miles & More zpáteční letenku, je třeba splnit určité podmínky programu – maximum délky pobytu dva týdny, apod. (jinak by byl třeba dvojnásobný počet mil).

Našetřit pouhým používáním karet dostatek mil například na letenku do Jižní Ameriky či dokonce cestu kolem světa je takřka nadlidský úkol – potřebnou útratu jen stěží jednotlivec běžně vydá kreditní kartou za obvyklé nákupy i v horizontu několika let. Pokud tedy nechcete jednou za pět let našetřit míle maximálně na letenku po Evropě, sbírání mil je třeba alespoň kombinovat s jinými způsoby jejich získávání (mimo jiné především nákupy letenek u daných aerolinek).

Pořídit si při běžných osobních výdajích kreditní kartu jen kvůli sbírání mil do uvedených programů a jejich výměně za letenky se zvlášť při zvážení cen nízkonákladových dopravců na jedné straně a poplatků za vedení karty na straně druhé opravdu příliš nevyplatí. Nedá se ale říci, že by tyto karty byly zcela zbytečné a úplně postrádaly smysl – ve specifických případech a s trochou promyšleného využití se přesto dají najít možnosti jejich výhodného využití.

Závěrem: Jak získat tolik mil?

O tom, že tyto karty mohou být pro někoho zajímavé, svědčí i příspěvky některých spokojených uživatelů na internetových diskuzních fórech věnujících se tomuto tématu. Co tedy tito lidé radí?

Pokud skutečně chcete sbírat míle kreditní kartou kvůli letenkám, budete muset utrácet značné částky, což je často opravdu výhodné prakticky jen v jednom případě – když neutrácíte vaše peníze, respektive když vám náklady někdo uhradí. Jedna z možností je využívat kreditní kartu například při častých služebních cestách, které vám zaměstnavatel zpětně proplácí.

Pokud se vám ale takový způsob použití karty nenabízí, popřípadě nezamlouvá, nic není ztraceno. Můžete kartou platit běžné osobní nákupy a sbírat sice míle pomaleji, ale využít je místo na získání letenky například jen na přesun do vyšší bookovací třídy, vstup do salonků na letišti a podobné služby, které získáte za mnohem méně mil než letenky. I takové využití bonusových mil aerolinky nabízí.

A ještě je zde jedna možnost – jednorázově využít zvláštní promo akce, kdy v některých případech dostanete za první nákupy tolik mil, že je můžete rovnou vyměnit za letenku, a kartu třeba už dále ani nepoužívat. Pokud víte, že kreditní kartu využijete opravdu jen stěží, počkejte si na některou z takových opravdu výhodných nabídek vstupních bonusů. V roce 2012 například nabídla Citibank akci, kdy bylo možné získat 50 000 mil – dostatek například na letenku na Blízký východ.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

 


Související články

Platební karty - VISA a MasterCard

Na návštěvě zákulisí placení kartami

Platební karty představují instrument umožňující platit a vybírat hotovost. Co se děje na pozadí placení kartami? Jak pozná terminál obchodníka, že platba je krytá? Kteří hráči vystupují v zákulisí mezinárodního systému platebních karet? 

Text: Radovan Novotný

09. 10. 2019

Platební karty - VISA a MasterCard

Vyznáte se v platebních kartách?

Platební karty jsou nástroje určené k bezhotovostním platbám, které jsou vydávány fyzickým a právnickým osobám nejčastěji bankou. Bezhotovostní platbou se rozumí oprávněné čerpání placené částky z účtu držitele (majitele) karty. Platební karta umožňuje držiteli bezhotovostní platby na účet prodejce nebo poskytovatele služby za koupené zboží, výběr hotovosti […]

Text: David Krůta

03. 05. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Míra

  22 dubna, 2014

  Myslím si, že aktuálnější téma jste nemohli zvolit. Tento problém řeší minimálně 95% čtenářů tohoto portálu. Bravo.

  Odpovědět

 • petr.f

  22 dubna, 2014

  Upřímně, lézt každý měsíc na weby bank a hlídat, jestli právě tento měsíc nenabízí akci na míle, to asi nikdo dělat nebude… Jestliže Citibank před 2 lety měla zajímavou akci a poslední dva roky ne, těžko soudit, zda se bude podobná akce opakovat (možná nebude).

  Zajímavější se mi jeví propojit kreditku s firemními penězi. Moje firma (jsem jednatel) každý měsíc platí na internetu firemními debetkami cca 200.000 Kč. Pokud bych platil osobní kreditkou a jednou měsíčně poslal z firemního účtu splátku, pak každý měsíc dosáhnu na jednu letenku po Evropě. Je to ale komplikovaná otázka pro daňového poradce, jestli by vlastně nešlo o zaměstnanecký bonus, jak smluvně vyřešit, že z firemních peněz splácím osobní kreditku (dokážu si představit, že právník něco vymyslí).
  Druhá otázka je, co na to banka, protože transakce určitě sledují a pochopí, že se nejedná o osobní úhrady, ale firemní platby… A kartu pro zneužití zruší…

  Odpovědět